Podwyżka inflacyjna – co to jest? Czy pracodawca musi ją wprowadzić?

Podwyżka inflacyjna to jeden ze sposobów na dostosowanie wynagrodzeń do spadku siły nabywczej pieniądza. Przedsiębiorstwa decydują się na jej wprowadzenie, aby uchronić zarobki pracowników. Co to jest podwyżka inflacyjna? Czy jest obowiązkowa? Sprawdź!

podwyżka inflacyjna kodeks pracy

Podwyżka inflacyjna jest jednym z ciekawszych mechanizmów z obszaru negocjowania wynagrodzenia. Postępująca inflacja sprawia, że siła nabywcza zarobionych przez nas pieniędzy spada z roku na rok. To znaczy, że w związku z podwyżką inflacji, kupimy mniej produktów za podobną kwotę, niż w roku przed jej wystąpieniem. Właśnie dlatego niektórzy pracodawcy wprowadzają u siebie podwyżkę inflacyjną, która ma niwelować negatywne skutki spadku wartości pieniądza. Czy podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa? Jaka jest podstawa prawna i na jakich zasadach się ją przyznaje?

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy czeka, aż ją odkryjesz!

Podwyżka inflacyjna – co to jest?

O waloryzacji w związku z postępującą inflacją słyszymy zazwyczaj w kontekście corocznych podwyżek emerytur i rent. Podwyżką inflacyjną obejmuje się także najniższą krajową, w myśl ustawy z 2002 roku o wynagrodzeniu minimalnym. Najmniej popularnym wzrostem inflacyjnym jest wewnątrzzakładowa podwyżka, która ma niwelować skutki postępującego spadku wartości pieniądza. 

Podwyżkę inflacyjną regulują przepisy wewnątrzzakładowe, czyli tzw. regulamin zakładu pracy. Jeżeli pracodawca wprowadził taki mechanizm, to wynagrodzenia zasadnicze pracowników zostają poddane corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji rocznej podanej przez GUS. Warto dodać, że wskaźnik inflacji dotyczy roku poprzedzającego waloryzację pensji.

Podwyżka inflacyjna – ile procent?

Jak wspomnieliśmy, wysokość podwyżki inflacyjnej zależy od wskaźnika inflacji za poprzedni rok. Na podstawie danych przedstawionych przez GUS, ustala się, o ile procent podnieść wynagrodzenia pracowników. Przyjmując, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w 2020 roku o 3,4%, wynagrodzenia pracowników w 2021 roku powinny zostać podniesione o 3,4%.

Każdy pracownik, którego wynagrodzenie objęto podwyżką tego rodzaju – powinien interesować się zeszłorocznym wskaźnikiem inflacji. Dzięki temu z łatwością może wyliczyć, czy wzrost wynagrodzenia był zgodny z zasadami przedstawionymi w regulaminie wewnątrzzakładowym.

Czy podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa?

Co, jeśli w Twoim zakładzie pracy nie obowiązuje podwyżka inflacyjna? Czy jest obowiązkowa, a pracodawca łamie przepisy Kodeksu pracy? Zdecydowanie nie. Podwyżka niwelująca inflację jest dobrowolna. To znaczy, że pracodawca może (ale nie musi) wprowadzić taki mechanizm w swoim przedsiębiorstwie. Warto dodać, że jeśli taki punkt regulaminu został wprowadzony w życie, to pracodawca powinien się z niego wywiązywać. Podwyżka inflacyjna przysługuje też w trakcie urlopu macierzyńskiego lub po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie pozbawia pracowników prawa do regulaminowej podwyżki. 

Podwyżka inflacyjna w budżetówce – podstawa prawna

Istnieją branże, w których wysłanie podania o podwyżkę mija się z celem. Podwyżka inflacyjna w budżetówce nie zależy od dobrej woli przełożonego, a od szeregu ustaw i innych aktów prawnych. Ustawa okołobudżetowa i Rada Dialogu Społecznego ustalają, jakie będą tegoroczne podwyżki inflacyjne w budżetówce (i czy w ogóle będą). To znaczy, że realne podwyżki pracowników budżetówki są w dużej mierze decyzją polityczną, na którą wpływ ma wiele czynników niezależnych od kierownictwa placówki.

Oceń artykuł
4.6/5 (5)