Ankiety satysfakcji z pracy w MSZ – wiele zarzutów wobec ministerstwa

Ankiety satysfakcji z pracy w MSZ to raport przygotowany przez Komisję Zakładową NSZZ “Solidarność”. Wyniki badań nie przedstawiają pracy w ministerstwie w optymistycznym świetle. Jakich odpowiedzi udzielili ankietowani? Dlaczego poziom satysfakcji pracowników MSZ jest tak niski?

satysfakcja z pracy w MSZ ankieta

Wyniki ankiety satysfakcji z pracy wśród pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie pozostawiają złudzeń. Jak podaje Onet.pl, większość ankietowanych nie jest zadowolona z obecnej sytuacji w ministerstwie. Badanie motywacji pracowników i ich zadowolenia zostało wysłane do niemal 3 tysięcy osób. Zaledwie 12% postanowiło wziąć udział w ankiecie i podzielić się swoimi opiniami o MSZ. Według zdecydowanej większości, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych panuje nepotyzm, dyskryminacja i zła atmosfera. Ankietowani zwracają uwagę na niski poziom zarobków i całkowicie nierzetelną rekrutację nowych pracowników. Jak przedstawiają się dokładne wyniki ankiety satysfakcji z pracy w MSZ? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Gdyni czeka, aż ją odkryjesz!

MSZ – ankiety satysfakcji z pracy i zarobków

Ankiety satysfakcji z pracy w MSZ zostały przeprowadzone i przeanalizowane przez Komisję Zakładową NSZZ “Solidarność”. Dzięki udostępnieniu wyników przez portal Onet.pl mogliśmy poznać nastroje panujące wśród części pracowników, którzy zdecydowali się wziąć udział w ankiecie. W ocenie aż 54% ankietowanych atmosfera w ministerstwie uległa pogorszeniu, a tylko 4% uważa, że sytuacja zaczyna się poprawiać. Równie źle wypada ocena procesu rekrutacji do zagranicznych placówek. Zdecydowana większość ankietowanych (44%) uważa, że kwalifikacja jest nietransparentna i nierzetelna. Aż 32% udzielających odpowiedzi określiło, że w rekrutacji do MSZ nie zwraca się uwagi na kwalifikacje i doświadczenie. Większość uznaje, że ministerstwo jest ośrodkiem nepotyzmu i tzw. kolesiostwa.

Niezbyt dobrze kształtują się też wyniki ankiety satysfakcji z pracy w MSZ i warunków zarobkowych:

  • 37% ankietowanych uważa, że ich zarobki są niewystarczające;
  • 28% twierdzi, że wynagrodzenia są wysoce niewystarczające;
  • 23% uważa swoje zarobki za zaledwie przeciętne.

Tylko 12% pytanych określiło, że ich pensje są wystarczające lub całkowicie wystarczające. Badanie motywacji pracowników poruszyło też kwestię dyskryminacji i chęci odejścia z pracy. Jakie są jego wyniki?

Ankiety satysfakcji z pracy w MSZ – ośrodek dyskryminacji i nepotyzmu?

Wygląda na to, że poziom satysfakcji pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie jest najwyższy. Sytuacja nie wygląda lepiej, gdy chodzi o zjawisko dyskryminacji zawodowej. Aż 38% udzielających odpowiedzi uznało, że podczas pracy w MSZ padło ofiarą dyskryminacji. Jeszcze więcej, bo aż 56%, zna pracownika ministerstwa, który był lub wciąż jest dyskryminowany. Według 64% ankietowanych w MSZ panuje nepotyzm (faworyzowanie krewnych), a zaledwie 14% uważa, że w ministerstwie nie ma z tym problemu. Wygląda na to, że wszystkie powyższe zarzuty rodzą ryzyko wysokiej fluktuacji kadr w MSZ. Aż 67% ankietowanych myśli o zmianie pracy w ciągu najbliższych paru lat.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora