Choć źle wypisane zwolnienie lekarskie ze względu na elektroniczne wystawianie L4 jest obecnie rzadkością, to wciąż się zdarza. Niestety błędnie wystawiony dokument niesie za sobą poważne konsekwencje dla chorego. Znalazłeś błąd w zwolnieniu lekarskim? Dowiedz się, co powinieneś zrobić.

Zwolnienie lekarskie stanowi dokument informujący o czasowej niezdolności do pracy. Zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zwolnienie informuje również o pobycie w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, czy konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Takie zwolnienie może wystawić lekarz, lekarz psychiatra, czy dentysta. Czasem może dojść do błędu w zwolnieniu lekarskim. Co wtedy?
Spis treści
Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z błędem?
Od 1 grudnia 2018 lekarze większość zwolnień lekarskich lekarze wystawiają online. W e-zwolnieniu muszą uzupełnić takie informacje jak kody cyfrowe na zwolnieniu lekarskim, liczba dni niezdolności do pracy, czy miejsce, w którym przebywa pracownik. Gdy lekarz wystawia zwolnienie, posiłkuje się numerem PESEL pacjenta. Część informacji uzupełnia się więc automatycznie. Ciężko jest w takiej sytuacji o błąd, jednak pomyłki wciąż się zdarzają. Na szczęście lekarz może naprawić źle wystawione L4.
Jaki błąd w zwolnieniu lekarskim elektronicznym może popełnić lekarz?
Źle wypisane zwolnienie lekarskie najczęściej jest efektem błędnie podanego numeru identyfikacyjnego NIP lub PESEL. Często w zaświadczeniu lekarskim zdarzają się także pomyłki w datach. Kreator do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich stara się minimalizować błędy poprzez automatyczne uzupełnianie (np. kodów literowych), czy weryfikację czasu niezdolności do pracy w zestawieniu z poprzednim okresem. Dla pewności zaleca się, by lekarz wydrukował L4 elektroniczne. Jak sprawdzić, czy zwolnienie jest poprawne? Wystarczy zweryfikować dane i zestawić dokument z informacjami przekazanymi przez lekarza. Zwolnienie lekarskie elektroniczne można poprawić.
Stwierdzenie o nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA i naprawa
Jeśli w L4 jest pomyłka, lekarz musi naprawić błędnie wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie. Bez tego nie jest możliwe wypłacenie zasiłku. Doktor może anulować wcześniej wystawione zaświadczenie i wystawić nowe na jego podstawie. Inną opcją jest korekta zwolnienia lekarskiego ZUS. Jest ona możliwa wyłącznie przed złożeniem podpisu elektronicznego lekarza. Zatem najczęściej skorygowanie błędu przebiega tylko poprzez anulowanie już wystawionego zwolnienia i wystawienie nowego dokumentu e-ZLA.
Lekarz ma na to 3 dni robocze od dnia wykrycia błędu lub uzyskania informacji o nim od pacjenta bądź płatnika. Jeśli lekarz nie ma możliwości dotrzymania terminu, wówczas ma na to 3 dni od ustania powodu, z którego nie mógł zdążyć. W przypadku gdy ZUS otrzyma informację o unieważnieniu zaświadczenia, na profilu informacyjnym płatnika składek udostępnia zaświadczenie. Lekarz powinien także wydać pacjentowi pisemną informację o unieważnieniu zaświadczenia lekarskiego.
Jak wygląda korekta e-zwolnienia? Krok po kroku
Informację o stwierdzeniu nieważności zwolnienia lekarskiego należy przekazać lekarzowi. Przykładowo pracownik stwierdził błąd w adresie na zwolnieniu lekarskim. Kroki naprawienia błędu prezentują się następująco:
- Pracownik powinien poinformować lekarza o zaistniałym błędzie.
- Lekarz w ciągu 3 dni roboczych informuje ZUS o pomyłce.
- Doktor anuluje poprzednie zwolnienie lekarskie i wystawia nowe.
- ZUS otrzymując informacje oraz nowe, poprawne L4 informuje płatnika składek o wprowadzonych zmianach.
- W razie konieczności płatnik zmienia prawo do wynagrodzenia.
Płatnik składek, czyli pracodawca zostanie poinformowany o unieważnieniu błędnego zaświadczenia na profilu PUE ZUS. Wówczas widnieje ono w systemie jako anulowane. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pojawi się również nowe zaświadczenie.
Błąd w zwolnieniu elektronicznym a prawo do zasiłku
Może się zdarzyć, że błąd w zwolnieniu lekarskim (liczba dni) ma wpływ na prawo do zasiłku, czy wysokość wynagrodzenia. W razie wykrycia błędu Zakład Ubezpieczeń Społecznych od razu wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku bądź o zmianie jego wysokości. W przypadku krótszych zwolnień, gdy zasiłek wypłaca pracodawca, wówczas decyzja o zmianie wysokości lub prawa do zasiłku może zostać wydana na wniosek chorego, lub płatnika. W takiej sytuacji zwolnienie należy unieważnić i wystawić nowe.
