Reklama

Leasing operacyjny a finansowy – podstawowe różnice. Który wybrać?

Leasing, to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania. Co więcej, przestaje być zarezerwowany tylko dla przedsiębiorców i już nawet osoby prywatne z leasingu na samochody prywatne. Jednak nadal przedsiębiorcy, mają więcej możliwości przy wyborze formy leasingu. Leasing operacyjny czy finansowy – który wybrać?

Leasing operacyjny a finansowy

Przed takim wyborem stoi wielu przedsiębiorców, którzy ochoczo korzystają z tej formy finansowania. Szczególnie że wiele firm zawdzięcza swoją działalność maszynom wykupionym na umowę leasingu. Chodzi tu zazwyczaj o filmy budowlane, transportowe i produkcyjne. Przedmiot leasingu jest podstawą funkcjonowania dużej liczby biznesów na rynku. Ważne jest, aby wybrać leasing najbardziej opłacalny dla naszej działalności. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na formę opodatkowania, oraz koszty początkowe, które w przypadku obu leasingów, są odmienne. Zapłacenie całej kwoty podatku z góry, czy może rozbicie go na dodatek do comiesięcznej raty?

Który rodzaj leasingu wybrać?  Jakie są zalety i wady obu rodzajów leasingu oraz na czym polegają różnice?

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny, to przekazanie przedmiotu leasingu leasingobiorcy na określony czas w zamian za opłacanie comiesięcznych rat leasingowych. Jednak udostępniony przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Firma leasingowa ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy leasingu jest własnością firmy.

Natomiast po stronie leasingobiorcy, miesięczne raty leasingowe, wpisuje się do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto umowy leasingu operacyjnego zawierane są na określony czas, a po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo do wykupu przedmiotu leasingu (zależne od stawki amortyzacji i okresu wykupu). Podatek VAT doliczany zostaje do każdej raty leasingowej, dzięki czemu leasingobiorca zostaje zwolniony z jednorazowej opłaty podatku VAT. Nie jest on jednak zwolniony z obowiązku uregulowania opłaty wstępnej. Opłatę wstępną (czynsz inicjalny), można podpiąć do kosztów uzyskania przychodu. Wydatku tego nie sposób uniknąć, gdyż jest warunkiem zawarcia umowy leasingu.

Leasing finansowy

Leasing finansowy również wiąże się z przekazaniem przedmiotu leasingu leasingobiorcy jednak, według umowy leasingowej, to on staje się właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy. Jest on zobligowany do comiesięcznego dokonywania płatności raty leasingowej oraz musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Koszt raty nie jest w tym wypadku uznawany za koszt uzyskania przychodu. Są one brane pod uwagę tylko wobec odsetek naliczanych do każdej raty. Wtedy koszty uzyskania przychodu, są znacznie niższe, niż całkowita kwota miesięcznej płatności. Może on jednak wprowadzić przedmiot leasingu do ewidencji środków trwałych.

Dodatkowo, jeśli firmie zależy na krótkim okresie leasingu, to leasing finansowy daje taką możliwość. Niestety, zawarcie umowy według której, wraz z pierwszą ratą leasingu przedsiębiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy leasingowej, wiąże się z faktem, że podatek VAT naliczony zostanie jednorazowo od całej wartości przedmiotu leasingu. Leasingobiorca zobowiązany jest zapłacić go po przekazaniu przedmiotu leasingu, wraz z pierwszą ratą. Jest to spora kwota, dlatego z leasingu finansowego korzystają zazwyczaj firmy branży medycznej, których podatek VAT wynosi 8%.

Istotna jest kwestia opłaty wstępnej, gdyż w przypadku leasingu finansowego nie jest ona po stronie leasingobiorcy. Leasing finansowy sprawdza się jako forma finansowania inwestycji. Po zakończeniu umowy przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy – najważniejsze różnice

Leasing operacyjny a leasing finansowy to zasadnicze pytanie, które zadaje sobie rzesza przedsiębiorców. Każda forma leasingu pozwala na odmienne rozliczanie podatku VAT. Ponadto odmienne są także podstawy opodatkowania, opłaty takie jak odpisy amortyzacyjne, czynsz inicjalny, miesięczne raty leasingowe oraz inny czas trwania umowy. Leasing finansowy a operacyjny to przede wszystkim różnica w wysokości kosztów podatkowych oraz własności przedmiotu leasingowego. Ważne jest również dostosowanie formy leasingu do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a leasingiem finansowym:

  • odmienne podstawy opodatkowania,
  • różny czas trwania umowy,
  • inna metoda płatności podatku VAT,
  • obowiązek lub jego brak tworzenia odpisów amortyzacyjnych,
  • różne możliwości wykupu.

