Reklama

Rynek pracy wraca na dobre tory! Najwyższy poziom zatrudnienia od czasu pandemii!

Najnowsze dane Eurostatu jasno pokazują, że sytuacja zatrudnieniowa w Polsce znacząco się polepszyła. Możemy zauważyć wzrost poziomu zatrudnienia, co przekłada się na większą dynamikę rynku pracy oraz szybki rozwój firm. Może mieć także wpływ na zmniejszenie bezrobocia. Czy to oznacza, że Polskę czeka rewolucja na rynku pracy?

Wzrost zatrudnienia w Polsce

Dynamika wzrostu zatrudnienia jest obecnie około 2 razy szybsza, niż ten sam wskaźnik dla całej Unii Europejskiej. Jednocześnie bezrobocie w naszym kraju utrzymuje się z jednym z najniższych poziomów w Europie. Wyniki te możemy zaliczyć do najlepszych od czasu wybuchu pandemii w 2020 roku. Polska gospodarka przetrwała te zawirowania i jak na razie wykazuje tendencje wzrostowe. Jak zauważa ekonomista Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Wg. danych Eurostat na koniec 2023 r. mieliśmy nowy rekord poziomów zatrudnienia w Polsce – 17,4 mln osób. To wzrost o niemal 0,5 mln r./r. Ostatni kwartał z b. dużym wzrostem: +235,7 tys. pracowników — największy od pandemii #COVID19. (…) Dynamika wzrostu poziomów zatrudnienia względem Q4 2019 w Polsce jest niemal 2x szybsza niż wynik dla całej UE.

Stopa bezrobocia w Polsce

Jednocześnie z danych wynika, że bezrobocie w Polsce zaliczane jest do jednych z najniższych w Europie. Przed nami znajduje się aktualnie tylko Malta. Jak możemy przeczytać na portalu biznes.interia.pl:

Bezrobocie w Polsce pozostaje na poziomie niższym niż średnio w UE. W grudniu 2023 roku wyniosło ono w Unii 5,9 procent, a w strefie euro 6,3 proc. – podał ostatnio Eurostat. Według metodologii unijnego urzędu statystycznego w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 2,7 procent. Poza Maltą był to najniższy wynik w UE. Zgodnie z danymi resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, stosującego inną metodologię, bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 5,4 proc. To mniej, niż rok temu, ale więcej niż w grudniu, kiedy było na poziomie 5,3 procent.

Widać także zwiększoną aktywizację zawodową kobiet i osób starszych. Jednocześnie ekonomiści z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wykazują, że rośnie liczba osób zatrudnionych w więcej niż jednym miejscu.

Oceń artykuł
0/5 (0)