Reklama

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Co na to Polacy?

Czy pracodawca powinien mieć prawo sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Jak sądzisz, czy nowe obostrzenia mają obejmować tylko osoby niezaszczepione? Sprawdź sondaż ekspertów z Unity Survery.

sondaż unity survey o szczepionkach w pracy

Eksperci z Unity Survey przeprowadzili sondaż dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Dotyczył on obowiązkowych szczepień dla pracowników. Jak się okazało, aż 60 procent Polaków chce, aby pracodawca miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19. Z kolei ponad połowa badanych uważa, że osoby po dwóch dawkach szczepionki powinny być zwolnione z przestrzegania nowych obostrzeń rządowych.

Ile procent osób chce, aby pracodawca mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony?

Wśród 60 procent respondentów aż 36,7 procent jest mocno za tym, aby pracodawca miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19. Z kolei 24,3 procent odpowiedziało „raczej tak”, czyli nie są jeszcze pewni, ale pomysł wydaje im się dość racjonalny.

Przypomnijmy, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy (sprawdź, jakie są przepisy BHP w pracy). Powinien również w czasie wciąż obecnej pandemii powinien wysyłać na home office pracowników, którzy przychodzą do pracy z objawami przeziębienia.

30,8%: raczej nie lub nie

25,1 procent badanych nie chce, aby pracodawca mógł sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Z kolei wariant „raczej nie” wybrało 9,3 procent respondentów. Ta niewielka część być może nie jest do końca pewna, czy pracodawca, który otrzymałby wgląd do takich danych, nie wykorzystałby ich w nieznanym celu.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Szczecinie

Jakiej grupie społeczeństwa nie przeszkadza kontrola przyjęcia preparatu?

Jak wskazuje sondaż Unity Survey, aż 79 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości głosuje za możliwością sprawdzenia przez pracodawcę, czy jego pracownik jest zaszczepiony. 78 procent sympatyków Lewicy również popiera ten pomysł. Za taką możliwością opowiada się 72 procent wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz’15 oraz 65 procent zwolenników Koalicji Obywatelskiej.

Eksperci zbadali również wiek respondentów. Jak czytamy w sondażu, niemal 90 procent osób po 70. roku życia popiera nowe rozwiązanie. Wśród ankietowanych w wieku od 18 do 29 lat wprowadzenie pomysłu pochwala jedynie 36 procent. Nieco wyższy wynik (49 procent) to osoby między 40. a 49. rokiem życia.

27,6 procent osób chce różnicowania obostrzeń ze względu na szczepienie

Eksperci z Unity Survey zbadali również, ile procent osób chce lub nie chce, aby zaszczepieni musieli przestrzegać nowych obostrzeń w związku z kolejną falą koronawirusa w Polsce. Jak się okazało, 27,6 procent osób jest przeciw obejmowaniu obostrzeniami zaszczepionych, natomiast 21,9 procent osób uważa, że to konieczne. Ograniczenia tylko dla niezaszczepionych popiera również 78 procent rodziców, którzy biorą udział w programie 500 plus na jedno dziecko.

A ty, co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Oceń artykuł
3.7/5 (3)