Reklama

W Polsce przybywa freelancerów — młodzi decydują się na pracę bez szefa [RAPORT]

Z raportu “Freelancing w Polsce 2023” firmy UseMe wyłania się obraz typowego polskiego freelancera. To osoba w wieku 26-35 lat, z wykształceniem wyższym, która najpierw zaczynała na etacie, a dopiero później wypracowała możliwość samozatrudnienia. Jedynie co dziesiąty freelancer pochodzi z grupy wiekowej 46-55 lat. 

w-Polsce-przybywa-freelancerów
w-Polsce-przybywa-freelancerów

Ile czasu dziennie pracuje freelancer? Sposób na szybki zarobek?

Najpopularniejsze branże grupujące freelancerów to copywriting, grafika komputerowa i IT. Co ciekawe, Tylko 11,2 proc. freelancerów przebadanych w badaniu firmy UseMe przyznało, że pracuje dłużej niż na etacie. Prawie połowa stwierdziła, że praca nad zleceniami nie przekracza 4 godzin dziennie! 

Konieczna jest jednak sporadyczna praca w weekendy. Rzeczywistość zawodowa freelancera może wydawać się także pozbawiona możliwości odbywania dłuższych urlopów, ale wyniki badania UseMe temu przeczą. Okazuje się, że prawie 80 proc. wolnych strzelców pozwala sobie na krótsze i dłuższe wakacje. 

Freelancing popularny, ale wciąż nie jako główne źródło dochodu 

W Polsce freelancing uprawia już 330 tys. osób. To o 8,3 proc. więcej niż rok temu. “A to dopiero początek – prognozujemy, że trend ten będzie trwał, a tempo wzrostu tego rynku utrzyma się” – przyznaje Natalia Zielińska z UseMe. Jednocześnie wciąż mniejszość aktywnych freelancerów może pozwolić sobie na traktowanie takiego trybu pracy jako jedynego źródła utrzymania. Dla prawie 60 proc. ankietowanych freelancing to jedynie dodatkowe źródło dochodu. Powszechne staje się zatem łączenie kilku modeli zarobkowania — na przykład pracy na etacie i freelancingu. 

Zarobki polskich freelancerów 

Okazuje się także, że jedynie ułamek freelancerów może liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Powyżej 10 tys. netto miesięcznie zarabia 3,9 proc. ankietowanych. Miesięczne wynagrodzenie w przedziale 5001 – 10000 zł “na rękę” jest udziałem 12,1 proc. polskich freelancerów, a 37,7 proc. nie zarabia więcej niż 1000 zł netto

 

Raport „Freelancing w Polsce 2023” został opracowany przez UseMe na podstawie badania, które zostało zrealizowane z wykorzystaniem metody CAWI (Computer Assisted Web Interview) – standaryzowanego kwestionariusza ankietowego dystrybuowanego i wypełnianego drogą elektroniczną w czerwcu 2023 roku, na próbie 1110 polskich freelancerów. 

Oceń artykuł
1/5 (1)