Reklama

Emerytury groszowe z ZUS – kiedy znikną? Kto dostaje 13. i 14. emerytury „za nic”?

Emerytury groszowe to jeden z tych mechanizmów polskiego systemu, który według wielu ekspertów powinien zostać jak najszybciej naprawiony. Emerytury w wysokości zaledwie kilku groszy uprawniają do otrzymania dodatkowych świadczeń. Jak to zmienić? Kiedy znikną groszowe emerytury?

dziadek opowiada wnukowi o emeryturach groszowych

Za każdym razem, gdy rząd proponuje nowe dodatki do świadczeń dla seniorów, wraca temat tzw. emerytur groszowych. Tego rodzaju świadczenia dotyczą tych osób, które w ciągu swojego życia odprowadziły zaledwie kilka składek na ubezpieczenia społeczne. Mimo że jedna składka w życiu uprawnia do emerytury w wysokości raptem kilku groszy, to taki senior zostaje uznany za pełnoprawnego emeryta, który może ubiegać się o dodatkowe świadczenia (jak np. 13. i 14. emerytura). Kiedy znikną groszowe emerytury? Czy eksperci znają jakieś wyjście z sytuacji?

Szukasz pracy? Praca w Poznaniu czeka, aż ją odkryjesz!

Emerytury groszowe z ZUS – jedna składka w życiu uprawnia do dodatków?

Jak podaje portal interia.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już teraz analizuje narastający problem. Dlaczego emerytury groszowe to obciążenie dla budżetu państwa? Przypuśćmy, że pewna osoba w całym swoim życiu przepracowała zaledwie jeden miesiąc, odprowadzając tym samym składkę na ubezpieczenia społeczne. Taka sytuacja pozwala jaj na pobieranie emerytury w wysokości zaledwie kilku groszy. Co w tym złego?

Jak trafnie zauważa Interia, zapłacenie zaledwie jednej składki emerytalnej czyni z takiej osoby pełnoprawnego emeryta, który ma prawo pobierać inne świadczenia dodatkowe. Taki emeryt dostaje groszową emeryturę z ZUS, jednak może się ubiegać o pieniądze z tytułu 13. i 14 emerytury. Wydaje się więc, że taka luka prawna może stanowić argument „za” w wojnie między przeciwnikami a zwolennikami zapowiedzianych już emerytur stażowych

Kiedy znikną groszowe emerytury? Da się naprawić system?

Problem emerytur groszowych sygnalizuje się już od kilku lat. Niestety specyficznie sformułowane przepisy wciąż nie zostały zmienione, przez co państwo traci tak bardzo potrzebne środki finansowe. Kiedy znikną groszowe emerytury? Jeden z ekspertów cytowanych przez Interię, proponuje odróżnić emerytów od osób osiągających wiek emerytalny:

Konstytucja zapewnia prawo do zabezpieczenia emerytalnego po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale z łaciny „(e) meritus” znaczy zasłużony i możemy wyróżnić wobec tego dwie kategorie osób: seniorów, którzy dożyli sędziwego wieku oraz emerytów, czyli osoby, które utrzymując się przez życie z pracy, zapewniły sobie odpowiedni wkład w system emerytalny.

Czy zatem wyjściem z rozwiązania jest powrót do pewnych wymagań minimalnych, uprawniających do otrzymania statusu emeryta? Według eksperta było już takie prawo:

Ustawodawca musi wskazać precyzyjne kryteria definiujące „zasłużonego”, które podlegają kontroli konstytucyjnej. Z pełnej gwarancji systemowej korzystają osoby ze stażem 20/25 lat. W starym systemie wypłaty – choć bez gwarancji minimalnego świadczenia, zapewniano również tym, którzy przez istotną część życia podlegali systemowi (20/15 lat stażu).

Oceń artykuł
3/5 (2)