Facebook Workplace: czy tak wygląda przyszłość pracy zdalnej?

Czy Facebook Workplace, to przyszłość pracy zdalnej?  Po sytuacji związanej z pandemią, wielu pracodawców zostało postawionych pod ścianą w kwestii bezpiecznej i wydajnej formy pracy. Jak sobie z tym poradzili? Czy Workplace by Facebook to rozwiązanie idealne?

Facebook Workplace - otwarty laptop z włączonym Facebookiem stoi na biurku

Wiele firmy zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej lub hybrydowej. Jednak, aby takie rozwiązanie miało „ręce i nogi” pracodawcy musieli zaprzyjaźnić się z obsługą i koordynacją programów pozwalających usprawnić komunikację. Na rynku prym wiedzie kilka aplikacji, które działają niczym centrum komunikacyjne łączące pracowników z różnych domów, ulic, miast lub krajów. Jednym z nowych narzędzi do pracy zdalnej jest Workplace by Facebook. Co to jest? Jak działa? I jak wypada na tle innych aplikacji?

Facebook Workplace – co to jest?

Workplace by Facebook to program do złudzenia przypominający tradycyjnego Facebooka. Jednak ma on zupełnie inne przeznaczenie. Jest miejscem przeznaczonym tylko dla pracowników danej firmy. Umożliwia założenie osobnego konta pracowniczego, które nie jest powiązane z prywatnym profilem na Facebooku. Jest to dobre rozwiązanie – przecież nie chcemy, aby przełożeni lub podwładni oglądali nasze relacje z sobotnich klubowych wojaży… W każdym razie, nowe narzędzie do komunikacji firmowej, jakie proponuje nam Facebook, daje możliwość komunikacji ze współpracownikami, dzięki czemu znacznie ułatwia i usprawnia działanie firmy. Dodatkowo aplikacja ma szereg innych opcji, które pozwalają udostępniać pliki, planować projekty i dzielić się sukcesami zespołu.

Jak działa Facebook Workplace?

Facebook Workplace działa bardzo podobnie do „nieformalnej” wersji tego portalu. Pracownicy, tworzą swoje profile, na których zamieszczają informacje o sobie. Informacje przydatne i istotne dla współpracowników. Można tworzyć grupy związane z działami w firmie, lub udzielać się na ogólnej tablicy.

Workplace by Facebook, to intuicyjna obsługa – szczególnie dla osób, które posiadają konta prywatne na Facebooku. Platforma Workplace umożliwia sprawną wymianę informacji na temat projektu, co przekłada się pozytywnie na współpracę w zespole. A jak powszechnie wiadomo, dobra komunikacja może znacząco poprawiać wyniki biznesowe firmy. Zgrany zespół, to dobry zespół. Zadaniem pracodawcy jest dostarczenie mu odpowiedniego narzędzia, które umożliwi płynną współpracę.

Workplace by Facebook jest dostępne w 4 opcjach:

 • Workplace Standard,
 • Workplace Essential,
 • Workplace Advanced,
 • Workplace Enterprise.

Dwa pierwsze pakiety są darmowe, natomiast reszta jest płatna. Związane jest to z dostępnością dodatkowych, bardziej rozbudowanych funkcji aplikacji Workplace.

Na platformie obowiązują zasady moderowania treści odpowiadające zasadom z Facebooka. Wszystkie treści związane z dyskryminacją, seksizmem oraz treści obraźliwe są blokowane.

Facebook Workplace: funkcje

Workplace by Facebook oferuje większość funkcji tradycyjnego Facebooka. Mamy więc możliwość udostępniania i wyświetlania informacji na temat projektu, innych współpracowników lub wydarzeń firmowych. Co ważne, dane dotyczące projektu oraz pliki wysyłane za pośrednictwem Workplace by Facebook są własnością firmy.

Opcje dostępne w Workplace by Facebook:

 • czat,
 • tworzenie grup,
 • wyszukiwarka profili,
 • tablica z aktualnościami,
 • transmisje wideo,
 • wideo rozmowy,
 • tłumaczenie automatyczne,
 • przesyłanie załączników,
 • udostępnianie informacji o projekcie (pliki, dokumenty).

To tylko niektóre z udogodnień oferowanych przez Worplace by Facebook. Przydatnym rozwiązaniem jest także integracja Dropbox, która daje możliwość korzystania, edytowania i udostępniania dokumentów. Dzięki temu, że tworzony jest automatyczny podgląd bez naruszania uprawnień do wyświetlania, pliki są dobrze zabezpieczone.

Czym zastąpić Facebook Workplace w pracy?

Workplace by Facebook wyrasta na poważną konkurencję dla innych aplikacji odpowiedzialnym za usprawnianie pracy zdalnej. Największym konkurentem o względy społeczności pracowników zdalnych dla Workplace by Facebook, jest Slack.

Komunikator ten jest już na rynku od lat i w tym momencie uznawany jest za najpopularniejsze narzędzie do koordynowania pracy pracowników zdalnych. Wielu użytkowników ceni go za intuicyjny i przyjemny dla oka interfejs a także za szansę załadowania i przesyłania dużych plików. Dodatkowo dzięki możliwości przechowywania historii komunikacji, możemy przeszukiwać rozmowy, aby wrócić do interesujących nas informacji.

Mimo wielu zalet i ugruntowanej pozycji na rynku cieniem na popularności Slacka może położyć się jego koszt – 7 dolarów miesięcznie za jedno konto. Dla porównania Workplace by Facebook inkasuje tylko 3 dolary od konta. Co więcej, pracodawca płaci tylko za aktywne w danym miesiącu konta. Dodatkowo, mając firmę, która zatrudnia kilkaset lub kilka tysięcy pracowników, aplikacja Workplace oferuje zniżki. Czy to wystarczy, aby Workplace by Facebook wygryzł Slacka?

Inne przydatne narzędzia w pracy zdalnej

Oprócz Slacka oraz nowego Workplace by Facebook na rynku dostępne są także inne narzędzia, pozwalające na usprawnienie komunikacji w firmie podczas pracy zdalnej. Do takich aplikacji zaliczają się:

 • Narzędzia Google – Google oprócz najpopularniejszej na świecie przeglądarki, oferuje także zestaw narzędzi do pracy zdalnej. Kalendarz, dokumenty dostępne na dysku Google, czat, prezentacje, a także wideo rozmowy, czyli Google Meet to tylko niektóre z proponowanych przez Google rozwiązań.
 • Trello – to popularne narzędzie daje możliwość uporządkowania informacji, pozwala także udostępniać karty i listy zadań do wykonania. Jest łatwe w obsłudze oraz pozwala zaplanować pracę.
 • Zoom – jego notowania znacznie wzrosły podczas pandemii. W dużej mierze dzięki tej aplikacji było możliwe przeprowadzanie zdalnych lekcji, wykładów i wystąpień. Zoom to narzędzie służące do przeprowadzania wideo rozmów i wideo konferencji dla grupy nawet 100 osób jednocześnie. To w bezpłatnej wersji. Natomiast płatna opcja daje nam możliwość zorganizowania wideo rozmowy nawet z 1000 osób jednocześnie.

Czy Workplace by Facebook zostanie z nami na dłużej? Aby się przebić na pozycję lidera, musi pokonać kilku poważnych konkurentów. Być może przyciągnie ludzi znajomą, facebookową formą. Pracodawcy natomiast z ciekawością patrzą na Worplace, którego cena jest konkurencyjna na rynku innych aplikacji.

Z pewnością firmy, które już od kilku lat działają ze Slackiem, Trello lub narzędziami Google nie są zachwycone pomysłem przejścia na nową platformę. Jest to zrozumiała, gdyż przyzwyczajenie odgrywa tutaj kluczową rolę. Ciężko także zmienić coś, co działa i zaryzykować z wypróbowaniem nowej możliwości. Jednak przedsiębiorcy, którzy dopiero planują wprowadzić narzędzia usprawniające komunikację, powinni zastanowić się nad wykorzystaniem w codziennej pracy aplikacji Worplace by Facebook.

Oceń artykuł
5/5 (1)