Brak szkolenia BHP a zwolnienie dyscyplinarne to często pomijany temat. Unikanie obowiązkowego szkolenia to w oczach pracowników niezbyt poważne przewinienie, dlatego nie łączymy go z ewentualnym zwolnieniem dyscyplinarnym. Czy to błąd? Okazuje się, że tak.
Unikanie szkoleń BHP i spełniania innych obowiązków pracowniczych może stać się źródłem poważnych problemów. Zwolnienie dyscyplinarne za brak szkolenia BHP to oczywiście ostateczność, jednak według przepisów pracodawca może mieć do tego prawo. Aby otrzymać zwolnienie dyscyplinarne, należy dopuścić się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Jednym z takich obowiązków jest zapoznanie się z zasadami BHP w miejscu pracy i przestrzeganie owych zasad w czasie wykonywania obowiązków.
Kiedy zwolnienie dyscyplinarne za brak szkoleń BHP będzie odpowiednią karą? Na jakiej podstawie można zwolnić pracownika bez wypowiedzenia za unikanie szkoleń?
Zwolnienie dyscyplinarne za brak szkolenia BHP – na jakiej podstawie?
Zwolnienie za brak szkolenia BHP jest jedną z mniej popularnych sytuacji. Osoby zwalnianie dyscyplinarnie to zazwyczaj takie, które dopuściły się nieobecności nieusprawiedliwionej lub kradzieży w pracy. Czy przepisy dopuszczają zwolnienie dyscyplinarne za unikanie szkoleń BHP? Zgodnie z artykułem 52. KP:
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: 1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych; 2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem; 3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Kolejny artykuł Kodeksu pracy (211) zobowiązuje zatrudnionego do zapoznania się, stosowania i brania udziału w szkoleniach BHP:
Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika. W szczególności pracownik jest obowiązany: znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym […]
Dyscyplinarne zwolnienie z pracy za ignorowanie szkoleń BHP – kiedy?
Jak wynika z przepisów prawa pracy, uczestnictwo w szkoleniach BHP jest podstawowym obowiązkiem zatrudnionego. Oczywiście jednorazowe zapomnienie o szkoleniu nie będzie stanowiło podstawy do “dyscyplinarki”, jednak notoryczne i celowe niewywiązywanie się z obowiązku pracowniczego już tak.
Jeżeli pracodawca zaplanuje szkolenia BHP dla części pracowników, powinien poinformować ich o tym z wyprzedzeniem. Gdy taki pracownik miał szansę zapoznać się z wymaganym terminem, a mimo to nie wziął udziału w szkoleniu – najczęściej spotkamy się z rozmową lub karą upomnienia. Gdy pracownik celowo unika wzięcia udziału w szkoleniu, możemy już mówić o zwolnieniu dyscyplinarnym. Dlaczego?
Brak szkolenia BHP celowym działaniem na szkodę firmy?
Pracownik, który nie wykonał szkolenia z zakresu przepisów BHP, nie powinien zostać dopuszczony do pracy. Taka sytuacja może oznaczać straty dla przedsiębiorstwa, a jeśli zatrudniony celowo unikał szkoleń, to w takiej sytuacji może zostać oskarżony o celowe działanie na szkodę przedsiębiorstwa.
Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!
Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zakresie szkoleń BHP?
Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odpowiednich szkoleń BHP, które mają na celu zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej pracy i minimalizowanie ryzyka wypadków. Nieprzeprowadzenie takich szkoleń lub ich lekceważenie może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym grzywnami dla pracodawcy. Szkolenia obejmują zarówno kursy wstępne dla nowych pracowników, jak i okresowe, które należy przeprowadzać cyklicznie.
Zaniedbania w zakresie BHP mogą prowadzić nie tylko do problemów prawnych, ale także do wzrostu liczby wypadków w miejscu pracy. Pracodawca musi także prowadzić dokumentację dotyczącą przeprowadzonych szkoleń oraz dopilnować, aby każdy pracownik potwierdził ich odbycie na piśmie. Brak takiego zaświadczenia może w przyszłości stanowić dowód zaniedbań ze strony firmy.
Czy pracownik może odmówić uczestnictwa w szkoleniu BHP?
Pracownik nie może samodzielnie zdecydować, że nie weźmie udziału w szkoleniu BHP, ponieważ jest ono nie tylko jego obowiązkiem, ale także warunkiem dopuszczenia go do pracy. Pracodawca ma prawo odmówić dopuszczenia do wykonywania obowiązków osoby, która nie odbyła wymaganego szkolenia, nawet jeśli pracownik nie widzi takiej potrzeby. Odmowa udziału w kursie może skutkować sankcjami, a nawet zwolnieniem.
Jeśli pracownik odmawia uczestnictwa w szkoleniu BHP bez uzasadnionej przyczyny, może narazić się na konsekwencje dyscyplinarne. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest traktowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych, co może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Dlatego każda osoba zatrudniona powinna traktować szkolenia jako element dbania o swoje bezpieczeństwo.