Reklama

Jak napisać wniosek o podwyżkę? Jakich argumentów użyć?

Zastanawiasz się, jak napisać wniosek o podwyżkę? Wiesz, że zasługujesz na większe wynagrodzenie i szukasz dobrych argumentów, które przekonałyby twojego pracodawcę do podjęcia pozytywnej decyzji? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka skutecznych wskazówek!

Podwyżka

Każdy, kto pracuje, ma w swoich planach podwyżkę wynagrodzenia – mniejszą lub większą, jednak zwiększenie swoich dochodów jest najlepszym źródłem motywacji pracowniczej. Owszem, pracujemy także dla spełnienia zawodowego oraz zaspokojenia ambicji, jednak to właśnie zarobki determinują samą konieczność pracy oraz motywację, w dniu, w których nic nam się nie chce. W końcu trzeba opłacić rachunki i zrobić zakupy. Dlatego też te kwestie finansowe są tak istotne przy wyborze oferty pracy. Nawet jeżeli zaczynasz swoją przygodę z pracą zawodową bez doświadczenia czy specjalistycznych umiejętności, to jednak z czasem rozwijasz się, zyskujesz doświadczenie, co przekłada się na podniesienie Twojej wartości na rynku pracy. To dlatego warto podjąć walkę o podwyżkę wynagrodzenia. Mimo że dla wielu osób takie samodzielne upominanie się o podwyżkę wynagrodzenia może wydawać się nie na miejscu, to jednak najgorsze co może się zdarzyć, to to, że pracodawca nie wyrazi zgody, a Ty będziesz miał jasność co do Twojej roli w firmie. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zmianie pracy lub właśnie o pozostaniu w dotychczasowej firmie – w przypadku gdy pracodawca odpowie pozytywnie na podwyższenie wynagrodzenia. Jak zatem starać się o podwyżkę? Jak przekonać pracodawcę, że powinien rozpatrzyć Twoje podanie o podwyżkę pozytywnie? I jak napisać podanie o podwyżkę, które zapewni Ci kilka dodatkowych punktów w tej rozgrywce?

Podwyżka – co to?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest podwyżka. Podwyżka, to inaczej zwiększenie wynagrodzeniu u obecnego pracodawcy za ten sam zakres obowiązków. Podwyżkę wynagrodzenia uzyskują pracownicy, którzy zyskali już doświadczenie i wiedzę na danym stanowisku, są lojalni oraz świetnie odnajdują się w swoich codziennych obowiązkach, a dzięki temu stanowią wartość dla przedsiębiorstwa i zapewniają mu ciągłość pracy.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy postrzegają podwyżkę wynagrodzenia jako sposób na docenienie i zmotywowanie pracownika do dalszego rozwoju i dalszej pracy na rzecz firmy. To dlatego temat podwyżki wynagrodzenia i awansu jest tak ważny dla zatrudnionych, ponieważ stanowi też wyraz tego, ze pracownik i jego wkład w działanie firmy jest ważny i doceniany przez pracodawcę. Warto jednak pamiętać, że z reguły podwyżka nie idzie w parze z aspektami takimi jak zwiększenie zakresu obowiązków, choć zdarza się, że obie strony zgadzają się na podwyżkę pensji w ramach dodatkowych zadań.

Podwyżka wynagrodzenia jako motywacja do rozwoju – podanie o podwyżkę

Podwyżka wynagrodzenia lub jej obietnica w niedługiej przyszłości to świetny sposób na zmotywowanie zespołu do wydajniejszej i efektywniejszej pracy. Prawdopodobieństwo otrzymania podwyżki wynagrodzenia to bowiem motor napędowy dla osób, dla których liczy się rozwój zawodowy idący w parze zwiększaniem swoich dochodów. W końcu wszyscy lubimy, jak nasza praca jest doceniona, a jeśli już takie docenienie otrzymamy, staramy się działać w taki sposób, aby utrzymać poziom pracy, a nawet podnosić poprzeczkę coraz wyżej. W końcu jeśli dostałeś już raz finansową bonifikatę, to co stoi na przeszkodzie, aby zawalczyć o kolejną podwyżkę?

Czy podanie o podwyżkę wynagrodzenia jest konieczne?

Jeśli planujesz przekonać pracodawcę, że zasługujesz na podwyżkę wynagrodzenia, to opcji jest kilka, a wybór tej odpowiedniej zależy tak naprawdę o polityki i komunikacji w firmie. Jeśli w Twoim miejscu pracy załatwienie spraw pracowniczych odbywa się na stopie zwykłej rozmowy z przełożonym, to wystarczy, że poprosić swojego pracodawcę na rozmowę, w której poruszysz podwyżkę wynagrodzenia. Taki schemat działa zazwyczaj w mniejszych firmach, w których pracodawca zna wszystkich pracowników. Jednak w większych przedsiębiorstwach czy korporacjach, gdzie sposób komunikacji jest bardziej oficjalny, może być konieczne złożenie podania o podwyżkę wynagrodzenia. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie – jak napisać podanie o podwyżkę? I kiedy je złożyć?

