Strajk lekarzy i pielęgniarek już 11 września w Warszawie!

11 września 2021 roku w Warszawie będzie strajk lekarzy i pielęgniarek. Medycy domagają się wyższych wynagrodzeń i nakładów na ochronę zdrowia. Chcą również zatrzymać innych lekarzy przed wyjazdem do pracy za granicę.

Lekarze i pielęgniarki przygotowują się na strajk 11 września w Warszawie

Już 11 września o godzinie 12:00 w Warszawie rozpocznie się strajk pielęgniarek, lekarzy, laborantów, farmaceutów, fizjoterapeutów, techników i ratowników medycznych z całego kraju. Każdy, kto wie, ile zarabiają pielęgniarki i jak ciężką pracę wykonują, nie będzie zdziwiony takim obrotem spraw. Aż jedenaście samorządów zawodów medycznych i przedstawicieli związków zawodowych wyjdzie na ulicę, by żądać większych wynagrodzeń i nakładów na ochronę zdrowia. Są oni mocno zdeterminowani i chcą jak najszybciej spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Lekarze i pielęgniarki wyjdą na ulice Warszawy 11 września – o co strajkują?

Przedstawiciele zawodów medycznych domagają się podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 8 procent PKB – tak, jak w krajach sąsiednich. Obecnie rząd planuje podnieść nakład jedynie o 7 procent PKB. To jednak nie wszystko.

Strajk lekarzy i pielęgniarek 11 września w Warszawie motywowany jest również niską płacą i brakiem pracowników ochrony zdrowia. Zarobki kierowców karetek, lekarzy, pielęgniarek i innych zawodów medycznych nie nakłaniają do rozwijania kariery zawodowej w Polsce. Medycy chcą podniesienia płac w całym sektorze do poziomów średnich wynagrodzeń w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Unii Europejskiej względem średniej krajowej. Uważają, że dzięki temu mniej pracowników opieki medycznej wyemigruje do pracy za granicą lub zatrudni się w placówce prywatnej.

Strajk lekarzy i pielęgniarek 11 września w Warszawie – brak pracowników ochrony zdrowia

W całym kraju brakuje rąk do pracy w opiece medycznej. Zauważyliśmy to szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Dlatego przedstawiciele zawodów medycznych chcą zmotywować rząd do zwiększenia liczby pracowników do poziomów średnich w krajach OECD i Unii Europejskiej. W Polsce obecnie mamy bowiem najniższy wskaźnik lekarzy w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Medycy zwracają także uwagę na sytuacje takie jak odchodzenie lekarzy do sektorów prywatnych ze względu na wynagrodzenie, starzejącą się grupę medyków oraz negatywne skutki i nieprawidłowości wynikające z ustawy o najniższej krajowej w ochronie zdrowia.

Zorganizowany strajk lekarzy i pielęgniarek 11 września w Warszawie ma na celu zachęcić rząd do wzajemnego zrozumienia i dialogu, który teraz jest bardzo potrzebny. Dzięki temu jest szansa na uratowanie ochrony zdrowia w Polsce.

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz!

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Chcesz sprawdzić, ile zarabiasz brutto i „na rękę”?
Pomożemy Ci w tym!

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora