Reklama

Bezrobocie w październiku! Wiemy, jak wygląda sytuacja osób bezrobotnych na polskim rynku! Czy jest źle?

Jak co miesiąc pojawiły się najnowsze odczyty stopy bezrobocia, które sporządzane są przez Główny Urząd Statystyczny. To istotne dane, które pokazują aktualną kondycję rynku pracy, oraz pozwalają wysnuć opinie o tym, jak polska gospodarka radzi sobie z kryzysami, których współcześnie jest całkiem sporo. Jak zatem prezentują się wyniki najnowszych odczytów?

Bezrobocie w Polsce w październiku

Październikowe odczyty wykazują, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi 5%. Oznacza to, że sytuacja nie uległa ani pogorszeniu względem poprzedniego miesiąca, a możemy mówić już o niewielkiej poprawie, ponieważ na koniec września liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 772,2 tys. i jest to 0 3,5 tys. osób mniej niż we wrześniu. Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg zaznacza, że aktualne odczyty są niezwykle optymistyczne:

To bardzo dobra wiadomość. Dodatkowo, jeżeli porównamy poziom bezrobocia w końcu października do stanu z końca lutego 2020 r. – tuż przed epidemią COVID-19 – to liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 147,6 tys., a stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa o 0,5 pkt proc.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z danymi prezentowanymi przez wskaźniki Eurostatu, to Polska jest krajem, w którym panuje obecnie jedno z najmniejszych bezroboci w Europie. Wyprzedzają nas tylko Czechy, natomiast Polska zajmuje drugie miejsce (razem z Maltą) pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

Jest coraz lepiej?

Eksperci zauważają, że takie wyniki świadczą o stabilności polskiej gospodarki, która na ten moment trzyma się dobrze nawet mimo szalejących kryzysów. Jak zauważa Marlena Maląg, mimo przewidywanego lekkiego wzrostu bezrobocia z powodu zakończenia prac sezonowych prognozy nadal są dobre:

Mimo to, porównując dane z ubiegłym rokiem, a także latami poprzednimi, konsekwentnie notujemy spadki. To najlepiej świadczy o dobrej kondycji i stabilności rynku pracy w Polsce, który dzięki działaniom osłonowym ze strony państwa okazał się odporny na kryzysy związane zarówno z pandemią, jak i wojną w Ukrainie.

Oceń artykuł
0/5 (0)