Podanie o podwyżkę – kiedy możesz poprosić o podwyżkę?

Jeśli zależy Ci na podwyżce w pracy, pamiętaj, że musisz się o nią postarać. Zastanów się, czy w przeciągu ostatnich miesięcy:

  • Wykazywałeś się dużym zaangażowaniem;
  • Odnosiłeś bardzo dobre wyniki;
  • Podnosiłeś swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w różnych szkoleniach, kursach lub ukończyłeś studia wyższe;
  • Posiadasz większe umiejętności niż reszta Twoich współpracowników;
  • Pracujesz wiele lat w swojej firmie i do tego czasu nie otrzymałeś jeszcze podwyżki wynagrodzenia.

Jeśli utożsamiasz się z połową wyżej wymienionych argumentów, możesz śmiało porozmawiać ze swoim szefem lub wysłać podanie o podwyżkę i poprosić o podwyżkę Twojej pensji.

Podanie o podwyzkę – kiedy warto poprosić o podwyżkę w pracy?

Czas, w którym złożysz prośbę o podwyżkę, ma ogromne znaczenie na pozytywne rozpatrzenie twojego wniosku. Jeśli firma przechodzi kryzys, atmosfera jest napięta, ludzie są masowo zwalniani to niestety, nie jest to najlepszy okres na ubieganie się o wyższą pensję.

Kiedy więc jest najlepszy czas na złożenie prośby o podwyżkę?

  • Kiedy firma ma dobrą sytuację finansową;
  • Kiedy podejmujesz się nowego i wymagającego projektu;
  • Kiedy przejmujesz nowe obowiązki;
  • Kiedy odniosłeś sukces zawodowy;
  • Kiedy zdobyłeś nowe kwalifikacje zawodowe bądź wzbogaciłeś swoją wiedzę, uczestnicząc w różnych kursach i szkoleniach ze swojej branży;
  • Kiedy następuje podsumowanie i koniec roku finansowego w firmie i pracodawca może przewidzieć środki na podwyżki dla swoich najlepszych pracowników (okres przyznawania podwyżek).

O podwyżkę możesz również ubiegać się wtedy, kiedy w związku z Twoim wysokim wykształceniem i sporym doświadczeniem zawodowym otrzymujesz inne, niekiedy lepsze oferty pracy. Jeśli czujesz się dobrze w obecnej firmie, możesz użyć tego jako pretekst do zwiększenia swojej miesięcznej pensji. Pamiętaj, aby o podwyżkę najlepiej pytać pod koniec danego tygodnia, na przykład w piątek, a nie w poniedziałek.

Jak napisać podanie o podwyżkę?

Kiedy ubiegasz się o podwyżkę, niekiedy zwykła rozmowa ze swoim szefem powinna wystarczyć. W niektórych firmach potrzebny jest jednak odpowiednio przygotowany wniosek. W internecie możesz znaleźć wzór podania, jednak jest to pismo, które z łatwością stworzysz sam.

Co powinien zawierać wniosek o podwyżkę?

  • Miejsce i datę, w którym dany dokument został sporządzony;
  • Imię i nazwisko pracownika;
  • Stanowisko pracownika;
  • Dane osoby decyzyjnej;
  • Dane adresowe firmy;
  • Tytuł “Wniosek o podwyżkę”;
  • Uzasadnienie wniosku;
  • Własnoręczny podpis pracownika.

W uzasadnieniu wniosku wskaż dokładnie, dlaczego należy Ci się podwyżka i co wpłynęło na taką decyzję. Załącz swoje wyniki w pracy, które potwierdzają Twoje zaangażowanie i entuzjazm w sukces firmy. Jeśli wykonujesz jakieś dodatkowe obowiązki – wymień je. Jeśli zdobyłeś dyplom lub certyfikat wzbogacający Twoje kwalifikacje zawodowe, załącz je do wniosku.

Pamiętaj jednak, aby używać tylko i wyłącznie takich argumentów, które możesz potwierdzić. Nigdy nie wpisuj fałszywych informacji, ponieważ mogą one zostać bardzo szybko zweryfikowane. Oprócz tego nigdy nie powołuj się na swoją sytuację finansową lub rodzinną, ponieważ nie należy to do interesów pracodawcy.

Jak napisać uzasadnienie podania o podwyżkę?

