Reklama

Nowe programy europejskie dla przedsiębiorców! O jakie dofinansowania warto się starać w 2023 i 2024 roku?

Niedawno odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu, którego tematem były nowe programy unijne na lata 2021-2027, których celem jest wsparcie przedsiębiorczości i firm, które już są obecne na rynku. W spotkaniu online uczestniczyła podsekretarz Stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej Ewelina Owczarska. Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach i latach?

Flagi Polski i Unii Europejskiej

Fundusze unijne już od lat wspierają rozwój polskiej gospodarki. Dzięki miliardom euro możliwe jest wsparcie rolnictwa, turystyki, rekreacji, produkcji i przedsiębiorczości poprzez programy skierowane do początkujących przedsiębiorców. Rynek ciągle się zmienia, dlatego tak ważne jest dopasowywanie programów wsparcia i innowacyjne rozwiązania, które w perspektywie czasowej mają przynieść rozwój gospodarczy kraju. Jak komentuje  podsekretarz stanu Ewelina Owczarska:

Innowacje są niezbędne do wspierania rozwoju. Jednym z głównych celów interwencji w ramach polityki spójności w latach 2021-2027 jest zapewnienie trwałego wzrostu polskiej gospodarki i zwiększenie jej konkurencyjności oraz poziomu innowacyjności. Programy w obecnej perspektywie finansowej stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców, jednocześnie skutecznie odpowiadając na wyzwania cywilizacyjne. Wykorzystując potencjał funduszy polityki spójności, możemy napędzać inteligentne innowacje.

Z dofinansowań mogą korzystać mali, średni i duzi przedsiębiorcy, którzy mogą występować z wnioskami własnymi lub skorzystać z pomocy bezpłatnych usług Innovation Coach oraz STEP, których celem jest doradztwo branżowe.  Oprócz tego przedsiębiorcy mogą także występować o dotacje w konsorcjach przedsiębiorstw lub w konsorcjach z NGO czy też  z jednostkami badawczymi.

Co nowego czeka przedsiębiorców?

Jak możemy przeczytać na rządowej stronie Gov.pl:

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki z budżetem prawie 8 mld euro wspiera przedsiębiorstwa, które mogą ubiegać się o środki na prowadzanie badań, wdrożenie innowacji, wykorzystanie nowych i zaawansowanych technologii oraz transformację działalności w kierunku zielonej i cyfrowej gospodarki. Flagowy instrument FENG w zakresie wspierania innowacji w przedsiębiorstwach to konkursy dostępne w ramach Ścieżki SMART.

Jak wynika z podanych informacji, na cały 2023 rok przewidzianych jest aż 6 naborów do programu Ścieżki SMART. Jednak czym dokładnie jest ten program?

Jest to niezwykle atrakcyjna forma wsparcia w postaci dotacji pozwalająca na realizację kompleksowego projektu m.in. prace badawczo – rozwojowe lub wdrożenie innowacji, obudowanego dodatkowymi działaniami takimi jak podniesienie kompetencji pracowników zaangażowanych w realizację projektu, działaniami na rzecz cyfryzacji, rozwoju infrastruktury B+R, zazielenienia przedsiębiorstwa czy internacjonalizacji produktów lub usług.

W ofercie znajdują się także liczne formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców oraz dla kadry zarządzającej, których celem jest szkolenie umiejętności zarządzania. Oprócz tego skorzystają firmy, które chcą postawić na automatyzację i robotyzację produkcji, a także przedsiębiorstwa z branży turystycznej, które mogą wykorzystać środki na doposażenie swoich obiektów.

Więcej informacji o poszczególnych programach na Gov.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)