Reklama

Polityka Nowej Szansy – kolejne miliony dla firm z problemami finansowymi

Polityka Nowej Szansy to pomysł polityków na wsparcie polskich przedsiębiorców. Dla firm przeznaczono aż 1,8 miliarda złotych, które w ciągu 10 lat miały zasilać konta najbardziej potrzebujących przedsiębiorstw. Na jakich zasadach ma działać dofinansowanie? Jak złożyć wniosek?

Gazeta z napisem "bizness" i wykresami
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_12134774_zach%C3%B3d-s%C5%82o%C5%84ca-w-dziedzinie-letnich.html

[News archiwalny]

Jak się okazuje, nie tylko tarcza antykryzysowa ma wspierać walkę o płynność finansową przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa. Polityka Nowej Szansy jest nowym programem realizowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu. Na funkcjonowanie programu przeznaczono aż 1,8 miliarda złotych, które przez dekadę będą wspierać firmy borykające się z problemami finansowymi. Znikające oferty pracy i masowe zwolnienia świadczą o kiepskiej kondycji zarówno małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

  • Kto dostanie dofinansowanie od państwa?
  • W jaki sposób będzie działać pomoc dla firm?
  • Jak złożyć wniosek o udział w programie?

Polityka Nowej Szansy – kto może wnioskować o pomoc?

Polityka Nowej Szansy to program przeznaczony dla firm, które wpadły w problemy finansowe w związku z panującą pandemią koronawirusa oraz tych, które już wcześniej nie radziły sobie najlepiej. To pewnego rodzaju rozwinięcie popularnej tarczy antykryzysowej, świadczące dodatkową pomoc firmom znajdującym się na skraju niewypłacalności.  

Finansowanie projektu ma pochodzić z budżetu państwa i funduszu COVID-19. Połączone źródła mają zapewnić aż 1,8 miliarda złotych do wydania przez 10 lat.

Unia Europejska w czerwcu 2019 roku uchwaliła Dyrektywę 2019/1023 w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów. Polityka Nowej Szansy 2.0 to strategia polskich władz spełniająca myśl tej dyrektywy.

Zasady działania Polityki Nowej Szansy

Podstawową formą pomocy w ramach Polityki Nowej Szansy mają być krótkoterminowe pożyczki udzielane przez państwo. Wysokość pożyczki ma być uzależniona od konkretnego przypadku danego przedsiębiorstwa. Szefowie firm, którym uda się dostać dofinansowanie, będą mieli pół roku na zwrot przydzielonych środków. Jeśli pożyczka nie wystarczy do uratowania przedsiębiorstwa, Polityka Nowej Szansy może zaoferować właścicielowi firmy możliwość ubiegania się o następne środki. Ponowne dofinansowanie wydłuży czas spłaty do 18 miesięcy.

Polityka Nowej Szansy – jak złożyć wniosek?

W programie można wziąć udział, składając odpowiedni wniosek. Na stronie internetowej Agencji Rozwoju Przemysłu można znaleźć wzory i listę niezbędnych dokumentów, które należy przygotować. Wniosek o dofinansowanie będzie można złożyć korzystając z platformy elektronicznej ePUAP lub tradycyjnej poczty.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)