Uzasadnienie podania to tak naprawdę najważniejszy element, który przyczynia się do pozytywnego rozpatrzenia Twojej sprawy. Samo Podanie o podwyżkę pensji to za mało, aby pracodawca przystał na Twoją prośbę. Jeśli w Twojej firmy proces uzyskania podwyżki wynagrodzenia należy zacząć od złożenia odpowiednich wniosków to znak, że Twój szef bezie chciał szczegółowo zapoznać się z Twoją sprawą, co oznacza, że chce on poznać konkretne informacje przemawiające za tym, że należy Ci się zwiększenie wynagrodzenia. Jak zatem napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia i odpowiednio je uzasadnić?

Zacznij od wyjaśnienia powodów, które popchnęły cię do takiej decyzji, a następnie nieco rozwiń swoje argumenty, które chcesz wykorzystać w tej sprawie. Pamiętaj jednak, aby trzymać się faktów i najlepiej bazować na twardych danych i dowodach:

  • O podwyżkę wynagrodzenia zwracam się w związku z nowym projektem, który rozpoczynam wraz ze swoim zespołem od września tego roku. Przedsięwzięcie to było moją inicjatywą, i to mi przypadła rola lidera podczas tego zadania.
  • Przez ostatni rok uczęszczałem na kurs…, który pozwolił mi wprowadzić do swojej pracy usprawnienia takie jak…. Jak wynika z danych przekazanych przez team lidera mojego działu, moja efektywność zwiększyła się o 20%.
  • Przez ostatnie dwa miesiące wykonywałem dodatkowe obowiązki przeznaczone przez mojego bezpośredniego przełożonego XYZ, w zastępstwie za …. Otrzymałem informację, że wymieniony pracownik nie wróci już na swoje stanowisko, a rozkład jego obowiązków pozostanie nadal taki sam jak aktualnie. Moje obecne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie obejmuje dodatkowego zakresu obowiązków, które zostały mi przydzielone na stałe, dlatego proszę o podwyżkę pensji o 10%.

Co zrobić w sytuacji, kiedy pracodawca odrzuci nasz wniosek o podwyżkę?

Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na podniesienie Twojej pensji, możesz śmiało poprosić o uzasadnienie jego decyzji. Masz do tego pełne prawo. Oprócz tego uzgodnijcie wspólne cele, których realizacja zwiększyłaby Twoje szanse na podwyżkę. Może okazać się, że argumenty, które przywołałeś nie pokrywają się z perspektywą pracodawcy, lub nie do końca znajdujecie punkty wspólne w podsumowaniu Twojej dotychczasowej pracy. Nie jest to nic złego, o ile ze strony pracodawcy nie dochodzi do niestosownych lub prześmiewczych komentarzy, deprecjonujących Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Jeśli jednak odmowa pracodawcy wiąże się z rzeczowymi kwestiami i profesjonalnym podejściem do sprawy, warto uzgodnić wspólne stanowisko.

Umówcie się na kolejne spotkanie za kilka miesięcy, podczas którego podsumowalibyście Twoje działania i efekty w ostatnim czasie oraz po raz kolejny porozmawiali o wyższym wynagrodzeniu. Być może szef wyznaczy Ci cele, których spełnienie będzie wiązało się z automatyczną podwyżką?

Ostatecznie wiele zależy od tego, jak sam pracodawca podejdzie do takiej odmowy i czy jego stanowisko będzie dla Ciebie zrozumiałe lub zgodne z tym jak traktuje pozostałych pracowników. Jeśli uważasz, że odmowa podwyżki jest niesprawiedliwa i spełniłeś wszystkie punkty świadczące o tym, że jesteś pracownikiem, w którego warto zainwestować, może czas pomyśleć o nowej pracy. Jeśli w ciągu ostatniego roku zdobyłeś 5 dużych klientów firmowych, którzy w krótkim czasie stali się poważnymi partnerami biznesowymi, a Twój przełożony nadal uważa, że nie jest to powód, aby Cię docenić, może inna firma lepiej podejdzie do zarządzania zasobami pracowniczymi.

Jakich argumentów nie używać we wniosku o podwyższenie wynagrodzenia?

Pamiętaj, że odmowa przyznania podwyżki może wiązać się z tym, że źle uargumentowałeś swoje podanie o podwyżkę. Fakt, że bierzesz kredyt lub planujesz zakup nowego samochodu, to z punktu widzenia pracodawcy nie są wystarczające argumenty przemawiające za podwyżką wynagrodzenia. Złym pomysłem jest także powoływanie się na gratyfikacje, którą otrzymał Twój współpracownik. To, że młodszy kolega otrzymał podwyżkę już po roku pracy, nie jest odpowiednim argumentem do Twojej sprawy. w końcu nie wiesz dokładnie, jakie ustalenia panowały przy zatrudnieniu lub czym wykazał się współpracownik. Pisząc podanie o podwyżkę, skup się na sobie i swoich osiągnięciach.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)