Reklama

Zainteresowania w CV – jak je wpisać?

Zainteresowania w CV to pozycja, na którą pracodawca nie zwraca tak wielkiej uwagi. Jednak stanowi ona ważną rolę w dokumencie aplikacyjnym. Zastanawiasz się, jak dobrze je wpisać? 

zainteresowania cv

Zainteresowania w CV – dlaczego są tak ważne?

Ciekawy życiorys zawodowy to nie tylko doświadczenie, wykształcenie oraz umiejętności miękkie/twarde. To również zainteresowania, które określają Cię jako człowieka ciekawego i pełnego pasji. Jeśli w tym punkcie wypiszesz to, co łączy się z obowiązkami na danym stanowisku pracy, dostaniesz również o wiele większą szansę na zatrudnienie.

Twoje zainteresowania w CV, zwłaszcza te najciekawsze, mogą wiele o Tobie opowiedzieć. Dzięki nim pracodawca może nawiązać z Tobą nić porozumienia, poprzez którą znajdziecie wspólny temat na rozmowie rekrutacyjnej. Obie strony mogą również wybadać, czy będzie im się dobrze razem współpracować.

Zainteresowania w CV – jak je wypisać?

Pamiętaj, żeby nie wpisywać nieprawdziwych informacji w CV. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż pracodawca może to szybko zweryfikować na rozmowie kwalifikacyjnej bądź w pierwszych dniach pracy.

Dowiedz się, jakie zainteresowania potrzebne są na danym stanowisko pracy i zastanów się, czy są one kompatybilne z Twoimi. Jeśli chcesz zostać managerem, pokaż się jako osoba, która lubi zarządzać ludźmi np. w kołach naukowych, podczas studiów lub wolontariatu. Jeśli aplikujesz do agencji kreatywnej/marketingowej lub reklamowej wypisz cechy, które świadczą o Twoich zainteresowaniach związanych z kreacją, fotografowaniem, pisaniem własnego bloga lub prowadzeniem social mediów. Zastanów się nad tym, co lubisz robić w wolnym czasie i ciekawie to opisz.

Wyszczególnij swoje zainteresowania w CV. Nie pisz prostymi słowami typu „film, kino, książka, muzyka, teatr”. Nie brzmi to ciekawie, prawda? Zamieść informacje na temat tego, jaki rodzaj filmu czy muzyki najbardziej Ci się podoba, z jakiej epoki uwielbiasz czytać książki, co ostatnio widziałaś/eś w teatrze lub kto jest Twoim ulubionym aktorem. Może pracodawcy podoba się to samo, co Tobie?

Na przykład:

  • muzyka klasyczna/jazzowa/lat ‘90
  • pisanie bloga/prowadzenie social mediów
  • gotowanie (kuchnia azjatycka)
  • gra na instrumentach (gitara, pianino)
  • gra w planszówki
  • literatura współczesna
  • podróżowanie (Skandynawia, polskie góry)

Jeśli obowiązki wymagane na danym stanowisku pracy łączą się z Twoimi pasjami, koniecznie wyszczególnij to w rubryce „zainteresowania”. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Może być to:

  • prowadzenie social mediów/nowe media
  • tworzenie grafik, rysunek
  • czytanie wywiadów i słuchanie podcastów
  • książki psychologiczne
  • ekologia, zdrowy styl życia

Pamiętaj, aby nie wpisywać do CV niestosownych zainteresowań, sugerujących Twoje uzależnienie od gier lub hazardu oraz niezdrowych przyzwyczajeń. Mogą one zdecydować o tym, czy pracodawca w ogóle zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną mimo Twoich wysokich kompetencji.

Sprawdź Pasja to ważny element CV i rozmowy o pracę 

Oceń artykuł
5/5 (1)