Reklama

Finanse w związkach — jak Polacy organizują wspólny budżet domowy?

Mówi się, że wspólny kredyt spaja związek lepiej niż małżeństwo. W jaki sposób polskie pary organizują swój budżet domowy? Wolimy wspólnotę czy rozdzielność majątkową?

finanse-w-związkach

Jakie pary wybierają rozdzielność majątkową?

Według raportu “Związek a finanse”, który podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank, jedynie 10 pro. polskich małżeństw decyduje się na rozdzielność majątkową. Wśród tej grupy większość stanowią osoby młode w wieku od 18 do 29 lat, zamieszkujące duże ośrodki miejskie i zarabiające przeciętnie pomiędzy 5000 a 7499 zł netto miesięcznie. 

Widać zatem, że tak zwana intercyza podoba się zwłaszcza młodym małżeństwom i osobom o średnim poziomie zamożności. Co ciekawe, osoby zarabiające miesięcznie średnio 7500 zł “na rękę” i więcej są bardziej przychylne prowadzeniu wspólnego budżetu domowego. Jedynie 2 proc. par biorących udział w badaniu przyznało, że w ich związku to jeden z partnerów odpowiada za pokrycie wszelkich niezbędnych kosztów utrzymania obu osób.

Finanse w parach: kto płaci, za co i w jakim stopniu?

Z badania wynika również, że na wspólny budżet domowy decyduje się 57 proc. polskich par. 43 proc. podlicza, ile wydaje każde z partnerów, ale tylko 23 proc. stara się zachować równość i wydawać pieniądze po połowie. 30 proc. respondentów znalazło także inne rozwiązanie na prowadzenie domowych finansów. 

30 proc. par opłaca wspólnie jedynie koszta dotyczące obu osób, np. rachunki za mieszkanie, jedzenie itp., ale wydatki indywidualne, takie jak zakup ubrań czy akcesoriów każdy pokrywa z własnej kieszeni. Wśród 15 proc. par wspólne wydatki pokrywa jeden z partnerów, ale nie utrzymuje partnera lub partnerki na pozostałych polach. 

Wyniki badania pokazują również, że zdecydowanie bardziej chętne do stosowania różnych wariantów wspólnego budżetu są małżeństwa, niż osoby żyjące w nieformalnych związkach. Wśród 24 proc. par zarobki obu osób kształtują się na mniej więcej takim samym poziomie. 36 proc. związków to pary, w których jeden z partnerów zarabia więcej od drugiego — trzy razy częściej wyższe dochody uzyskuje mężczyzna.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w sierpniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa osób w związkach formalnych i nieformalnych, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.

Oceń artykuł
1/5 (1)