Reklama

Umowa o dzieło między osobami fizycznymi – kto płaci podatek? Jaki formularz PIT należy wybrać?

Umowa o dzieło z osobą fizyczną to coś, na co decydują się przedsiębiorstwa, które nie planują wiązać się z kimś umową o pracę. W niektórych przypadkach to dwie osoby fizyczne podejmują współpracę na zasadach umowy cywilnoprawnej. Kto płaci podatek w takiej sytuacji?

umowa-o-dzielo-miedzy-osobami-fizycznymi

Umowy cywilnoprawne to wciąż najpopularniejsze sposoby podejmowania współpracy z osobami wykonującymi dane usługi. W tym przypadku często spotykanym scenariuszem jest umowa o dzieło z osobą fizyczną i przedsiębiorstwem. Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa o dzieło została zawarta między dwiema osobami fizycznymi, z których żadna nie prowadzi działalności gospodarczej. Sama forma współpracy jest stosunkowo jasna. Jedna osoba fizyczna zleca drugiej wykonanie jakiegoś dzieła, za które najczęściej oferuje z góry określoną zapłatę. Wątpliwości zaczynają się wtedy, gdy zachodzi konieczność uregulowania kwestii podatkowych. Jaki PIT trzeba wypełnić? Kto płaci podatek? 

Szukasz pracy? Praca w Poznaniu czeka, aż ją odkryjesz!

Umowa o dzieło z osobą fizyczną – podstawowe informacje

Umowa o dzieło z osobą fizyczną to często spotykany stosunek zawodowy. Nad poprawnością współpracy czuwają przepisy Kodeksu cywilnego, który chroni zainteresowane strony przed możliwymi nadużyciami. Z zasady taką umowę zawiera przedsiębiorstwo, które zleca osobie fizycznej wykonanie jakiegoś dzieła. Przedmiotem umowy jest wykonanie jakiejś czynności bądź dzieła, za które przysługuje odpowiednia zapłata. W tym przypadku to przedsiębiorstwo jest płatnikiem składek i to ono zajmuje się kwestiami związanymi np. z zapłatą zaliczki na poczet podatku dochodowego. Na taką współpracę może zdecydować się np. freelancer, który nie jest zainteresowany wiązaniem się z firmą na stałe.

Sytuacja ulega zmianie, gdy podpisywana jest umowa o dzieło między osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takim przypadku płatnik składek nie występuje. Zatem kto płaci PIT? 

Umowa o dzieło między osobami fizycznymi – kto płaci podatek?

Umowę o dzieło osoby fizycznej z osobą fizyczną rozlicza się nieco inaczej. W tym przypadku zamawiający usługę nie jest płatnikiem składek, a uzyskany przychód zalicza się do “przychodów z innych źródeł”. O rozliczaniu takich przychodów mówi art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Jeśli osoba fizyczna zawiera umowę o dzieło z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, to ani zamawiający, ani usługodawca nie muszą odprowadzać zaliczki i zryczałtowanego podatku. 

Podatnik, czyli w tym przypadku wykonawca usługi, rozlicza wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło w zeznaniu rocznym, jako dochody “z innych źródeł”. Podatnik składa zeznanie i wpłaca kwotę wynikającą z dochodów do 30 kwietnia w roku następującym po roku podatkowym, w którym wykonał dzieło.

Nie wiesz, kto jest osobą fizyczną? Sprawdź różnice między osobą fizyczną a prawną.

Umowa o dzieło osoby fizycznej z osobą fizyczną – jaki PIT? Jak się rozliczyć?

Istnieją dwa podstawowe schematy rozliczania umowy o dzieło z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Pierwszym z nich jest rozliczenie się na podstawie PIT-36 z rocznych wpływów i wspólne złożenie deklaracji z pozostałym przychodem uzyskanym na zasadach ogólnych. W tym przypadku nie wpłaca się zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. Dlaczego akurat PIT-36, a nie PIT-37? Formularz 36 muszą złożyć wszyscy, którzy, chociaż część swoich dochodów uzyskali bez pośrednictwa płatników. 

Drugim popularnym sposobem na rozliczenie się z wpływów finansowych, jest cykliczna wpłata zaliczek. Zgodnie z treścią ustawy o PIT, osoba przyjmująca zlecenie (czyli w tym przypadku wykonująca dzieło) może rozliczać przychody przez kalkulowanie i wpłacanie zaliczek miesięcznych na rachunek właściwego US do 20 dnia każdego miesiąca. Taki model wykorzystuje się, gdy kwota wynagrodzenia jest bardzo wysoka i jednorazowe rozliczenie z fiskusem mogłoby oznaczać duży podatek od zapłaty.

Oceń artykuł
3.8/5 (12)