Badania sanitarno-epidemiologiczne w 2020 roku – jak je zrobić i na jak długo wystarczają?

Aktualne badania sanepidowskie są podstawą do podjęcia pracy w branżach związanych z produkcją i podawaniem żywności, lekarstw i wody. Dlatego, jeżeli poszukujesz pracy w tych sektorach gospodarki, zadbaj o zrobienie badań sanitarno-epidemiologicznych jak najszybciej. Jak je zrobić i ile kosztuje otrzymanie zaświadczenia?

badania medyczne w laboratorium przy użyciu mikroskopu

Badania sanitarno-epidemiologiczne – co to jest?

Aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne to warunek konieczny w przypadku podejmowania wielu zawodów związanych z podawaniem żywności, wody i produkcją leków. Aktualne orzeczenie jest wydawane w formie dokumentu, który uprawnia przyszłego pracownika do wykonywania obowiązków w obecności żywności i leków. Warto wiedzieć, że popularna książeczka sanepidowska tak naprawdę nie istnieje od lat. Została zastąpiona przez badania sanepidowskie, jednak ustawa nie określa formy samego dokumentu. To dlatego orzeczenie wciąż można spotkać w formie staroświeckiej książeczki.

Kto musi zrobić badania sanepidowskie – podstawa prawna

Według artykułu 6. ust. 1. ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, badania do celów sanitarno-epidemiologicznych powinny być wykonane u wszystkich osób podejmujących lub wykonujących czynności/prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby niezależnie od obowiązku wykonania badań lekarskich wynikających z Kodeksu Pracy.

Badania sanitarno-epidemiologiczne ze skierowaniem od pracodawcy

Istnieją przypadki, w których badania sanitarno-epidemiologiczne przeprowadzisz na wyraźne polecenie obecnego pracodawcy. To on jest odpowiedzialny za skierowanie Cię na badania i pokrycie kosztów związanych z jego wykonaniem. Skierowanie na badania sanepidowskie od pracodawcy powinno zawierać datę oraz adres najbliższego punktu, w którym można je wykonać. 

Badania sanepidowskie prywatnie i bez skierowania – cena i czas oczekiwania na wyniki

Najczęściej badania sanitarno-epidemiologiczne będą częścią ogłoszenia o pracę. To znaczy, że o zdobycie orzeczenia trzeba się postarać wcześniej i na własną rękę pokrywając wszystkie koszty. Dokumenty uprawniające do pracy z żywnością i lekami można otrzymać w każdej placówce sanepidu i wielu prywatnych przychodniach lekarskich. Ich koszt zależy od miejscowości i samej placówki, jednak zazwyczaj nie przekracza 150-200 złotych. Czas oczekiwania na wyniki to od jednego do dwóch tygodni.

Na czym polegają badania sanepidowskie?

Przygotowanie do badań sanitarno-epidemiologicznych nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Aby wykonać badania, specjaliści potrzebują 3 próbek kału z trzech ostatnich dni. Próbki powinno się zanieść do ośrodka badań w specjalnych pojemnikach kosztujących kilka złotych, które kupimy w każdej aptece.

Sprawdź też: Książeczka sanepidowska – jak ją wyrobić i kiedy jest potrzebna?

Fałszywa książeczka sanepidowska – warto, czy nie?

Wielu zainteresowanych zdobyciem orzeczenia z sanepidu zapewne spotkało się z możliwością kupienia wypełnionych książeczek sanepidowskich na popularnych serwisach aukcyjnych. Zwykła odpowiedzialność i ludzka uczciwość powinny skutecznie odwieść od kupna fałszywych badań sanepidowskich. Gdyby jednak to nie wystarczyło, warto wiedzieć, że za podrobienie takiego dokumentu grozi grzywna finansowa, a nawet od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Aktualne badania sanepidowskie – co ile lat trzeba je robić? Czy mogą być bezterminowe?

Terminowości badań sanitarno-epidemiologicznych nie da się jednoznacznie ustalić. To przede wszystkim od lekarza zależy, czy na dokumencie wypisze datę następnych badań i jak szybko do nich dojdzie. Warto wspomnieć, że wiele badań tego rodzaju jest wydawanych bezterminowo – wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy i lekarza.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora