Reklama

To najwyższa emerytura w Polsce. Kobieta pobiera aż 25,3 tysięcy złotych miesięcznie

Poznaj listę osób otrzymujących najwyższe emerytury w Polsce w 2021 roku, opublikowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jakiej wysokości świadczenia mogą liczyć rekordziści i skąd wzięły się tam aż tak zawrotne sumy?

najwyższa emerytura w Polsce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił najwyższą emeryturę w Polsce w 2021 r. Emerytka rekordzistka z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc aż 25,3 tysiące złotych miesięcznie. Kobieta przeszła na emeryturę po osiemdziesiątym roku życia. Jej staż pracy wynosił 61 lat. Emerytka dostaje co miesiąc prawie dziesięć razy więcej niż jej rówieśnicy z przeciętnym świadczeniem, nie wspominając już o minimalnej emeryturze w 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił jeszcze kilka innych osób z najwyższą emeryturą w Polsce. Od czego zależy jej wysokość? Wyjaśniamy.

Najwyższa emerytura w Polsce 2021

Oprócz emerytki z województwa kujawsko-pomorskiego do osób z najwyższą emeryturą w Polsce można zaliczyć emeryta ze Szczecina, który pobiera 15,4 tysięcy złotych miesięcznie. Mężczyzna przeszedł na emeryturę po ukończeniu 73. roku życia ze stażem pracy niemal 56 lat. Kolejny na liście to koszaliński emeryt (67 lat, staż pracy: 48 lat) ze świadczeniem w wysokości 13,4 tysiące złotych miesięcznie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował również listę głodowych emerytur w kraju. Wśród nich znalazła się emerytka rekordzistka z województwa zachodniopomorskiego ze świadczeniem w wysokości 2 groszy. Jej okres składkowy wynosił zaledwie jeden dzień. Kobieta oprócz swojej emerytury, otrzymuje także dodatkowe 500 złotych z tytułu świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych.

Najwyższa emerytura w Polsce: jak ją osiągnąć?

Jak wskazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: im dłuższy staż pracy, tym wyższe świadczenie emerytalne. To znaczy, że na najwyższą emeryturę w Polsce mogą liczyć jedynie osoby pracujące nieprzerwanie kilkadziesiąt lat. – Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 procent – wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska. Potwierdza to również w rozmowie z „RMF FM” Karol Jagielski z zachodniopomorskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy”.


Szukasz pracy w Częstochowie? Aplikuj na nasze oferty praca Częstochowa

Oceń artykuł
0/5 (0)