CTO: co oznacza ten skrót? Kim jest CTO?

Pracując w korporacji lub dużym przedsiębiorstwie można natknąć się na cały alfabet, który pełni funkcję nazw stanowisk. Często, żeby połapać się w tych wszystkich anglojęzycznych nazwach, warto zaopatrzyć się w kieszonkowy słownik. Tym razem przyjrzymy się CTO. Kim jest? Jaką pełni rolę w firmie? I oczywiście – ile zarabia?

CTO

CTO, CIO, CEO – co oznaczają te wszystkie nazwy? I dlaczego pracując w korporacji, czasami człowiek czuje się, jakby był na innej planecie? Mimo że na pierwszy rzut oka sprawa z dziwnie brzmiącymi nazwami stanowisk wydaje się absurdalna, to jednak przy głębszej analizie można zauważyć, że jest w tym szaleństwie metoda. Większość dużych przedsiębiorstw oraz korporacji posiada zagranicznych właścicieli. Dlatego, aby ułatwić wszystkim komunikację, część języka korporacyjnego jest w języku angielskim. Wszystkie nazwy stanowisk określane literkami, to tak naprawdę skróty od przejętych z zachodu funkcji, które przybyły do nas razem z zagranicznymi inwestorami. Kim jest CTO, jak wygląda praca CTO i czym różni się od CEO?

CTO: co znaczy ten skrót?

Zacznijmy od tego co w ogóle oznacza skrót CTO. Jest to Chief Technology Officer, czyli po polsku dyrektor ds. technologii, osoba kierująca sprawami technologicznymi w firmie. CTO należy do wyższego szczebla kierowniczego firmy. Musi posiadać szeroką wiedzę techniczną, a ponadto odznaczać się wiedzą z zakresu marketingu oraz biznesu. Jest ekspertem, specjalistą od technologii – zarówno w teorii jak i w praktyce. Śledzi nowości oraz przygotowuje plan wprowadzenia ich do firmy, tak aby zapewnić jak najlepszą optymalizację wyników. Ocenia ryzyko, a jego usługi są często nieocenione w procesie rozwoju firmy. Jest także liderem zespołu — jego zadaniem jest utrzymanie trwałych relacji zarówno z inwestorami jak i ze swoimi współpracownikami.

CTO: Chief Technology Officer zakres obowiązków

Obowiązki dyrektora ds. technologii są zazwyczaj ściśle związane z działalnością oraz wielkością firmy. Czy da się określić czym dokładnie zajmuje się CTO? Po części tak. Chief Technology Officer posiada wiedzę o środowisku biznesowym, marketingowym oraz z zakresu nowych (i starych) technologii, a dodatkowo jest liderem zespołu. Do jego głównych zadań zależy:

 • kontrola systemów technologicznych firmy,
 • wdrażanie nowych systemów,
 • budowanie strategii w obszarze technologii zgodnej z celami biznesowymi firmy,
 • dbanie o zabezpieczenia przeciw cyberprzestępczości,
 • proponowanie działań naprawczych w przypadku cyberataku,
 • analiza mocnych i słabych stron firmy w zakresie technologii,
 • znajomość przepisów dotyczących technologii,
 • prowadzenie badań z zakresu nowych rozwiązań technologicznych,
 • nadzór nad pracą zespołu.

Stanowisko CTO skupia się na innowacjach, zarówno tych produktowych jak i tych technologicznych, usprawniających działanie firmy. Dyrektor ds. Technologicznych wprowadza nowe technologie i podejmuje kluczowe decyzje dotyczące wszystkich działań technologicznych w firmie.

CTO — zarobki na stanowisku dyrektora technicznego

Chief Technology Officer to jedno z najwyższych stanowisk w firmie należących do kadry kierowniczej, dlatego zarobki również są wysokie. Duże korporacje, które zatrudniają dyrektorów technologicznych, prowadzą wieloetapowy oraz dość skomplikowany proces rekrutacji, w którym liczy się nie tylko wykształcenie oraz doświadczenie, ale również osiągnięcia z poprzednich miejsc pracy lub stworzone innowacje. Średnie zarobki CTO wynoszą około 24 tysięcy brutto. Oczywiście dużo zależy od wykształcenia, doświadczenia oraz wielkości przedsiębiorstwa, jednak nawet w mniejszej firmie zarobki będą znaczące.

Krótki słowniczek korporacyjnych stanowisk

Oprócz CTO w korporacji możemy odszukać także inne skróty dla najwyższych stanowisk kierowniczych, które dla osób niewtajemniczonych są ciężkie do rozszyfrowania. Poniżej przedstawiamy listę kilku skrótów, które pojawiają się w dużych i średnich przedsiębiorstwach:

 • CEO – dyrektor generalny, prezes zarządu, nadzoruje wszystkie procesy zachodzące w firmie.
 • COO – Chief Operating Officer. COO to dyrektor operacyjny lub dyrektor ds. operacyjnych, który jest odpowiedzialny za codzienne funkcjonowanie firmy, podlega najwyższemu rangą dyrektorowi.
 • CIO – Chief Information Officer – po polsku dyrektor IT, kieruje działem IT, zarządza procesami integracji systemów informatycznych. Do jego obowiązków należy również określenie strategii działu IT.
 • CFO – Chief Financial Officer, dyrektor ds. finansów, inwestuje, sprzedaje i dba o finanse firmy. Do zadań dyrektora finansowego należy także planowanie finansów przedsiębiorstwa.
 • CMO – Chief Marketing Officer, po polsku dyrektor marketingu (nazywany także dyrektorem ds. marketingu), sprawuje nadzór oraz prowadzi wszystkie działania marketingowe firmy w oparciu o strategie ustalane z CEO.
 • CSO – Chief Sales Officer, po polsku dyrektor sprzedaży, dba o wdrażanie planów o sprzedażowych i wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa.

CTO – wymagania

Jak zostać dyrektorem ds. technologii? Nie jest to łatwe i wymaga wielu lat nauki oraz zdobywania doświadczenia. Zazwyczaj pracodawcy podczas rekrutacji wymagają min. 10 lat doświadczenia w branży technologicznej, najlepiej na zbliżonym stanowisku. Obowiązkowe jest także wykształcenie wyższe informatyczne lub techniczne. Dodatkowe kierunki kształcenia takie jak biznes, ekonomia lub marketing są mile widziane i znacznie zwiększają szansę kandydata.

Ponadto płynny angielski umożliwiający swobodną rozmowę biznesową z partnerami firmy. Ważne jest także, aby przyszły Chief Technology Officer traktował swoją pacę jako hobby, śledził na bieżąco rynek innowacji i trendów technologicznych oraz był „znawcą” technologii z zamiłowania. Wszystkie kompetencje miękkie, takie jak charyzma, umiejętność pracy pod presją, zdolności organizacyjne oraz wszystkie cechy dobrego team leadera to dodatkowe kilka punktów przewagi nad innymi kandydatami, a jego „usługi” będą lepiej dopasowane do profilu stanowiska.

CTO vs CIO i CEO. Czym stanowisko CTO różni się od innych?

Jaka jest różnica pomiędzy CTO a CIO oraz CEO? Wszystkie te stanowiska cechują się przynależnością do kadry kierowniczej i często wspólnie zasiadają w zarządzie firmy. Jednak to CEO jest dyrektorem generalnym i odpowiada za podejmowanie ostatecznych decyzji w przedsiębiorstwie. W większości przypadków CEO jest założycielem. Odpowiedzialny jest za misję, cele oraz wizję firmy. To on decyduje o fuzjach, inwestycjach i przejęciach. Nie musi posiadać rozległych kompetencji z zakresu technologii i informatyki, ponieważ od wprowadzania jego rozwiązań w życie ma CTO oraz CIO i to z nimi ściśle współpracuje.

W takim razie czym zajmuje się CIO a czym CTO? Te dwa stanowiska często się przenikają. Zasadnicza różnica Polega na tym, że działania CIO są skierowane do wewnątrz firmy, natomiast CTO działa bardziej na zewnątrz marki. Osoba, która zajmuje stanowisko CIO odpowiada za sprawowanie nadzoru nad systemami informatycznymi w firmie.

Natomiast CTO, nazywany często „futurystą”, to osoba, która posiada ducha inspiracji technologicznej. Odpowiedzialna jest za wprowadzanie strategii rozwoju technologicznego firmy oraz jej produktów. To on kontaktuje się z partnerami biznesowymi i przedstawia im nowe osiągnięcia technologiczne oraz sprowadza innowacje do firmy. Na co dzień współpracuje z inwestorami, których zaraża swoją wizją.

Oceń artykuł
5/5 (1)