Reklama

Status zawodowy nauczycieli w 2024 roku – co się zmieni?

Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzi zmiany w statusie zawodowym nauczycieli. Inaczej będzie ustalane wynagrodzenie, dni urlopu czy ocena pracy nauczyciela. Resort chce również skrócić stopnie przyznawania awansu zawodowego.

status-zawodowy-nauczycieli
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_57582806_koncepcja-edukacji-szko%C5%82y-podstawowej-uczenia-si%C4%99-i-ludzi-grupa-dzieci-w-wieku-szkolnym-z.html

Jakie propozycje dotyczące statusu zawodowego nauczycieli przedstawi Ministerstwa Edukacji i Nauki? Zgodnie z informacją podaną przez resort, w planie jest między innymi zwiększenie pensum, które będzie wiązać się z ruchami kadrowymi. To znaczy, że w danym trzyletnim okresie przejściowym nauczyciel będzie odpowiednio „chroniony”, co umożliwi mu bezpieczne przejście na nowy system. Zwiększenie pensum nauczycieli ma uwzględniać również wzrost ich wynagrodzenia. Chyba że zachowa się dotychczasowe wymiary pensum. Wtedy zarząd ustali jedynie proporcjonalne wynagrodzenie zasadnicze.


Jesteś ciekaw, ile zarabia nauczyciel? Sprawdź to w naszym Poradniku GoWork.pl. Dowiedz się, czy warto aplikować na takie stanowisko pracy.


Zmiany statusu zawodowego nauczycieli: wynagrodzenie

Jak podaje serwis „Gazeta Prawna”, w związku ze zmianą statusu zawodowego nauczycieli wynagrodzenie będzie składać się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, dodatku za warunki pracy, dodatku motywacyjnego, wynagrodzenia za pełnienie powierzonych funkcji oraz innych z tytułu na przykład nagród, odpraw, dodatkowych wynagrodzeń rocznych lub dodatku za pracę w porze nocnej.

Co więcej, Ministerstwo Edukacji i Nauki chce również wprowadzić dodatek za specjalizacje zawodowe oraz odejść od rozliczeń średnich pensji nauczycieli, zlikwidować dodatek uzupełniający, a także zwiększyć środki o średnią kwotę z trzech ostatnich lat na wynagrodzenie zasadnicze. Dzięki czemu nauczyciele dostaną podwyżki. Oprócz tego resort edukacji planuje przejść do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz przesunąć uwolnione środki na podwyższenie zasadniczego nauczycieli.


Szukasz pracy w Katowicach? Aplikuj na nasze oferty praca Katowice


Wynagrodzenie zasadnicze uzależnione od wykształcenia

Wynagrodzenie zasadnicze w związku ze zmianą statusu zawodowego nauczycieli będzie uzależnione od poziomu wykształcenia oraz ich etapu rozwoju zawodowego. Obecne zasady spisane są w karcie nauczyciela, która reguluje ich prawa i obowiązki. Wraz ze zmianami nauczyciel stażysta i nauczyciel kontaktowy otrzymywałby 3 500 złotych brutto miesięcznie (na co składa się 125 procent najniższej krajowej i wzrost w stosunku do dotychczasowych stawek o 551 złotych brutto i 466 złotych brutto). Następnie nauczyciel mianowany mógłby zarobić 3 900 złotych brutto miesięcznie (plus 455 złotych brutto). Nauczyciel dyplomowy otrzymywałby najwięcej, bo aż 4 500 złotych brutto miesięcznie (plus 454 złote brutto). Sprawdź, ile to netto w naszym kalkulatorze płac.

Zmiany statusu zawodowego nauczycieli: inny sposób przyznawania awansu

Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje również zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego. Dzięki temu nauczyciele będą mieli większą szansę na szybki awans i co za tym idzie, większe wynagrodzenie. Resort chce zlikwidować stopień nauczyciela kontraktowego. Dzięki temu będzie można od razu przejść na stanowisko nauczyciela mianowanego. Co więcej, okres przygotowania do zawodu nauczyciela ma trwać co najmniej cztery lata. Pod koniec kandydat musi zdać egzamin zewnętrzny (teoria i praktyka). Wraz ze zmianą statusu zawodowego nauczycieli ministerstwo chce odejść od praktyk i staży. W zamian za to położyć większy nacisk na praktyczne umiejętności przyszłych nauczycieli.

Liczba dni urlopu oraz ocena pracy nauczyciela ulegnie zmianie

Jak czytamy w serwisie „Gazeta Prawna”, Resort edukacji chce również zmienić zasady wystawiania ocen pracy nauczycielom oraz kwestię naliczania urlopu wypoczynkowego, który miałby wynosić pięćdziesiąt dni roboczych w placówkach feryjnych. Nauczyciel miałby również dostać dodatkowy urlop za wycieczki szkolne, podczas których sprawuje opiekę nad dziećmi lub podróże służbowe.

Wpływ zmian w statusie zawodowym nauczycieli na proces edukacji

W 2024 roku proponowane zmiany w statusie zawodowym nauczycieli mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie polskich szkół. Planowane modyfikacje mają na celu poprawę warunków pracy, większe wsparcie dla młodych nauczycieli oraz wprowadzenie nowych ścieżek awansu. Jednak te reformy wywołują także pytania o obciążenie biurokracją i potencjalny wpływ na jakość nauczania. Jak te zmiany wpłyną na codzienną pracę nauczycieli oraz ich motywację?

Jakie korzyści dla nauczycieli przyniosą planowane zmiany?

Zmiany w statusie zawodowym nauczycieli, planowane na 2024 rok, mają na celu podniesienie prestiżu zawodu oraz zapewnienie lepszych warunków do pracy i awansu. Proponowane reformy mogą przynieść korzyści w postaci wyższych wynagrodzeń, większych możliwości rozwoju oraz mniejszego obciążenia administracyjnego. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tych rozwiązań zależy od ich praktycznego wdrożenia i akceptacji wśród nauczycieli.

Oceń artykuł
1/5 (1)