Reklama

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Sprawdź wysokość świadczenia na 2023 rok!

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, należy spełnić kilka bardzo ważnych warunków. Komu więc się należy? Jak je otrzymać? Sprawdź kwotę świadczenia pielęgnacyjnego 2023!

świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad członkiem rodziny, który legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, lub orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki. Dlatego od opiekuna wymaga się zrezygnowania z samodzielnej egzystencji i konieczności pozostania przy osobie niepełnosprawnej przez cały okres leczenia, rehabilitacji i edukacji. Sprawdź więc, jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne na osobę dorosłą lub inną osobę wymagającą opieki. Jakie zmiany obejmą świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku? Zapraszamy do lektury!

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej: przepisy prawa

Według art. 17 ustawy 1b z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki szkolnej, albo w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia. Sprawdź -> Świadczenia na dzieci

Natomiast w 2014 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powyższy przepis jest niezgodny z art. 32 ustawy 1 Konstytucji (Wyrok TK z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt. K 38/13). Dlaczego? Ponieważ przepis ten w zakresie, w jakim różnicuje on prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok ten do dnia dzisiejszego nie został jednak wykonany i przepis wciąż istnieje w postaci sprzecznej z ustawą.

Sprawdź również -> Opieka nad osobami starszymi: świadczenia

Świadczenie pielęgnacyjne: kto może je otrzymać?

Jak czytamy na stronie Gov.pl, świadczenie pielęgnacyjne na osobę dorosłą lub innego członka rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, kiedy chory pobiera na przykład rentę socjalną, przysługuje:

  • matce lub ojcu
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnionego
  • innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)

Ponadto inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, muszą spełniać dodatkowe warunki, jeżeli nie są spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki. Warunki otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego są następujące:

  • rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • nie ma osób, o których mowa w 1 i 2 punkcie, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

Świadczenie pielęgnacyjne: kiedy nie przysługuje?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie przysługuje wtedy, gdy osoba sprawująca opiekę:

  • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego
  • ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna

Ponadto świadczenie pielęgnacyjne na dziecko z autyzmem lub inną osobę wymagającą opieki nie należy się wtedy, gdy niepełnosprawny:

  • pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • został umieszczony w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje również wtedy, gdy na osobę wymagającą opieki:

  • inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury
  • jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna
  • inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej

Świadczenie pielęgnacyjne a praca: co z innymi uprawnieniami?

Jeśli pracownik zamierza skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, ale przysługują mu również inne uprawnienia, takie jak:

  • prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • prawo do zasiłku opiekuńczego;
  • dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
  • zasiłku dla opiekuna.

Wówczas przysługuje mu jedno z tych świadczeń, wybrane przez osobę uprawnioną.

Ważne! Na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego na rodzica lub dziecko niepełnosprawne nie ma wpływu posiadanie statusu bezrobotnego oraz zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba poszukująca zatrudnienia.

Świadczenie pielęgnacyjne 2023: ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne jest waloryzowane corocznie 1 stycznia, a jego wysokość uzależniona jest od płacy minimalnej. Wskaźnikiem waloryzacji jest więc procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w porównaniu do kwoty z ubiegłego roku.

W związku z tym ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? Świadczenie pielęgnacyjne 2023 od 1 stycznia wynosi 2458 zł miesięcznie. Dla porównania jeszcze w 2021 r. było to 1971 zł miesięcznie.

Świadczenie pielęgnacyjne: wniosek

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na osobę dorosłą lub innego niepełnosprawnego członka rodziny składa się do urzędu gminy (lub miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) wraz z potrzebnymi dokumentami. Przykładowy wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Trzeba w nim wypełnić m.in. dane wnioskodawcy, organu, do którego składa wniosek oraz dane osoby wymagającej opieki.

Jak długo można pobierać świadczenie pielęgnacyjny?

Świadczenie pielęgnacyjne jest ustalane na czas nieokreślony. Chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. Wówczas przysługuje ono do ostatniego dnia określonego, w którym upływa ważność orzeczenia.

Świadczenie za niepełne miesiące kalendarzowe wypłacane jest w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Kwotę zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Szukasz pracy? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl! Jeśli mieszkasz w województwie lubuskim, koniecznie zajrzyj do -> Praca Zielona Góra

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany 2024

Zmiany wynikające z ustawy o świadczeniu wspierającym modyfikują zasady świadczenia pielęgnacyjnego. Ustawa wprowadza nowy rodzaj świadczenia, tzw. świadczenie wspierające przysługujące od 1 stycznia 2024 r. Świadczenie będzie wprowadzane stopniowo, przez kilka lat. Najpierw będzie dostępne tylko dla określonej grupy, a z czasem dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Jednak świadczenie pielęgnacyjne wciąż będzie obowiązywać. Trzeba będzie wybrać jedno z dwóch. Świadczenie pielęgnacyjne w ramach art. 43 Ustawy o świadczeniu wspierającym będzie przysługiwać:

1)   matce albo ojcu,

2)   osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,

3)   opiekunowi faktycznemu dziecka,

4)   rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, jeżeli sprawują opiekę nad osobą w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Jednak opiekun osoby z niepełnosprawnością będzie mógł podjąć zatrudnienie i to bez ograniczeń, a jednocześnie zachować prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Wpływu na przyznanie świadczenia nie będzie miało także pobieranie przez opiekuna świadczeń emerytalno-rentowych.

Świadczenie w oparciu o nowe zasady zostanie podwyższone o 100%, jeśli opiekun, czy rodzic będzie sprawować opiekę nad więcej niż 1 dzieckiem z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie podwyższone o 100% na drugie i każde kolejne dziecko.  Zatem na każde dziecko będzie wypłacane odrębne świadczenie pielęgnacyjne.

Jak uzyskać świadczenie?

Aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, należy złożyć wniosek przez Internet, za pośrednictwem rządowego portalu Emp@tia, przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego lub złożyć go w wersji papierowej, osobiście lub listownie. Wniosek należy wówczas dostarczyć do odpowiedniej jednostki terenowej, odpowiedzialnej za realizację świadczeń rodzinnych w danej gminie. Jest to ośrodek pomocy społecznej lub urząd gminy, lub miasta.

Jeśli organ wypłacający świadczenie ma jakieś wątpliwości co do kwestii sprawowania opieki przez osobę ubiegającą się o świadczenie, to organ może zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej, by ten przeprowadził rodzinny wywiad środowiskowy, aby rozwiać wątpliwości i zweryfikować fakty. 

Natomiast osoby, które zaprzestały działalności rolnej, zobowiązane są potwierdzić ten fakt stosownym zaświadczeniem wraz z klauzulą o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Oceń artykuł
3/5 (2)