Reklama

Zarobki w TVP: ile zarabiają prezenterzy i dziennikarze?

Jesteś ciekaw, ile wynoszą zarobki w TVP? W poprzednim roku zatrudnienie w spółce zmalało. Zarobki jednak poszły w górę. Sprawdź, ile wynoszą zarobki pracowników Telewizji Polskiej. 

pracownik TVP i jego wynagrodzenie

Telewizja Polska to polski publiczny nadawca telewizyjny i jednocześnie spółka akcyjna Skarbu Państwa. Na mocy ustawy o radiofonii i telewizji TVP realizuje misję publiczną, oferując zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. Spółka finansowana jest głównie z rekompensat z budżetu państwa z tytułu utraconych wpływów z opłat abonamentowych. Prezesem zarządu TVP od 2022 r. jest Mateusz Matyszkowicz:

Uchwalą z dnia 5 września 2022 r. Rada Mediów Narodowych powołała na stanowisko Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. pana Mateusza Matyszkowicza. Mateusz Matyszkowicz pracuje w TVP od lutego 2016 roku. Pełnił funkcję dyrektora TVP Kultura, dyrektora TVP1 oraz zastępcy dyrektora Biura Programowego ds. repertuaru, a od 25 kwietnia 2019 r. był Członkiem Zarządu TVP S.A.

Pracownicy TVP – na czym polega praca w telewizji publicznej?

Praca w telewizji publicznej to nie tylko dobrze wszystkim znane „Wiadomości” to także szereg innych programów o różnej tematyce, wokół których pracuje cały sztab dziennikarzy, specjalistów ds. marketingu, reżyserów, informatyków, programistów, dyrektorów ds.emisji, czy nawet makijażystów, choreografów, stylistów i fryzjerów. Praca w telewizji toczy się bowiem wokół tworzenia i wypuszczania na antenę programów rozrywkowych, informacyjnych bądź edukacyjnych, a Telewizja Polska zatrudnia ogromną liczbę pracowników na każdym szczeblu. To po prostu korporacja, dla której liczą się wyniki i słupki oglądalności. To także ogromne pieniądze – zarówno zyski jak i straty.

Praca w telewizji to spełnienie marzeń dla wielu osób – szczególnie dziennikarzy, którzy chcą stać się prowadzącymi popularne formaty telewizyjne. I choć obecnie praca w Telewizji Polskiej kojarzy się raczej z nie najlepszym poziomem dziennikarstwa, to wiele osób ma nadzieję na poprawę sytuacji tej instytucji.

Zarobki w TVP – historia spółki

Rozmawiając o zarobkach w Telewizji Polskiej, nie możemy zapominać, że jest to spółka państwowa, która podlega pod Skarb Państwa. Historia firmy sięga już 1938 roku, gdy miały miejsce pierwsze próby nadawcze.

TVP (Telewizja Polska) – jest to polski telewizyjny nadawca publiczny, który jest także spółką akcyjną Skarbu Państwa. Większość kanałów TVP dostępnych jest w naziemnej telewizji cyfrowej. TVP nadaje od 25 października 1952 roku. Pierwsze pokazy próbnej transmisji telewizyjnej w Warszawie miały miejsce 5 października 1938 roku oraz 26 sierpnia 1939 roku. Oficjalną swoją działalność TVP rozpoczęła 25 października 1952 roku. O godzinie 19:00 Telewizja Publiczna wyemitowała pierwszy ogólnopolski program telewizyjny. TVP pierwszy program sportowy (były to pokazowe walki na szable) pokazała 5 grudnia 1962 roku. Natomiast od 23 stycznia 1953 roku Telewizja Publiczna rozpoczęła regularną emisję programu. „Wiadomości Dnia” – pierwszy program informacyjny widzowie mogli zobaczyć 30 kwietnia 1956 roku.

Źródło: Wiadomosci.wp.pl

Ilu osób pracuje w TVP?

W roku 2022 Telewizja Polska odnotowała spadek liczby zatrudnionych osób z 2913 do 2893. Redukcji uległa także liczba etatów z 2888,95 do 2876,08. To znacznie mniej niż planowano przed rokiem.

W ubiegłym roku więcej pracowników rozstało się z firmą, niż zostało zatrudnionych. Nowych pracowników było 274. Z kolei z firmy odeszło 289 osób. Jak podają Wirtualnemedia.pl:

 • 90 przeszło na emeryturę;
 • dwie osoby przeszły na renty;
 • 61 osób odeszło za porozumieniem stron;
 • 54 osoby złożyły wypowiedzenia;
 • dwóm osobom wypowiedzenia złożyła firma;
 • współpraca 80 osób zakończyła się w związku z innymi przyczynami, np. wygaśnięciem umowy.

Stanowiska w TVP

Na jakich stanowiskach można szukać pracy w Telewizji Polskiej? Choć dla wielu z nas praca w telewizji kojarzy się przede wszystkim z dziennikarzami, których oglądamy na ekranie, a często też na pierwszych stronach gazet, to nie są to jedyne stanowiska dostępne w telewizji.

