Reklama

Przerwa w pracy – ile może trwać czas wolny pracownika?

Przerwa w pracy to przywilej przysługujący każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach przysługuje Ci więcej niż ustawowe 15 minut przerwy, która wlicza się do podstawowego czasu pracy. Co na ten temat mówi Kodeks pracy?

Przerwy w pracy

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oznacza, że rozciąga się nad Tobą parasol ochronny Kodeksu pracy. Jednym z przywilejów, który Ci przysługuje, jest przerwa w pracy. Możesz ją wykorzystać na zjedzenie posiłku, rozprostowanie nóg lub rozmowę ze znajomymi w firmie. Warto wiedzieć, że istnieją pewne przypadki, wprowadzające zmiany w podstawowym czasie wolnym od pracy. Kodeks pracy wyróżnia wiele dodatkowych przerw, takich jak np. przerwa na karmienie lub czas wolny dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź, co o przerwie w pracy mówią przepisy i ile trwa odpoczynek w zależności od warunków na danym stanowisku.

Przerwa w pracy – Kodeks pracy i podstawowe przepisy

Jak już wspomnieliśmy, przerwa w czasie pracy jest podstawowym przywilejem każdego pracownika. Główny przepis, który ustala długość biurowej pauzy to artykuł 134 Kodeksu pracy:

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Możesz zauważyć, że wymagany dobowy wymiar czasu pracy, o którym wspomina kodeks to co najmniej 6 godzin. Niestety ustawa nie przewiduje wydłużenia czasu wolnego w związku z przekroczeniem ustawowego czau pracy trwającej powyżej 8 godzin pracy. Przerwa w pracy 12-godzinnej potrwa tyle samo, co w przypadku ustawowych 8h. Czy to znaczy, że dłuższy wypoczynek jest niezgodny z prawem? Absolutnie nie!

Przerwa śniadaniowa w pracy – czy może być dłuższa?

Najbardziej znanym rodzajem przerwy, jest przerwa śniadaniowa w pracy, czyli ustawowe 15 minut wolnego (wliczana do czasu pracy), które w praktyce może potrwać dłużej. Niestety w świetle przepisów, dodatkowy czas na zjedzenie obiadu lub załatwienie spraw prywatnych nie wlicza się do dziennego czasu pracy.

To znaczy, że jeśli decydujesz się np. wprowadzić jedną przerwę godzinną w ramach przerwy śniadaniowej w czasie pracy – Twój dzień pracy wydłuża się o pół godziny. Dodatkowa przerwa łączy się zatem z dodatkowym czasem w pracy. Co mówią przepisy?

Artykuł 141. Kodeksu pracy – pracodawca ma prawo do wprowadzenia jednej przerwy niewliczanej do czasu pracy. Kodeks Pracy czas przerwy określa na maksymalnie 60 minut, ale może ona być krótsza. Przerwa ta jest przeznaczona na spożycie posiłku bądź załatwienie spraw osobistych.

Przerwę w pracy, o której mowa w § 1, wprowadza się w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. 

Jeśli w zakładzie pracy istnieje np. przerwa śniadaniowa, która zmusza Cię do dłuższego pozostawania na stanowisku – możesz złożyć wniosek o dobrowolne zrezygnowanie z dodatkowego czasu wolnego. Jednak w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku udzielić zgody. Warto także zagłębić się w ustalenia regulaminu pracy.

Nie zadowalają Cię przerwy w obecnej firmie? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Przerwa w pracy – ile trwa czas wolny od pracy przy komputerze?

Jeśli jesteś pracownikiem, który większość dnia spędza przed komputerem, musisz wiedzieć, że przysługują Ci dodatkowe chwile na odpoczynek po każdej przepracowanej godzinie. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca musi zapewnić pracownikom:

Łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac, które nie obciążają narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała – przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Warto pamiętać, że taka 5-minutowa przerwa w pracy nie może zostać wykorzystana na raz. Jednorazowe odbycie 40-minutowej przerwy od komputera będzie niezgodne z rozporządzeniem. Przepisy zostały wprowadzone w życie, aby zapobiegać negatywnym skutkom ciągłego wpatrywania się w monitor komputera. Dlatego krótka przerwa w pracy od komputera musi faktycznie trwać 5 minut i odbywać się co godzinę.

