Reklama

Kiedy pracodawca może zawiesić wypłatę wynagrodzenia? Sprawdź przepisy prawa

Wiesz, na czym polega zawieszenie wypłaty wynagrodzenia? Jeśli nie, wszystko ci wyjaśnimy. Dowiedz się, kiedy pracodawca może wstrzymać Ci pensję. Pamiętaj, że musi on spełnić kilka ważnych warunków, które wymieniamy w dalszej części artykułu. Inaczej złamie prawa pracownika.

mężczyźnie zawieszono wypłatę wynagrodzenia

Pracownik nie może zrzec się prawa do pensji, natomiast pracodawca może mu jej nie wypłacić – jednak tylko w części i spełniając kilka warunków zawartych w przepisach. Zawieszenie wypłaty wynagrodzenia opisane jest w artykule 9 (1) par. 1,2,3 Kodeksu pracy. Każdy pracownik powinien się z tym zapoznać, aby móc szybko zareagować na ewentualne komplikacje. Dlaczego pracodawcy muszą niekiedy obniżyć pensje pracownikom? W jaki sposób powinni to zrobić?

Zawieszenie wypłaty wynagrodzenia – czy to możliwe?

Podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u danego pracodawcy, prawem pracownika jest otrzymywanie zapłaty za wykonywane obowiązki. Dlatego też, niemożliwe wydaje się, aby pracodawca tego wynagrodzenia nie wypłacał. Zatem jak wygląda sprawa z zawieszeniem wypłaty wynagrodzenia? Czy taka sytuacja może w ogóle mieć miejsce? Co ciekawe – tak, jednak jest ona ściśle określona przez przepisy Kodeksu pracy oraz – co najważniejsze – nie dotyczy całości wynagrodzenia, a tylko jego części.

Podczas trwania umowy o pracę może bowiem okazać się, że zakład pracy jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. W takim wypadku pracodawca może zdecydować się na zawieszenie wynagrodzenia, jednak tylko w częściach, które nie stanowią podstawy wypłaty. Będą to zatem wszystkie dodatkowe składniki – wypłacane co miesiąc, co kwartał lub według ustaleń – wynikające z zakładowych aktów prawa pracy, zakładowych regulacji prawa pracy lub z ponadzakładowych układów zbiorowych pracy. Należy jednak pamiętać, że prawo zakładowe w postaci układu zbiorowego wiąże się z inną regulacją w zakresie zawieszania świadczeń przewidzianych w tym zakładzie. Konieczne jest także ustalenie tych zmian na drodze zawarcia porozumienia zmieniającego zapisy umowy o pracę. Podstawą prawną zawieszenia jest w tym wypadku art. 9 oraz art. 241 Kodeksu pracy.

Zawieszenie wypłaty wynagrodzenia: Kodeks pracy

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia i nie może się go zrzec lub zamienić na dłuższy urlop wypoczynkowy. Jeśli pracodawca zgodzi się na taki układ, złamie prawo i może odpowiadać przed sądem pracy.

Zawieszenie wypłaty wynagrodzenia opisane jest w artykule 9 (1) § 1,2,3 Kodeksu pracy, w którym zawarte są warunki, jakie musi spełnić pracodawca, aby zmniejszyć pensję pracownika. Zgodnie z 1 wstrzymanie wypłaty musi być uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy za pomocą porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów, które określają prawa i obowiązki stron umowy.

W § 2 czytamy, że porozumienie wspomniane w § 1 zawiera pracodawca i organizacja związków zawodowych. Jeśli jednak firma nie jest objęta działaniem takiej organizacji, porozumienie zawierane jest między pracodawcą a przedstawicielem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Dotyczy to pracodawców, którzy nie posiadają przepisów zakładowych. Z kolei według § 3 zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż trzy lata.

Art. 91. § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy; nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych.

§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

§ 3. Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Przepis art. 24127 § 3 stosuje się odpowiednio.

§ 4. Pracodawca przekazuje porozumienie właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Jednocześnie zapisy dotyczące zawieszenia postanowień regulaminu wynagradzania na drodze porozumienia zawartego z pracownikami i związkami zawodowymi regulują także zapisy art.241 Kodeksu pracy:

Art. 24127. § 1. Ze względu na sytuację finansową pracodawcy strony układu zakładowego mogą zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania u danego pracodawcy, w całości lub w części, tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich, na okres nie dłuższy niż 3 lata. W razie gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu stosowania tego układu lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego.

§ 2. Porozumienie, o którym mowa w § 1, podlega zgłoszeniu do rejestru odpowiednio układów zakładowych lub układów ponadzakładowych. Ponadto informację o zawieszeniu stosowania układu ponadzakładowego strony porozumienia przekazują stronom tego układu.

§ 3. W zakresie i przez czas określony w porozumieniu, o którym mowa w § 1, nie stosuje się z mocy prawa wynikających z układu ponadzakładowego oraz z układu zakładowego warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.


Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Katowicach


Zawieszenie wypłaty wynagrodzenia tylko w części

Jak wyżej wspomnieliśmy, pracodawca może jedynie wstrzymać wypłatę wynagrodzenia w części, która nie dotyczy pensji stałej. Mowa o na przykład premii, czy comiesięcznych dodatkach regulaminowych lub układowych, o których mowa w regulaminie tego pracodawcy. Firma może również na pewien okres zawiesić regulamin ZFŚS, czyli Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czasowe wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia w części obejmuje również kobiety w ciąży.

Porozumienie w sprawie zawieszenia wynagrodzenia w części

Zawieszenie świadczeń płacowych wynikających z regulaminów zakładowych wiąże się z szeregiem obowiązków, które musi wykonać pracodawca. Procedura zawieszenia świadczeń wynikających z regulaminu wynagradzania jest bowiem dokładnie określona w przepisach.

Pracodawca musi najpierw skonsultować taką decyzję ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników w razie braku organizacji związkowej. Konieczne jest także pisemne zawarcie porozumienia zmieniającego, które zastępuje konieczność wypowiedzenia pracownikom warunków umowy o pracę. Należy także zauważyć, że w przypadku układów zbiorowych pracy procedura jest znacznie dłuższa niż w przypadku zawieszania świadczeń regulaminowych wynagradzania, ponieważ organ rejestrowy ma czas na rejestrację takiego postanowienia od jednego do trzech miesięcy.

Co powinno zawierać porozumienie w sprawie zawieszenia układu wynagrodzeń lub regulaminu?

  • Datę i miejsce,
  • Nazwę pracodawcy,
  • Tytuł (np. porozumienie w sprawie zawieszenia postanowień regulaminu wynagrodzeń),
  • Wyjaśnienie sytuacji ( „Zakład XYZ na podstawie niniejszego porozumienia zawiesza wypłacanie świadczeń płacowych wynikających z…”),
  • Ukazanie przepisów,
  • Określenie czasu trwania zawieszenia,
  • Podpis pracodawcy,
  • Podpis związków zawodowych,
  • Podpis pracownika.
Oceń artykuł
2.3/5 (3)