Zatrudnienie mogą znaleźć także:

 • montażyści,
 • kierownicy produkcji,
 • producenci,
 • asystenci producentów,
 • technicy,
 • technicy oświetleniowi,
 • programiści,
 • reasercherzy,
 • dokumentaliści,
 • operatorzy,
 • dźwiękowcy,
 • realizatorzy dźwięku,
 • reporterzy,
 • charakteryzatorzy,
 • specjaliści ds. PR,
 • specjaliści ds. marketingu,
 • fryzjerzy.

Jest to i tak niewielki skrawek zawodów, które można znaleźć na telewizyjnych korytarzach. Tak naprawdę zatrudnienie w telewizji może znaleźć się dla praktycznie każdego – w końcu są potrzebne osoby do utrzymywania porządku, prowadzenia napraw, czy pracy w recepcji. Powstają także liczne programy prowadzone przez osoby zajmujące się wszelakimi profesjami. I choć nie mają one wykształcenia i doświadczenia dziennikarskiego, to jednak z czasem zyskują popularność i stałe miejsce w ramówce, ponieważ ich programy cieszą się wysoką oglądalnością i sympatią widzów.

Zarobki w TVP 2022

Średnie wynagrodzenie zasadnicze pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. wzrosło o 7,9%. Podczas gdy w zeszłym roku było to 11 317 zł, w poprzednim 10 491 zł. Jednak warto zaznaczyć, że kwota ta nie obejmuje dodatków, takich jak:

 • nagrody indywidualne;
 • nagrody jubileuszowe;
 • odprawy emerytalne;
 • odprawy i odszkodowania;
 • rekompensaty;
 • ekwiwalenty za urlop;
 • wynagrodzenia z klauzuli konkurencyjnej;
 • honoraria z umów o dzieło;
 • wynagrodzenia bezosobowe.

Niedawno między „Solidarnością” TVP doszło do porozumienia z prezesem spółki w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Budżet płacowy Telewizji Polskiej ma zostać podwyższony o 7,4%. To mniej niż oczekiwali związkowcy (16,1%).

Tymczasem wydatki operacyjne TVP wzrosły o 5%. Nakłady na wynagrodzenia wzrosły z 592,2 do 644,2 mln zł, a ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze – z 94,1 do 99,5 mln zł.

Zarobki dziennikarzy w TVP

Wiele osób zastanawia się ile zarabia dziennikarz w TVP? Według nieoficjalnych źródeł, na jakie powołuje się Magazynprzedsiebiorcy.pl, jeszcze w 2017 roku pensje dziennikarzy telewizji publicznej mieściły się w granicach od 20 tys. do nawet 40 tys. zł miesięcznie. Obecnie te zarobki są jeszcze wyższe ze względu na upływ lat. Jednak szczegółowe informacje na temat wynagradzania konkretnych pracowników w telewizji publicznej nie są udostępniane. Możemy zatem posiłkować się jedynie informacjami zawartymi w sprawozdaniach finansowych i doniesieniach medialnych, które co jakiś czas odkrywają rąbka tajemnicy na temat wynagrodzeń oferowanych dla flagowych twarzy TVP.

Jakiś czas temu serwis Onet.pl dotarł do informacji, z których wynika, że łączne wynagrodzenie głównych prowadzących programy informacyjne może sięgać nawet milionów złotych. Ta informacja zaskoczyła nawet osoby działające od wielu lat w branży medialnej. Jak zaznacza portal:

Dwoje najważniejszych prezenterów — Danuta Holecka oraz Michał Adamczyk — ma z TVP po dwie umowy. Z jednej strony są zatrudnieni jako osoby fizyczne, z relatywnie niewysoką gażą sięgającą w ostatnich latach 5-10 tys. zł. Ale prawdziwe frukta są gdzie indziej — Holecka i Adamczyk mają własne jednoosobowe firmy, z którymi TVP podpisuje dodatkowe umowy, znacznie bardziej lukratywne.

Jak się okazuje Danuta Holecka, która pod szyldem swojej firmy podpisała umowę z Telewizją Polską na prowadzenie programu „Wiadomości” około 10 razy w miesiącu na ogromną kwotę 46 000 zł netto miesięcznie. Łączna wartość umowy, która trwała od 1 sierpnia 2020 roku i trwała do 31 stycznia 2023 roku to około 1,4 mln zł netto. Obecnie flagowa twarz „Wiadomości” pracuje na przedłużonym kontrakcie. Dodatkowo na nowej umowie dziennikarka otrzymała 4 tys. zł miesięcznie podwyżki, czyli obecna kwota szacowanych zarobków to aż 50 000 zł netto miesięcznie. Według informacji podanych przez Onet.pl taka wysokość honorarium zapewniła ponad 4 mln zł netto wypłaconych w ciągu 5 lat pracy. Łączna kwota to także liczne dodatki i nagrody.

Źródło: Wirtualnemedia.pl, Magazynprzedsiebiorcy.pl, Onet.pl

Oceń artykuł
3.7/5 (6)