Reklama

Zmiany w mandatach i podwyższenie górnej grzywny od maja 2021

Od 1 maja 2021 roku wejdą w życie zmiany w mandatach, czyli podwyższenie górnej grzywny do nawet 14 tysięcy złotych. Co ciekawe, zmiany będą korzystniejsze dla sprawców wykroczeń. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.

zmiany w mandatach

Zmiana artykułu 48 § 2 Kodeksu karnego skarbowego wprowadzona od 1 maja 2021 roku spowoduje podwyższenie wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenia skarbowe. Maksymalna grzywna wynosić będzie aż 14 tysięcy złotych, czyli pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co ciekawe, zmiany w mandatach mają przyspieszyć proces postępowania mandatowego. Sprawca, który wyrazi zgodę na przyjęcie kary za niezłożenie PIT w terminie, będzie mógł w szybki sposób załatwić całą sprawę.

Zmiany w mandatach 2021: czemu mają służyć?

Podwyższenie kary grzywny będzie korzystniejsze dla sprawców wykroczeń. Jeśli zgodzą się na przyjęcie mandatu, unikną postępowania sądowego. Zmiany w mandatach wejdą w życie już w maju bieżącego roku. – Zmiana przepisów Kodeksu karnego skarbowego będzie służyć przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu karnego – wyjaśnia w Interia.pl Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Sprawca musi wyrazić zgodę na przyjęcie mandatu

Większość spraw załatwiana będzie w drodze postępowania mandatowego, które wymaga jedynie jednorazowego kontaktu sprawcy wykroczenia skarbowego z organami państwa. Jednak jak wyjaśnia Nagórski w rozmowie z „Interią”, winny musi najpierw zgodzić się na przyjęcie mandatu. Jeśli odmówi, sprawę trzeba będzie przenieść do sądu.

Zmiany w mandatach 2021: jaka będzie wysokość kar grzywny?

Od 1 maja 2021 roku minimalna kara grzywny dla sprawcy wykroczenia skarbowego nałożona w drodze postępowania mandatowego wynosić będzie 280 złotych. Z kolei maksymalna kwota sięgać będzie nawet do 14 tysięcy złotych. Zmiana w mandatach nie będzie jednak miała wypływu na wysokość kary za drobne wykroczenia. Podwyższenie górnej grzywny stosowane będzie na przykład w sytuacji złożenia zeznania podatkowego po terminie. 14 tysięcy złotych kary nałożone będzie na najgorsze wykroczenia podatkowe.

– Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tysięcy euro – komentuje Nadgórski.

Sprawca będzie mógł wcześniej skorzystać z instytucji czynnego żalu

Aby uniknąć najwyższej kary grzywny, sprawca może złożyć tak zwany czynny żal do Urzędu Skarbowego. Jest to wcześniejsze zawiadomienie właściwego organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego. Musi on jednak zrobić to, zanim naczelnik skarbówki lub urzędu celno-skarbowego samodzielnie udokumentuje fakt popełnienia przestępstwa lub organy ścigania rozpoczną czynności sprawdzające, kontrole czy przeszukania zmierzające do wykrycia wykroczenia skarbowego.


Szukasz pracy w Sosnowcu? Aplikuj na nasze oferty praca Sosnowiec 

Oceń artykuł
1/5 (1)