Ile trwa przerwa w pracy stojącej?

Wiele osób spodziewa się, że wielogodzinna praca stojąca oznacza dłuższą przerwę przewidzianą w ustawach. Niestety, nie w tym przypadku. Prawo pracy zobowiązuje pracodawcę do udostępnienia osobie stojącej miejsca do odpoczynku w pozycji siedzącej.

Wciąż przysługuje Ci tylko 15 minut płatnej przerwy w pracy, jedyne co możesz zrobić, to wykonywać swoje obowiązki siedząc na udostępnionym krześle lub w fotelu i wykonywać gimnastykę usprawniającą pracę.

Aby zapewnienie miejsca siedzącego było zgodne z przepisami, udostępniony mebel musi znajdować się w pobliżu stojącego stanowiska pracy.

Przerwa w pracy a monotonne obowiązki

Kolejnym zaskoczeniem jest brak dodatkowych przerw w pracy dla osób wykonujących prace fizyczne. W tym przypadku przepisy są nieco bardziej elastyczne i pozwalają na dosyć luźną interpretację. Dlaczego?

Przepisy prawa pracy nie używają określenia pracy fizycznej, jednak jeżeli obowiązki są wyjątkowo niebezpieczne (w przypadku pracy szkodliwej) lub wykonywane w warunkach szczególnie uciążliwych, to pracodawca powinien zareagować, skracając dzienną normę czasu pracy. Można tego dokonać, wypuszczając pracowników wcześniej lub przydzielając im dodatkowe przerwy od pracy w ciągu dnia.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pracy monotonnej (stanowisk wymuszających monotonne czynności w odgórnie ustalonym tempie). W tej sytuacji pracownikowi powinno się skrócić normę czasu pracy i umożliwić skorzystanie z dodatkowej przerwy.

Przerwy w pracy – inne rodzaje odpoczynku w trakcie pracy

Dodatkowe przerwy w pracy dla pracowników fizycznych i biurowych to nie wszystko. Istnieją jeszcze szczególne przerwy, których przyznanie zależy od wieku bądź stanu zdrowia pracownika. Jakich jeszcze rodzajów przerw (wliczanych do czasu pracy) można doszukać się w przepisach?

  • Przerwa dla matek karmiących – w Kodeksie pracy znajdziemy przepisy o przyznaniu dodatkowej przerwy matkom karmiącym. Podstawą do oszacowania długości przerwy jest przepracowanie odpowiedniej liczby godzin. W przypadku pracy od 4 do 6 godzin dziennie, pracownica karmiąca dziecko piersią ma dodatkowe 30 minut przerwy wliczone do czasu pracy. Powyżej 6 godzin to czas na odpoczynek składający się z dwóch półgodzinnych przerw. Przerwa na karmienie piersią to obowiązek każdego pracodawcy.
  • Przerwa dla pracowników młodocianych zatrudnionych w firmie – pracownik młodociany otrzyma nie 15, a 30 minut przerwy. O wydłużonej obowiązkowej przerwie możemy mówić wtedy, gdy młodociany przepracuje więcej niż 4,5 godziny w ciągu doby. Warto dodatkowo pamiętać, że młodociany pracownik nie może wykonywać prac wzbronionych.
  • Przerwy w pracy dla niepełnosprawnych – pracownicy z niepełnosprawnościami mogą liczyć na przyznanie dwóch przerw od pracy wliczanych do czasu pracy. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom nie 15, tylko 30 minut przerwy.

Ustawowa przerwa to jedno z podstawowych praw pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Każdy pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę od wykonywania obowiązków zgodnie z wymiarem przerwy wliczonej do czasu pracy. W praktyce często przerwy te są dłuższe i podzielone na kilka w ciągu dnia.

Oceń artykuł
3.4/5 (5)