Reklama

Rezygnacja z urlopu wychowawczego: czy to możliwe?

Czy rezygnacja z urlopu wychowawczego jest możliwa? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na twój powrót do pracy? W tym tekście odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania. Sprawdź również, jak powinno wyglądać prawidłowe oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego. Wzór do pobrania poniżej!

Kobieta z dzieckiem w trakcie wyrabiania gliny

Nie każdy ma prawo do urlopu wychowawczego. Należy on się tylko i wyłącznie tym, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Do tego wlicza się również okres zatrudnienia u innego pracodawcy. Po tym czasie, zarówno matka, jak i ojciec, mogą skorzystać z wychowawczego na maksymalnie 36 miesięcy, czyli trzy lata. Co ważne, jest on udzielany rodzicom dzieci do 6. roku życia, a jeśli dziecko jest niepełnosprawne – do 18. roku życia. Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik chce wrócić wcześniej do pracy? Czy rezygnacja z urlopu wychowawczego jest możliwa? Sprawdźmy!

Rezygnacja z urlopu wychowawczego: Kodeks pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Jednak zgodnie z art. 186 [3] Kodeksu pracy każdy pracownik ma prawo do rezygnacji z urlopu wychowawczego i wcześniejszego powrotu do pracy. Może on zrobić to w dowolnym czasie, jednak po uprzednim zawiadomieniu swojego pracodawcy. Wtedy obowiązkiem pracownika jest złożenie specjalnego oświadczenia o rezygnacji z urlopu wychowawczego najpóźniej 30 dni przed terminem zamierzonego wznowienia współpracy.

Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;

2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Urlop wychowawczy a powrót do pracy

Natomiast czy pracownik po powrocie z urlopu wychowawczego zasiądzie na tym samym stanowisku, co wcześniej? Czy pracodawca ma prawo coś zmienić? Otóż według art. 186 [4] Kodeksu pracy powinien on dopuścić swojego pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie jest to możliwe, to na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym, odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Nie może również zmienić się jego wynagrodzenie na niższe.

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez podania konkretnych przyczyn, jeśli ten po powrocie do pracy odmówi podjęcia pracy na innym stanowisku mimo dostosowania do jego kwalifikacji i zachowania wynagrodzenia przynajmniej na tym samym poziomie, co w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym.

Co w przypadku rezygnacji z urlopu wychowawczego przed jego rozpoczęciem? Czy można cofnąć wniosek?

Rezygnacja z urlopu wychowawczego przed jego rozpoczęciem

Zgodnie z art. 186 § 7 Kodeksu pracy pracownik ma prawo zrezygnować z urlopu wychowawczego przed jego rozpoczęciem. Pisemny wniosek o jego udzielenie można wycofać nie później niż na 7 dni przed urlopem.

Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, składając pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie w tej sprawie.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego: czy pracodawca może się nie zgodzić?

Według art. 186 [3] K.p. pracodawca powinien dopuścić do pracy pracownika, który zdecydował się zrezygnować z części urlopu wychowawczego w terminie, który uwzględnił w swoim wniosku. Takie pismo jest wiążące dla pracodawcy i nie może on nie wyrazić zgody na wcześniejszy powrót do biura maksymalnie po 30 dniach od zawiadomienia.

Zastanawiałeś się, czy praca na urlopie wychowawczym jest legalna? Co wtedy ze składkami ZUS? Koniecznie sprawdź to na naszym Poradniku!

Rezygnacja z urlopu wychowawczego i wypowiedzenie

W sytuacji, kiedy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę z powodu na przykład likwidacji lub upadłości firmy, to może on złożyć oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego do swojego pracodawcy i wrócić do wykonywania wcześniejszych obowiązków zawodowych do czasu zakończenia umowy o pracę.

Natomiast jeśli okres wypowiedzenia trwa miesiąc, to pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót, a jeśli okres ten trwa trzy miesiące, to pracownik powinien zostać dopuszczony na wniosek, który złoży na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę praktycznie w każdym momencie. Także wtedy, gdy przebywa na urlopie wypoczynkowym, urlopie wychowawczym, czy zwolnieniu lekarskim. Pod warunkiem, że wyraźnie zakomunikuje wypowiedzenie swojego przełożonemu, najlepiej w formie pisemnej. 

Jeśli złoży wypowiedzenie w trakcie urlopu, umowa zostanie rozwiązania w czasie okresu wypowiedzenia, co może zakończyć wcześniej urlop. 

Natomiast sam pracodawca nie może zwolnić pracownika, gdy ten przebywa na urlopie wychowawczym, jeżeli nie upłynął czas dający prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Od dnia złożenia wniosku pracownik podlega szczególnej ochronie.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego z powodu ciąży

W sytuacji, kiedy pracownica zaszła w ciążę w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym i otrzymała od lekarza L4, to powinna ona niezwłocznie złożyć do swojego pracodawcy pisemną rezygnację z urlopu wychowawczego na 30 dni przed planowanym powrotem.

Tego samego dnia, w którym kobieta po urlopie wychowawczym wróci do swojej pracy, może złożyć zwolnienie lekarskie do pracodawcy i udać się na przysługujące jej wolne. Dzięki temu otrzyma zasiłek chorobowy, który w jej przypadku wynosić będzie 100 procent wynagrodzenia. Następnie część urlopu wychowawczego, z którego wcześniej zrezygnowała, będzie mogła odnowić po wykorzystaniu całego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

To samo dotyczy rezygnacji z urlopu wychowawczego a zwolnienia lekarskiego. Jeśli pracownik przebywający na wychowawczym zachorował i otrzymał L4 od pracodawcy, to powinien niezwłocznie złożyć oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego do pracodawcy.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego: wzór

Przygotowaliśmy dla ciebie wzór rezygnacji z urlopu wychowawczego. Ma on posłużyć ci jako przykład do stworzenia własnego pisma. Niżej znajdziesz również darmowy wzór rezygnacji z urlopu wychowawczego do pobrania.

…………………………….
Miejscowość, data

……………………………………….
Imię i nazwisko pracownika

REZYGNACJA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO 

Uprzejmie informuję, iż rezygnuje z dalszego korzystania urlopu wychowawczego udzielonego mi w celu zapewnienia osobistej opieki nad dzieckiem ………………………………………………………. (imię i nazwisko dziecka) na okres od dnia …………………………. do dnia …………………………. .

Jednocześnie informuję, iż chciałabym podjąć pracę w dniu ……………………………. .

Z poważaniem,

…………………………………………..
Podpis pracownika

 

DARMOWY WZÓR OŚWIADCZENIA O REZYGNACJI Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO DO POBRANIA

 

Obniżenie wymiaru czasu pracy uprawnionego do urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca z urlopu wychowawczego, nie musi od razu pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. W ramach art. 186(7) może złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, jednak nie więcej niż do ½ etatu. 

§  1.  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Dokument trzeba złożyć pracodawcy przynajmniej z 21-dniowym wyprzedzeniem przed podjęciem pracy w niższym wymiarze.

Oceń artykuł
4.1/5 (14)