Wypadek na urlopie – co z zasiłkiem chorobowym i zwolnieniem?

Miałeś wypadek na urlopie? Sprawdź, czy należy ci się zwolnienie lekarskie z tego tytułu. Ile będzie wynosić twoje wynagrodzenie chorobowe? Opisujemy, ile zasiłku otrzyma zleceniobiorca po wypadku na urlopie wypoczynkowym.

Mężczyzna doznał wypadku na urlopie

Wypadek na urlopie to nic przyjemnego. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje świadczenie chorobowe na ogólnych zasadach zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Wypadek w czasie urlopu, którego efektem jest niezdolność do pracy, skutkuje przerwaniem urlopu wypoczynkowego. Sprawdź wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego w ramach zwolnienia lekarskiego po wypadku na urlopie. Co w przypadku zleceniobiorcy?

Wypadek na urlopie – wysokość wynagrodzenia chorobowego

Zgodnie z artykułem 166 pkt 1 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi w terminie późniejszym niewykorzystaną część przerwanego urlopu. Jeśli pracownik otrzymał od lekarza zwolnienie lekarskie na okres 33 dni, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 procent podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Jeśli wypadek na urlopie skończył się w szpitalu, to pracownik otrzymuje 70 procent podstawy wymiaru wynagrodzenia za ten okres. Chyba że niezdolność do pracy powstała:

  • wskutek wypadku w drodze do lub z pracy,
  • w czasie ciąży,
  • wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wtedy pracownik ma prawo do 100-procentowej podstawy wymiaru wynagrodzenia.

Wypadek na urlopie – od kiedy zasiłek chorobowy?

Zgodnie z artykułem 92 Kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe po wypadku na urlopie wypoczynkowym finansowane przez pracodawcę przez 33 dni. Następnie jeśli zwolnienie lekarskie zostało przedłużone na kilka kolejnych tygodni, to pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Inaczej jest w przypadku osób po 50. roku życia – wtedy wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy po wypadku na urlopie wypłacane jest przez 14 dni. Później takiej osobie należy się zasiłek z ZUS.


Szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty pracy w Częstochowie


Wypadek na urlopie zleceniobiorcy

Jeśli zleceniobiorca ubezpiecza się dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym niezdolność do pracy w wyniku wypadku na urlopie czy innego urazu/choroby wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnijmy również, że osoba pracująca na umowie zlecenie nie ma płatnego urlopu wypoczynkowego w ramach przepisów z Kodeksu pracy. Są jednak wyjątki. Niektórzy zleceniodawcy wpisują takie prawo do regulaminu w zakładzie pracy. Każdy zleceniobiorca musi się z nim dokładnie zapoznać.

Oceń artykuł
5/5 (2)