Reklama

Negocjowanie wynagrodzenia – jak zapytać o podwyżkę?

Negocjowanie wynagrodzenia z obecnym lub przyszłym pracodawcą to ważna umiejętność bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Dowiedz się, jak negocjować wynagrodzenie przed podpisaniem umowy, podczas awansu na nowe stanowisko i po okresie próbnym. Skorzystaj z cennych wskazówek i zawalcz o podwyżkę.

Podwyżka
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_55199668_oszcz%C4%99dzaj-pieni%C4%85dze-na-koncepcji-inwestycji-z-efektem-filtra-w-stylu-retro-vintage.html

 

Pracownicy pracują po to, aby otrzymywać wynagrodzenie potrzebne do życia. I choć inne elementy takie jak uczucie spełnienia bądź ambicje również są bardzo ważne, to jednak tym nie opłacimy rachunków. Niezbędne jest więc otrzymywanie sprawiedliwego wynagrodzenia za swoją pracę. Przychodzi także moment, w którym Twoje wynagrodzenie w pewnym momencie przestaje być satysfakcjonujące. Pora więc na negocjowanie wypłaty – jak do tego podejść?

Negocjowanie wynagrodzenia w pracy – jak się przygotować?

Negocjowanie wynagrodzenia to delikatna gra, w której stawką jest podwyżka i lepsza jakość życia. Nieważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z rynkiem pracy, kończysz okres próbny, czy jesteś doświadczonym pracownikiem – negocjowanie wysokości pensji spotka Cię na każdym etapie życia zawodowego. Dlatego do negocjacji warto się przygotować i nie pozostawiać tak ważnych kwestii przypadkowi. 

Informacje, które warto przyswoić to przede wszystkim wyniki finansowe firmy, Twoje osiągnięcia w obecnej lub poprzedniej pracy, sytuacja na rynku pracy i zarobki w innych firmach na danym stanowisku.

Negocjowanie wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to właściwie pierwszy moment pozwalający Ci na negocjowanie wynagrodzenia przed podpisaniem umowy. Rekruterzy dość często pytają o oczekiwania finansowe, na podstawie których złożą Ci ostateczną ofertę zatrudnienia. Przygotowanie się do udzielenia odpowiedzi na takie pytanie może pomóc w wynegocjowaniu lepszej stawki, a także zwiększyć szanse na zatrudnienie w ogóle.

Sprawdź też: Awans zawodowy – jakie są jego rodzaje i jak o niego zapytać?

Pierwszy etap – przeanalizuj swoje wydatki i potrzeby

Niestety w wielu przypadkach negocjowania warunków finansowych musimy brać pod uwagę samodzielne utrzymanie. Warto zacząć od obliczenia wysokości kosztów stałych, które generujesz każdego miesiąca. Rachunki, czynsz za mieszkanie, dojazdy do pracy i żywność – z oczywistych względów wypłata musi pokrywać wydatki tego rodzaju i to właśnie te aspekty wpływają na to jak negocjować wynagrodzenie.

Etap drugi negocjowania wynagrodzenia – badanie rynku pracy

Aby wpłynąć na negocjowanie wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej, trzeba poznać zarobki osób pracujących na podobnym stanowisku. Dzięki porównywarkom wynagrodzeń dowiesz się, ile może zarabiać osoba zajmująca się tym samym w innej firmie ze względu na doświadczenie i wielkość miasta. To bardzo dobry sposób na określenie poziomu wypłaty, na jaki możesz liczyć. Drugim ważnym aspektem potrzebnym do ustalenia kwoty podczas negocjacji jest sytuacja na rynku i ilość zamieszczanych ofert pracy. Duża ilość ogłoszeń rekrutacyjnych i wysokie stawki mogą oznaczać niezłą kondycję branży i wzrost kwoty, jaką możesz wynegocjować.

Trzeci etap – przygotuj tzw. “widełki” wynagrodzenia do negocjacji

Kandydaci na pracowników dosyć często prezentują swoje oczekiwania finansowe w formie widełek. Dzięki temu pokazują swoją elastyczność i planują jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą. W przypadku podawania wartości minimalnej i maksymalnej musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie przygotowanie zakresu wynagrodzenia do negocjacji. Jeśli chcesz zarabiać 3000 złotych netto, nigdy nie ustalaj tej kwoty jako wartości maksymalnej. Rekruter, który usłyszy, że chcesz otrzymać wynagrodzenie rzędu 2500 – 3000 zł netto najprawdopodobniej zaproponuje Ci kwotę ustaloną jako niższą. W takim przypadku lepiej zaproponować 3000 zł do 3500 złotych netto – w najgorszym przypadku otrzymasz pensję, którą i tak chcesz mieć.

Drugą istotną sprawą, jest forma wynagrodzenia. Negocjując wynagrodzenie z osobą rekrutującą, należy sprawnie operować terminami netto i brutto. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zajdzie nieporozumienie i nie negocjujesz wypłaty brutto, która zostanie pomniejszona o wszystkie składki, znacząco obniżając wynagrodzenie. Przygotuj się wcześniej do rozmowy, wykorzystując kalkulator płac.

Jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym?

Negocjowanie wynagrodzenia pracownika ma miejsce nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej. Drugim popularnym scenariuszem jest przedłużanie umowy i awans pracownika. To właśnie wtedy mamy największe szanse na otrzymanie podwyżki i wynegocjowanie lepszych warunków finansowych. Warto przygotować się i wiedzieć, jak negocjować wynagrodzenie po okresie próbnym:

  1. Najważniejszym elementem przygotowania na negocjowanie wynagrodzenia jest rozpisanie swoich statystyk i osiągnięć. Postaraj się pokazać swojemu szefowi, że podczas pracy w jego firmie rozwijasz skrzydła, osiągasz sukcesy i samodzielnie podejmujesz działania mające na celu poprawić Twoje kompetencje.
  2. Rozejrzyj się po firmie i ofertach pracy na stanowisko, o które się ubiegasz. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, ile zarabiają inni i dostosować swoją ofertę.
  3. Przygotuj kilka pomysłów na rozwój działu, zespołu lub całej firmy. Spraw, aby przełożony uważał Cię za osobę pomysłową i gotową na wprowadzanie istotnych zmian.
Oceń artykuł
3.7/5 (9)