Reklama

Wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce – doganiamy kraje wysoko rozwinięte?

Wzrost udziału zatrudnionych w usługach w Polsce to wynik raportu przeprowadzonego przez PFR. Zgodnie z danymi, w tym sektorze rozwijamy się zdecydowanie szybciej niż ogólnoświatowa średnia. Czy zwiększenie odsetka zatrudnionych w sektorze usług to dobry znak? Ile osób w Polsce pracuje w usługach?

wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce

Znaczny wzrost udziału zatrudnionych w usługach w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, to znak modernizującej się gospodarki naszego kraju. Raport przedstawiony przez PFR pokazał, że pod tym względem rozwijamy się szybciej od światowej średniej. Udział procentowy usług w PKB sprawia, że zaczynamy gonić rozwinięte zachodnioeuropejskie gospodarki. Jak duży jest wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce? Kosztem, którego sektora do tego doszło?

Szukasz pracy? Praca w Częstochowie czeka, aż ją odkryjesz!

Wzrost udziału zatrudnionych w usługach w Polsce – niemal 60% PKB

Badania wykonane przez Polski Fundusz Rozwoju rzuciły światło dzienne na rozwój rodzimego sektora usług. Dane przedstawione na oficjalnej stronie PFR pokazują wzrost udziału zatrudnionych w usługach w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. W 1995 roku udział sektora usług w PKB wynosił zaledwie 49,1%. Warto dodać, że w tamtym okresie państwa wysoko rozwinięte notowały wyniki przekraczające 60%.

Obecnie, dzięki dynamicznemu wzrostowi udziału usług w PKB możemy mówić o faktycznym doganianiu najlepiej rozwiniętych gospodarczo. W 2019 udział usług w polskim PKB wyniósł już 57,6%. Z badań wynika też wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce. W 1991 roku było to zaledwie 34%, a w 2019 odsetek pracujących w usługach podskoczył do 58,7%. 

Wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce – kosztem jakiego sektora?

Dynamiczny wzrost liczby zatrudnionych w usługach w Polsce, musi wiązać się z odpływem pracowników z innych sektorów gospodarki. W krajach zachodnich taka migracja pracowników odbywała się na linii przemysł-usługi. U nas z kolei najwięcej straciło rolnictwo. Można przypuszczać, że to kwestia uwarunkowań gospodarczych. Jeszcze w latach 90. polegaliśmy na rolnictwie bardziej niż kraje zachodniej Europy.

Oceń artykuł
5/5 (1)