Jak poprawić elektroniczne L4?
W przypadku elektronicznych zwolnień lekarskich lekarz może cofnąć e-ZLA przez Internet. W panelu znajduje się funkcja „Szczegóły zaświadczenia”, z której może przejść do „Anuluj zaświadczenie”. W tym momencie lekarzowi pokazuje się lista z możliwymi do wyboru przyczynami anulowania. Ułatwieniem jest możliwość wystawienia nowego zaświadczenia lekarskiego już na podstawie anulowanego. Dzięki temu prawdopodobieństwo dokonania kolejnego błędu jest mniejsze, a wystawienie nowego zaświadczenia mniej problematyczne.
Zaświadczenia lekarskie – błąd w adresie
Błąd w zaświadczeniu lekarskim online często dotyczy wskazania niewłaściwego miejsca pobytu chorego. Wielu pacjentów błędnie utożsamia swój adres zamieszkania/zameldowania z miejscem pobytu. Może się jednak zdarzyć, że choroba dopadnie pracownika przebywającego na urlopie wypoczynkowym. Wówczas będzie się on leczyć np. w hotelu nad morzem. W zwolnieniu lekarskim należy wskazać właśnie to miejsce, w którym chory będzie przebywać w okresie choroby. W razie błędnie podanego adresu lub jego zmiany w momencie odbywania choroby, pracownik zobowiązany jest do poinformowania o tym płatnika i ZUS-u. Ma na to 3 dni od momentu zmiany adresu. Najlepiej w momencie np. teleporady od razu poinformować lekarza, w jakim miejscu będziemy przebywać w czasie choroby. ZUS może przeprowadzać kontrole.
Czy inny lekarz może poprawić zwolnienie lekarskie?
W razie błędnego wystawienia zwolnienia lekarskiego możliwe jest skorygowanie lub wystawienie go na nowo przez lekarza, który je wystawił. W razie jego nieobecności pacjent może udać się do kierownika zakładu opieki. Musi on poświadczyć błąd i celowość swojego działania własnym podpisem i pieczątką. Ze względu na elektroniczny przebieg wystawiania i korygowania zwolnień osoba naprawiająca błąd musi być uprawniona do wystawiania zwolnień. Za każdym razem, gdy lekarz anuluje źle wypisane zwolnienie lekarskie, musi wystawić pracownikowi pismo o nieważności poprzedniego L4. Może je wystawić w formie elektronicznej, wydrukować i wręczyć osobiście lub wysłać pocztą.
Źle wystawione L4 a prywatna opieka zdrowotna
W obecnych czasach dużą popularnością cieszą się prywatne ubezpieczenia medyczne stanowiące jeden z benefitów pracowniczych. Ze względu na employer branding pracodawcy coraz częściej decydują się na oferowanie zarówno kart sportowych, jak i usług z zakresu medycznego, np. w popularnym Luxmedzie. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość konsultacji z lekarzem na czacie. Jeśli uzna, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione np. w zakresie złych dni, to może skontaktować się z lekarzem, który skoryguje zwolnienie lekarskie bez dodatkowej wizyty.
Błędnie wystawione zwolnienie lekarskie papierowe
Choć lekarze od 2018 wystawiają głównie zwolnienia elektroniczne, to niektóre firmy wciąż mogą wymagać papierowych zwolnień lekarskich. I tak są to elektroniczne zwolnienia lekarskie, jednak pracownik otrzymuje druk dokumentu. Pracownik ma 7 dni na dostarczenie wersji płatnikowi składek wskazanemu w L4. Po 8 dniach następuje obniżenie wysokości zasiłku chorobowego i opiekuńczego o 25% za okres od 8 dnia niezdolności do pracy. Z obowiązku elektronicznych L4 zwolnieni są płatnicy zatrudniający nie więcej niż 5 osób. Jak w takiej sytuacji przebiega korekta zwolnienia lekarskiego? Druk należy przekazać pracownikowi, który musi udać się z nim ponownie do lekarza. Jeśli pracownik jest zbyt chory, by iść do przychodni, pracodawca może sam zgłosić się do lekarza z wydrukiem. Płatnik zobowiązany jest do skontrolowania takiego zwolnienia. Papierowe L4 jest niestety łatwo sfałszować.
Oferty pracy w Katowicach oraz w innych miastach województwa śląskiego znajdziesz na GoWork.pl!
