ZUS – kiedy wypłata 14. emerytury? Dla kogo pełne świadczenie?

ZUS wypłaca 14. emerytury, będące dodatkowym zastrzykiem gotówki dla milionów emerytów w Polsce. Wypłata 14. emerytury w 2021 roku już trwa, jednak nie wszyscy otrzymali swoje świadczenia. Komu ZUS wypłaci czternastki? Kiedy możesz dostać przelew?

szczęśliwa emerytka po wypłacie 14. emerytury z ZUS

Obsługa świadczeń emerytalnych to zadanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata 14. emerytury z ZUS jest wsparciem, na które czeka wielu emerytów otrzymujących najniższe świadczenia. Kwota 14. emerytury w 2021 roku jest zmienna, a jej wysokość zależy od sumy wpływającej co miesiąc na Twoje konto. Dla kogo 14. emerytura? Kiedy ZUS wypłaci czternastki? Czy trzeba składać wniosek?

ZUS – kiedy wypłata 14. emerytury?

Wypłata 14. emerytury 2021 r. z ZUS zaczęła się wraz z początkiem listopada. Świadczenie ma trafić do ponad 9 milionów osób, które w dniu 31 października miały prawo do pobierania długoterminowych świadczeń emerytalnych. Warto wiedzieć, że ZUS wypłaci czternastki wraz z podstawowym świadczeniem. To znaczy, że seniorzy powinni się spodziewać dodatkowych pieniędzy w tym samym terminie, w którym zazwyczaj dostają emeryturę.

Niektórzy seniorzy otrzymają czternastkę nieco później. Osoby, którym przyznano zasiłki i świadczenia przedemerytalne, będą musiały poczekać do grudnia 2021 roku. 14. emeryturę z ZUS najpóźniej dostaną rolnicy pobierający co kwartał świadczenia z ubezpieczenia społecznego. W ich przypadku wypłata czternastki nastąpi dopiero w styczniu 2022 roku.

Wypłata 14. emerytury 2021 – jaka kwota?

Kwota wypłaty 14. emerytury z ZUS w 2021 roku jest z zasady taka sama, jak emerytura minimalna. To znaczy, że podstawowe świadczenie wynosi 1250 złotych i 88 groszy. Ostateczna wysokość czternastki zależy jednak od Twojej emerytury. 

Czternastą emeryturę w listopadzie 2021 roku rozlicza się na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Maksymalną kwotę świadczenia może dostać osoba, która otrzymuje emeryturę nie wyższą niż 2900 złotych brutto. Każda złotówka przekraczająca tę sumę, obniża wartość czternastej emerytury. Świadczenie przekraczające 4100 złotych brutto, to czternastka rzędu zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Dla kogo 14. emerytura z ZUS? Czy trzeba składać wniosek?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać 14. emeryturę w 2021 roku. Jeżeli kwalifikujesz się do otrzymania takiego świadczenia, ZUS przeleje je na konto automatycznie.

Dla kogo 14. emerytura? Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej ZUS, “czternastkę” stosuje się przy wypłacie:

  • powszechnych emerytur i rent;
  • emerytur pomostowych;
  • emerytur rolników i służb mundurowych;
  • świadczeń przedemerytalnych i rent socjalnych;
  • rent wojskowych i inwalidów wojennych;
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających;
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

 

Oceń artykuł
5/5 (1)