Reklama

Kto nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej?

Prowadzenie działalności gospodarczej to dla wielu osób spełnienie marzeń. Jednak własna działalność gospodarcza wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, zarówno tymi czasowymi jak i finansowymi. Nie zawsze jest kolorowo, dlatego tez nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy.

Napisane na maszynie "you are your own brand"

Stereotyp przedsiębiorcy, przedstawiający go jako osobę pijąca szampana na rajskiej wyspie już dawno przestał funkcjonować w społeczeństwie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, z jak wieloma wyzwaniami i problemami muszą radzić sobie przedsiębiorcy. Ciągły stres, terminy, wypłaty, faktury, ZUS i urząd skarbowy. Do tego dochodzi opłacenie kontrahentów i rachunków, a także środki na promocję lub rozwój biznesu. Szef nie może wziąć urlopu, ani „nie rozmawiać o pracy w domu”. Prowadzenie działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, na które nie wszyscy są gotowi. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz mieć świadomość niestabilności pozycji na rynku, a co za tym idzie – nieregularnych wpływów na konto. Kto nadaje się do prowadzenia działalności? Kto będzie dobrym szefem, a kto raczej powinien świadczyć pracę w ramach stosunku pracy?

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej ma masę zalet. Przede wszystkim można robić to co się lubi, poświęcać pracy tyle czasu ile się chce, no i oczywiście można dużo zarobić. Jednak czy tak wygląda rzeczywistość? Jakie są prawdziwe wady i zalety prowadzenia własnego biznesu?

Zalety:

  • Niezależność finansowa – wypłata zależy przede wszystkim od Twojej pracy. Tyle ile zarobisz na czysto, tyle masz zysku. Jeśli więc w danym miesiącu jesteś bardziej produktywny i bierzesz więcej zleceń lub sprzedajesz więcej produktów, możesz liczyć na wyższe zarobki. Pozostając w stosunku pracy co miesiąc otrzymujesz z góry określone wynagrodzenie i ewentualnie premie, które mimo wszystko nie są czystym zarobkiem, jakie wygenerowałeś dla firmy.
  • Możliwość rozwoju – działalność gospodarcza to przede wszystkim możliwość nieograniczonego rozwoju. Jeśli Twój plan się powiedzie, możesz stworzyć sieć sklepów lub rozpowszechnić swój projekt na całą Polskę, a może na cały świat. Oczywiście za rozwojem idzie także szansa na zdobycie dużych pieniędzy.
  • Brak szefa – brak przełożonego to z pewnością znacząca zaleta dla osób, które mają nieprzyjemne doświadczenia związane z pracodawcą. Nieumiejętne zarządzanie zespołem lub wręcz niekompetentne podejście do biznesu w wykonaniu szefa to skuteczna motywacja, która pcha wiele osób do założenia własnego biznesu.
  • Realny wpływ na rynek – wiele osób w wykonywaniu działalności gospodarczej ceni sobie realny wpływ na kształt rynku. Działania podejmowane przez przedsiębiorców przynoszą zazwyczaj natychmiastowe skutki, które mogą mieć znaczenie również dla spraw bardziej istotnych niż tylko korzyści finansowe.

Wady:

  • Ryzyko niepowodzenia – niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może większy biznes prowadzenie własnej firmy to duże ryzyko niepowodzenia. Za klęską mogą kryć się równe powody, w tym zmiany rynkowe, zmiany przepisów, zmiany technologiczne, czy po prostu brak żyłki do biznesu. Każda osoba wykonująca działalność gospodarczą musi być gotowa na niepowodzenia.
  • Nieregularne przychody – praca w ramach własnej działalności gospodarczej, szczególnie na początku, może nie zapewnić stabilności finansowej. Nieregularne przychody zależne od obrotu oraz ilości zleceń to dla wielu osób przeszkoda nie do przekroczenia. Szczególnie jeśli w grę wchodzi rodzina lub zobowiązania finansowe np. kredyt.
  • Księgowość – rozliczenia podatkowe, podatek dochodowy, VAT, faktury, ZUS i wiele, wiele innych tematów, z którymi wiąże się własna działalność gospodarcza to skuteczny odstraszacz. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy może podatek dochodowy na zasadach ogólnych? Spółka akcyjna, czy może spółka z O.O.? Na szczęście w tym wypadku można skorzystać z usług zewnętrznego biura księgowego, które doradzi wybór formy opodatkowania oraz będzie odpowiadać za komunikację z urzędem skarbowym oraz innymi organami administracyjnymi.

