W Polsce rośnie niedobór pracowników IT. Sprawdź raport

W Polsce coraz trudniej o pracowników IT. Rekruterzy od 2021 roku mają z tym ogromny problem. Sprawdź raport ManpowerGroup o rosnącym niedoborze pracowników IT w kraju.

kobieta sprawdzająca rosnący niedobór pracowników IT w Polsce
Jak wynika z raportu ManpowerGroup, w Polsce jest coraz większy popyt na pracowników IT. Niestety, z roku na rok trudniej ich pozyskać. Należą oni, wraz z operatorami produkcji i maszyn oraz pracownikami logistyki, do najbardziej pożądanych specjalizacji w kraju. Osoby szukające pracy po informatyce znajdują się jednak najwyżej na liście stanowisk najtrudniejszych do zrekrutowania. Skąd to wynika? Czy tylko Polska ma z tym problem? Poznaj opinię eksperta.

Rosnący niedobór pracowników IT w Polsce

Konrad Gandziarski, odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis, wyjaśnił, że rosnący niedobór pracowników IT w Polsce powstał ze względu na przyspieszenie realizacji projektów zawieszonych lub anulowanych w trakcie wybuchu pandemii COVID-19. Największe zapotrzebowanie na specjalistów IT pojawiło się na początku 2021 roku i trwa do dziś.

Co ciekawe, nie tylko w Polsce ciężko jest pozyskać dobrego pracownika IT. Z problemem mierzą się też inne kraje, na przykład Austria, Grecja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, Japonia czy Hongkong.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Poznaniu na Gowork.pl

Coraz większy popyt na pracowników IT w Polsce

Najczęściej poszukiwane są osoby z wysokimi kompetencjami związanymi z developmentem oprogramowania Java i .net. To jednak nie wszystko.

– Ze względu na rozwój obszaru +cloud+, na rynku istnieje również ogromne zapotrzebowanie na ekspertów związanych z tego typu rozwiązaniami. Dla pracowników nastał bardzo dobry czas, ponieważ z powodu ogromnego zapotrzebowania na specjalistów IT, szacowanego w Polsce na dziesiątki tysięcy, mają oni dostęp do dość szerokiego wachlarza projektów i ofert z różnych sektorów gospodarki. Nic dziwnego, że w tej sytuacji oczekiwania finansowe kandydatów z tego obszaru wzrosły w stosunku do lat ubiegłych – wyjaśnia w Pulshr.pl Konrad Gadziarski.

Szukasz zatrudnienia jako specjalista IT? Daj się znaleźć! Aplikuj na oferty pracy w GoWork.pl.

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora