Wniosek o przeliczenie emerytury może skutkować jej podwyższeniem. Wiele osób pobierających świadczenie decyduje się na wypełnienie takiego druku. Niestety nie każdy wniosek zostaje rozpatrzony, gdyż bywa, że jest składany bezpodstawnie. Dowiedz się, jak napisać wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury i pobierz druk ERPO.
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. mówi, że emeryci w niektórych sytuacjach mogą złożyć wniosek o przeliczenie wysokości emerytury. Prawo zakłada, że na wysokość świadczenia składa się kapitał początkowy, zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS, a także średni wiek życia. Jednak same „tablice” wiekowe nie stanowią podstawy do ponownego przeliczenia emerytury.
Spis treści
Podstawa obliczenia emerytury
O podstawie obliczeń emerytury mówi nam art. 25 ustawy:
Podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173-175 oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b oraz art. 185.
Wysokość świadczenia emerytalnego jest równowartością podzielenia podstawy wyznaczenia emerytury, jaka została ustalona w powyższy sposób przez długość średniego dalszego trwania życia osób w wieku, w jakim wnioskodawca przechodzi na emeryturę. Tablice trwania życia są ogłaszane każdego roku przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury po ukończeniu 65 lat?
ZUS uwzględni wniosek, jeśli będzie miał do tego podstawy. Należą do nich sytuacje, w których:
- emeryt otrzymał dokumenty, które potwierdzą nieuwzględnione poprzednio okresy ubezpieczenia.
- emeryt ma szansę udokumentować wcześniej niebrane pod uwagę zarobki, a także te, które uzyskał już po nadaniu świadczenia (np. emerytura po 5 latach pracy potrafi być znacznie wyższa niż ta wyliczona od razu po przejściu na emeryturę).
- emeryt pracował lub opłacał składki na ubezpieczenie społeczne, mając przyznane świadczenie.
ZUS – wniosek o przeliczenie emerytury ustalonej na starych zasadach
Ponowne przeliczenie świadczenia ustalonego na starych zasadach jest możliwe, gdy emeryt dysponuje dowodami na potwierdzenie dawnych okresów składkowych i nieskładkowych. Zostają one doliczone do wcześniej ustalonego stażu pracy. ZUS do każdego okresu składkowego dodaje 1,3% podstawy wymiaru świadczenia. Za okres nieskładkowy: 0,7%. Emeryt może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia, także, wtedy gdy pozyskał dokumenty potwierdzające wysokość jego wynagrodzeń sprzed lat przyznania emerytury. Dokumenty posłużą do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia.
ZUS: wniosek o przeliczenie emerytury rocznik 1953
W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która nadała emerytom na wcześniejszej emeryturze prawo naliczenia nowej emerytury na korzystnych warunkach. Na zmianach przepisów mogły skorzystać osoby urodzone w 1953 roku, mające przyznaną emeryturę na podstawie wniosku sprzed 2013 roku, a także te osoby, które miały prawo do renty rodzinnej po emerycie spełniającym warunki.
Korzyść, jaka płynie z rozwiązania, dotyczy wyznaczenia emerytury bez pomniejszania jej podstawy o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Emeryci, którzy mieli już przyznaną emeryturę, nie musieli składać wniosku. Pozostali musieli złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury (rocznik 1953) – druk EMP. Termin składania wniosków upłynął w styczniu 2021 roku.
Ponowne przeliczenie emerytury osoby aktywnej zawodowo
Jeśli świadczeniobiorca w dalszym ciągu pracuje, wówczas naliczają mu się nowe okresy składkowe i nieskładkowe. Na wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia zostaną one uwzględnione do wysokości świadczenia. Druk można złożyć dopiero w czwartym kwartale. Jeśli emeryt przestanie dorabiać do emerytury, wniosek może złożyć w każdym momencie. Jeśli jego uwzględnienie może wpłynąć na wysokość emerytury, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych weźmie pod uwagę okres zarobkowy z wybranej liczby lat, z 20 lat podlegania ubezpieczeniu lub 10 lat obejmujących rok przed złożeniem wniosku.