Kto może prowadzić działalność gospodarczą?

Obecnie działalność gospodarczą może prowadzić praktycznie każdy dorosły obywatel. Czy to oznacza jednak, ze każdy powinien? Niestety sprawa jest skomplikowania. Zorganizowana działalność zarobkowa obwarowana jest przepisami, jednak w większości przypadków nie trzeba spełniać żadnych formalnych wymagań. Nie dotyczy to jednak profesji i firm, do których prowadzenia trzeba mieć odpowiednie licencje lub zezwolenia. Aby otworzyć firmę specydyjną konieczne jest posiadanie 200 ty. zł. zabezpieczenia oraz certyfikat zawodowy. Tak samo sprawa wygląda w przypadku firmy transportowej. Jeśli w ramach działalności chcesz prowadzić restaurację, musisz posiadać lokal przystosowany do tego rodzaju działalności oraz przejść kontrole. Założenie własnej firmy nie zawsze jest więc takie proste.

Wielu pracowników zatrudnionych na etat decyduje się także na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i np. świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Wtedy też fakt rozpoczęcia pracy w ten sposób wpływa na stabilne rozliczenie, jednak zamyka drogę do rozwoju.

Podczas planowania własnej firmy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na formę prawną działalności gospodarczej, oraz na wszystkie niezbędne koncesje, pozwolenia i certyfikaty uprawniające do prowadzenia konkretnej działalności.

Jakie cechy powinien mieć dobry przedsiębiorca?

Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej jeszcze nie definiuje nikogo jako „dobrego przedsiębiorcy”. Osoba lub osoby (np. wspólnicy spółki cywilnej), które prowadzą i reprezentują firmę, muszą posiadać zespół cech, które umożliwią im skuteczne prowadzenie działalności gospodarczej. Jakie cechy powinien więc posiadać dobry przedsiębiorca?

  • Determinacja – to chyba podstawowa cecha, która pomoże Ci osiągnąć sukces w biznesie. Nawet mała, jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga pokładów determinacji, która odpowiedzialna jest za walczenie o utrzymanie firmy, o jej rozwój i rentowność. Co więcej, wielu przedsiębiorców, którzy dzisiaj prowadzą dobrze prosperujące firmy uważa, że pierwszy biznes jest jak pierwszy naleśnik – raczej nie wyjdzie. Dlatego determinacja jest konieczna do podejmowania kolejnych prób.
  • Cierpliwość – wiąże się ona w wcześniej wymieniona determinacją. Te dwie cechy świetnie do siebie pasują i się uzupełniają. Dzięki cierpliwości możliwe jest przeczekanie trudniejszych okresów ze świadomością, że kroki, które poczyniłeś, w końcu przyniosą rezultaty.
  • Odwaga – chodzi przede wszystkim o odwagę związana z podejmowaniem ryzyka. Niestety nie da się prowadzić działalności gospodarczej bezy ryzyka. Już sama decyzja o tym, że chcesz mieć własną działalność gospodarczą, powiązana jest z dużym ryzykiem. w późniejszych etapach również czeka Cię wiele wyzwań i ryzyko, którego stawką będzie przetrwanie firmy.
  • Dążenie do profesjonalizmu – to niezwykle ważna cecha, która definiuje, czy jesteś zwykłym przedsiębiorcą, czy jesteś dobrym przedsiębiorcą. Działalność gospodarcza powinna być motywowana właśnie ciągłym dążeniem do profesjonalizmu i wysokiej jakości świadczonych usług lub sprzedawanych towarów. Tylko takie działanie może zapewnić ci długotrwała i stabilną pozycję na rynku.