Który leasing wybrać?

W zależności od branży, przeznaczenia przedmiotu leasingu oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, wybór leasingu jest trudną decyzją. Należy rozpatrzeć wszystkie za i przeciw, szczególnie że w grę wchodzą spore sumy pieniędzy.

Charakterystyka leasingu operacyjnego najbardziej sprawdza się przy leasingu na samochody osobowe. Jest to wygodna forma finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż wszelkie wydatki związane z własnością przedmiotu leasingu obarczają firmę leasingową. Wybór leasingu operacyjnego wydaje się więc najkorzystniejszą opcją, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę leasing operacyjny samochodu osobowego. Podatek VAT, który nie wymaga jednorazowej zapłaty z góry, tylko doliczany jest do rat leasingowych, jest znacznym plusem przemawiającym za wyborem leasingu operacyjnego.

Natomiast, firmom z branży medycznej oraz przedsiębiorstwom dokonujących dużych inwestycji, częściej odpowiada charakterystyka leasingu finansowego. Dotyczy to również firm, które, w ramach leasingu, chcą posiadać na własność przedmiot leasingu i korzystać z jednorazowej przyśpieszonej amortyzacji, którą wlicza się raz w roku w koszty uzyskania przychodu wydatku o dużej wartości. Ponadto, do wielu przedsiębiorców przemawia fakt, że umowę leasingu finansowego, mogą zawrzeć na krótszy czas niż umowę leasingu operacyjnego. Kolejnym ważnym aspektem jest automatyczny wykup przedmiotu wraz z zapłaceniem ostatniej raty. Wiąże się to jednak z tym, że w leasingu finansowym przedsiębiorca jest zmuszony wykupić dany sprzęt bądź samochód, gdyż jest to równoznaczne z płaceniem comiesięcznych rat leasingowych.

Leasing operacyjny a finansowy – plusy i minusy

W przypadku leasingu operacyjnego i finansowego jest kilka plusów oraz kilka minusów. Większość przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny, jednak dla pozostałej części, to właśnie leasing finansowy jest bardziej opłacalny.

Zalety leasingu operacyjnego:

  • podatek VAT doliczany do każdej raty leasingowej, bez konieczności opłacenia go z góry,
  • amortyzacja po stronie leasingobiorcy,
  • możliwość wciągnięcia rat w koszty uzyskania przychodu (optymalizacja podatkowa)
  • zachowanie płynności finansowej,
  • po zakończeniu umowy leasingobiorca decyduje czy chce dokonać wykupu.

Wady leasingu operacyjnego:

  • długi okres trwania umowy leasingowej,
  • uiszczenie opłaty wstępnej,
  • stała wartość VAT-u doliczanego do rat (23%).

Zalety leasingu finansowego:

  • przedmiot leasingu to własność leasingobiorcy,
  • możliwość leasingowania przedmiotów z inną stawką VAT niż 23%,
  • dowolny czas trwania umowy ustalony przez leasingodawcę (brak ograniczeń ustawowych),
  • stosowanie indywidualnej stawki amortyzacji,
  • czynsz inicjalny nie dotyczy leasingobiorcy.

Wady leasingu finansowego:

  • obowiązek uiszczenia całej stawki VAT-u wraz z pierwszą ratą,
  • brak możliwości dopisania rat do kosztów uzyskania przychodu,
  • dokonywanie odpisów amortyzacyjnych leży po stronie leasingobiorcy,
  • wraz z ostatnią ratą przedmiot musi stać się pełną własnością leasingobiorcy.

Zarówno w leasingu operacyjnym jak i finansowym każdy przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na różnice podatkowe, które znacząco odróżniają te dwie formy leasingowania. Jest to szczególnie ważne dla mniejszych i średnich firm z sektora pozamedycznego, ponieważ w ich przypadku leasing finansowy może okazać się, drogą do utracenia płynności finansowej.

Oceń artykuł
3/5 (2)