ZUS a wniosek o przeliczenie emerytury przyznanej na nowych zasadach
Kto może złożyć wniosek? Emeryci podlegający ubezpieczeniom po przyznaniu emerytury, a także ci, którzy uzyskali dowody znaczące w uzyskaniu kapitału początkowego. Świadczenie zostanie ponownie przeliczone z uwzględnieniem nowych składek na koncie ZUS. Uzbierane składki zostaną podzielone przez średni wiek życia osób mających tyle samo lat co wnioskodawca. Pracujący emeryt może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury po roku pracy lub w każdej chwili po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Mieszkasz na Pomorzu? Zajrzyj do zakładki praca: Gdynia i sprawdź, jakie oferty na Ciebie czekają!
Kiedy najlepiej złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
W przypadku świadczeniobiorców, którzy mieli ustaloną emeryturę na nowych zasadach, korzystniej jest poczekać ze złożeniem wniosku do urodzin lub zaraz po nich. Wskaźnik dalszego trwania życia osoby starszej może korzystnie wpłynąć na wysokość świadczenia przeliczonego na nowo. Ile razy można przeliczyć emeryturę? Wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury można składać co kwartał. Już niedługo zmiany mogą ograniczyć tę możliwość do jednego razu na rok.
Jak wypełnić wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
Właściwy wniosek stanowi druk o ponowne przeliczenie świadczenia ZUS ERPO. Dokument składa się z 9 sekcji. Pierwsza stanowi jedynie informację na temat jego wypełnienia. Należy to zrobić długopisem lub piórem w kolorze niebieskim bądź czarnym. Nie wolno używać ołówka. Tam, gdzie są wyszczególnione rubryki, trzeba wpisać znak X. Pobierz wzór wniosku o ponowne przeliczenie emerytury lub udaj się do jednostki ZUS, gdzie otrzymasz druk w formie papierowej.
1. Dane wnioskodawcy.
W tym miejscu emeryt wpisuje swój numer PESEL, a także dane widniejące na dowodzie osobistym. Poniżej wpisuje swoje adresy. Osobno adres zamieszkania i osobno adres korespondencyjny.
2. Dane dotyczące świadczenia, w którego sprawie wniosek jest składany.
Wniosek ERPO stanowi jednocześnie druk dla emerytów i dla rencistów. Dlatego w tej rubryce należy sprecyzować jakiego świadczenia dotyczy wniosek. W tym celu należy wpisać rodzaj i numer dokumentu świadczenia. Trzeba także podać dane jednostki ZUS, która wypłaca pieniądze.
3. Zakres wniosku.
To miejsce na sprecyzowanie swojej prośby. Emeryt zaznacza pole, które dotyczy jego sprawy np. doliczenie okresów składkowych/nieskładkowych.
Zgodnie z art. 113 ustawy o emerytach:
Ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.
4. Załączniki.
Jeśli emeryt popiera swój wniosek dokumentami, które mają stanowić potwierdzenie jego okresów składkowych, czy wynagrodzenia, to w tym miejscu powinien wpisać liczbę załączonych dokumentów.
5. Sposób odbioru odpowiedzi.
W tej części należy zaznaczyć preferowany sposób powiadomienia o rozstrzygnięciu wniosku. Do wyboru jest uzyskanie odpowiedzi w placówce, pocztą lub online. Na samym dole należy wpisać datę składania wniosku, a wszystkie dane potwierdzić podpisem.
Jeśli jest taka możliwość, to warto wnioskować o ponowne przeliczenie świadczenia. Niczym to nie grozi. Jeśli emeryt złoży wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i nowa kwota wyjdzie niższa niż dotychczas wypłacane świadczenie, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzyma emeryturę w poprzedniej wysokości.