Jakie konsekwencje niesie błąd w zwolnieniu lekarskim? Liczba dni choroby ma wpływ na prawo do zasiłku lub wysokość wynagrodzenia. Z kolei źle wpisany adres miejsca przebywania chorego może zostać uznany za wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem. Dlatego pracownik powinien dokładnie upewnić się, czy L4 zostało wystawione poprawnie. Należy poprosić lekarza o wydruk z systemu. Umożliwia to łatwą weryfikację poprawności dokumentu. Po stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego prawo do wypłaty zasiłku chorobowego zostaje ustalone w oparciu o nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA.
Jak poprawić elektroniczne L4? Podsumowanie
Elektroniczne zwolnienie lekarskie przynosi pracownikom wiele korzyści, ale także wymaga staranności podczas jego wystawiania. Błędne dane mogą wpłynąć na trudności związane z uzyskaniem należnych świadczeń lub wprowadzić nieporozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika powinno być wystawiane zgodnie z przepisami, a każda nieścisłość może wymagać natychmiastowej poprawy, co jest możliwe zarówno z poziomu pracodawcy, jak i lekarza.
Niezależnie od tego, czy zwolnienie zostało wystawione z błędnym numerem PESEL, czy zawiera inne błędy, korekta zwolnienia elektronicznego jest możliwa. Ważne, by pracownik w odpowiednim czasie zgłosił problem, aby lekarz mógł dokonać niezbędnych poprawek w systemie. Proces ten, choć prosty, musi być wykonany w sposób rzetelny, aby pracownik nie stracił prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.
Zgłoszenie błędów w elektronicznym zwolnieniu lekarskim pracownika powinno być niezwłoczne, a lekarz ma obowiązek wprowadzenia zmian w systemie e-ZLA. Dzięki temu systemowi informacje są automatycznie przesyłane do pracodawcy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co ułatwia zarządzanie dokumentacją chorobową pracowników i minimalizuje ryzyko błędów.
Warto pamiętać, że zwolnienie elektroniczne ma za zadanie usprawnić proces obiegu dokumentacji medycznej, ale jego poprawność zależy od dokładności przy wypełnianiu formularza. Wszelkie błędy muszą być niezwłocznie poprawiane, aby pracownik mógł w pełni skorzystać z przysługujących mu praw i świadczeń.
Mieliśmy taką sytuację, że zwolnienie dla mojej żony było wystawione o jeden miesiąc za długo. Skontaktowaliśmy się z lekarzem, żeby to poprawił. Wystawił wobec tego nowe zwolnienie, z tym, że nowe zwolnienie już jest wystawione innego dnia. Minęły 3 dni od pierwszego dnia zwolnienia i ZUS właśnie nam przysłał decyzję odmowną. Trzeba było być pasożytem, nie zmieniać tego i zamiast iść do pracy po prostu sobie siedzieć w domu zamiast to poprawiać. Po raz kolejny chcieliśmy być w porządku i zostaliśmy wyrolowani przez system. Dzięki bardzo.
U mnie lekarz ( starszy pan, pewnie juz dawno na emeryturze) zapomnial wypisać mi zwolnienie. Gdy pracodawca poinformował mnie, że nie widzi w systemie żadnego zwolnienia poszłam do lekarza ponownie wyjaśnić sytuację. Powiedział coś, że czasami tak się zdarza i wystawil zwolnienie, ale to już było wsteczne, po 7 dniach. Lekarz orzecznik odrzucil to zwolnienie ze względu na lakoniczne wyjaśnienie lekarza” błąd systemu”. No to znowu poszłam do lekarza, żeby wyjaśnienie jakieś napisał. Powiedział, że już nic nie zrobi, że mogę iść z tym do sądu. I że 2 dni niezaplacone w pracy to nic takiego.!Poszłam do rzecznika praw pacjenta. Zobaczymy jak to się skończy.
Lekarz na L4 wpisał mi KRUS zamiast ZUS i co teraz z takim zwolnienieniem
Proszę mi podpowiedzieć co ja mam zrobić. ? Byłam u lekarza na kontroli i on mi wypisał l-4 nie informując mnie. W tym czasie chodziłam do pracy póki kadrowa mi nie powiedziała po kilki dniach że ja jestem na zwolnieniu. Byłam u lekarza aby anulował zwolnienie lecz nic nie wskurałam bo on powiedział , że nie da rady tego anulować . Byłam w ZUSie pani mi powiedziała ze jak można . Niestety lekarz stoi na swoim. Nie wiem co mam robić.
Lekarz wystawił zwolnienie na dziecko zamiast na mnie….co zrobić?
Lekarzowi Online nie chciało się przepisac kilka cyferek nipu lracodawcy to zaznaczył, ze jestem ubezpieczona w Krusie! Krus przyslal mi informacje i kazal to wyjasnic tłumaczylam sie 2 tyg mailow, i telefonicznie, a lekaz hehehe ODMOWIŁ KOREKTY BO MINOŁ MIESIĄC I NIE MA MOZLOWOSCI SKORYGOWANIA L4 W STECZ!