Kto nie powinien zajmować się prowadzeniem działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza to ciężki kawałek chleba, dlatego tez nie wszyscy nadają się do tego rodzaju pracy. Nie ma w tym nic złego – po prostu nie każdy dobrze czuje się w roli lidera, pracodawcy i przełożonego. Nie każdy też chce brać na siebie tak dużą odpowiedzialność i żyć w stresie. Choć nie ma reguły, to jednak w wielu przypadkach dość szybko można zorientować się, kto nie nadaje się do prowadzenia własnej firmy. Jakich cech nie powinien mieć przyszły przedsiębiorca?

  • Nieśmiałość – oczywiście nie jest to cecha negatywna, jednak nieśmiałe osoby mogą mieć problem z odnalezieniem się w rzeczywistości biznesu. Spotkania z klientami, poznawanie nowych osób, zatrudnianie i zwalnianie to zadania, które mogą okazać się dla osoby nieśmiałej bardzo trudne. Prowadzenie własnej firmy wymaga przede wszystkim charyzmy i przebojowości, które pozwolą ci podbić serca klientów i kontrahentów.
  • Życie „z głową w chmurach”– choć prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga podążania za własnymi marzeniami i ideami, to jednak nie wolno zapominać, że jest to przede wszystkim biznes. A w biznesie często konieczne jest twarde podejście i realne spojrzenie na pewne sprawy. Osoby, które nie czują się pewnie z konkretnie zarysowanych obowiązkach, które często dotyczą każdej strefy działalności, mogą mieć problem z domknięciem rozliczeń.
  • Poszukujący stabilizacji – zwłasza na początku prowadzenia działalności nie można nastawiać się na stabilizację pod żadnym względem – ani finansowym, ani czasowym. Dla osób, które cenią sobie spokój związany właśnie ze stabilizacją i pewnym bezpieczeństwem finansowym, może okazać się, że rozpoczęcie własnej firmy wpędzi je w ogromny stres. A to w końcu nie o to chodzi.
  • Strach przed ryzykiem – to najczęściej podawany powód, który powstrzymuje wielu ludzi od spróbowania swoich sił w biznesie. Jest to jak najbardziej zrozumiały. Wszyscy mamy jakieś zobowiązania rodzinne lub finansowe. Jeśli jednak nie ma kredytów, które trzeba spłacić, czy dzieci, którym trzeba zapewnić godny byt łatwiej zdecydować się na podjęcie ryzyka finansowego, jakim jest własny biznes.

Należy podkreślić, że coraz częściej spotykamy się z presją dotyczącą wszechobecnego rozwoju – zarówno na poziomie życia prywatnego, jak i zawodowego. Jednak uświadomienie sobie tego, że nie każdy ma predyspozycje do prowadzenia własnej firmy, może przynieść wiele spokoju. W końcu jeśli wszyscy byliby przedsiębiorcami, kto by był pracownikiem? Rola dobrego, lojalnego i oddanego swoim obowiązkom pracownika również jest niezwykle wazna i czesto odgrywa kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu firmy.

Jak osiągnąć sukces w prowadzonej działalności gospodarczej?

Nie ma jednego przepisu na sukces. I może, że każdy z nas chciałby być młody, piękny i bogaty, to niestety świat nie jest taki prosty. Można powiedzieć, że sukces idzie wypracować. Cóż – z pewnością jest w tym trochę prawdy, jednak ta prosta rada nie zawsze się sprawdza. Z pewnością wielu z Was zna historie osób, które były najbardziej pracowite ze wszystkich, a jednak biznes nie wypalił. Dlaczego? Ponieważ na sukces składa się wiele czynników, w tym aktualne nastroje na rynku, wskaźniki ekonomiczne, sytuacja w kraju i na świecie oraz zmiany społeczne i światopoglądowe, które wpływają na decyzje zakupowe konsumentów.

Nie wszystko da się załatwić ciężką pracą. W wielu przypadkach konieczne jest także szczęście, które nie jest przeznaczone każdemu. Zachowanie realnego oglądu na sytuację, w której jesteśmy to jedyna droga do podejmowania dobrych w zamiarze decyzji biznesowych.

Oceń artykuł
0/5 (0)