Reklama

Zbiór szparagów: ile można zarobić? Jak wygląda praca przy szparagach?

Zbieranie szparagów to dla wielu osób doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Zbiory szparagów ruszają wiosną. Kto może liczyć na pracę przy zbieraniu szparagów i czy to ciężka praca? Ile można zarobić na szparagach w Niemczech, Holandii lub Polsce?

Zbieranie szparagów - szparagi

Praca przy szparagach jest dostępna w kilku krajach, jednak najpopularniejszym kierunkiem dla Polaków są Niemcy. Oferty pracy sezonowej często dotyczą właśnie zbiorów. Zbieranie szparagów to praca fizyczna, dlatego decydując się na zbiór szparagów, trzeba mieć na uwadze swoje zdrowie. Tylko osoby o dobrej kondycji poradzą sobie, spędzając wiele godzin w pełnym słońcu. Ale czy ta praca rzeczywiście jest taka straszna? W końcu decydują się na nią nawet seniorzy. 

Jak wygląda zbiór szparagów?

Zbiory szparagów mają miejsce na świeżym powietrzu. Jak długo trwa zbiór szparagów? Jest to często wielogodzinna praca (znacznie przekraczająca 8 godzin), w której trakcie trzeba się schylać i obciążać kręgosłup. Pracownik chodzi po terenie uprawnym z koszem. Schylanie się po szparagi to ciężka praca za granicą. Trzeba w niej przyjmować dziwne pozycje, by wydobyć szparagi z ziemi, a następnie umieścić je w koszu. Czasem zdarza się, że z kosza trafiają do sortowni, a czasem sortowaniem od razu zajmuje się pracownik. Przy zbiorze szparagów trzeba być ostrożnym, by nie uszkodzić pozostałych roślin. Zbieranie szparagów odbywa się niezależnie od panującej pogody, zatem nietrudno o przeziębienie. To może być problematyczne dla osób nieposiadających ubezpieczenia i pracujących „na czarno”. 


Latem masz wolne? Dowiedz się jak znaleźć pracę na wakacje 


Zbieranie szparagów w Niemczech

Zbiór szparagów odbywa się w wielu krajach Unii Europejskiej, na przykład w Holandii, Francji, a nawet w Polsce. Polacy najchętniej jednak jeżdżą do Niemiec. Kiedy jest zbiór szparagów? To jak długo dokładnie trwa sezon na szparagi w Niemczech, jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Jednak przyjmuje się, że sezon na szparagi w Niemczech trwa od kwietnia do czerwca. Niemcy jako kraj przodujący w produkcji szparagów każdego roku są otwarci na napływ pracowników z zagranicy. Najwięcej osób chętnych do pracy przyjeżdża z Rumunii oraz z Polski. 

Ile można zarobić na szparagach w Niemczech?

Zbiór szparagów często oznacza zarobki uzależnione od ilości zebranych warzyw. Dlatego, jeśli ból kręgosłupa zacznie wygrywać z determinacją pracownika, to będzie to mieć przełożenie na jego zarobki. W takiej sytuacji także utrudnione warunki atmosferyczne mogą mieć wpływ na ostateczną wypłatę. Ile można zarobić, uprawiając zbiór szparagów? U pracodawców oferujących stawkę godzinową jeszcze do niedawna można było zarobić ok. 8 euro na godzinę, a obecnie jest to już 9,50 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 40 zł brutto. Przy 12-godzinnym trybie pracy oznacza zarobki na poziomie kilkuset złotych dziennie. Pracownicy, którzy zbierają zauważalnie więcej od innych, mogą liczyć na wyższe zarobki. Najbardziej wykwalifikowany pracownik jest w stanie zebrać nawet 20 kg szparagów w godzinę. Pozytywnym faktem dla pracowników sezonowych jest zwolnienie ze składek socjalnych, pod warunkiem, że pracują nie dłużej niż 70 dni. To sprawia, że pensja netto jest wyższa. 

Zbieranie szparagów: dlaczego jest tak popularne?

Szparagi są bardzo cenionym warzywem na całym świecie – ze względu na niską kaloryczność i duże pokłady witaminy A i C. Szparagi przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają pracę nerek i wątroby. Nic więc dziwnego, że jeden Niemiec zjada rocznie około 2,2 kg szparagów. Stąd też tak duże zapotrzebowanie na pracowników. Jednak od jakiegoś czasu niemieccy pracodawcy podkreślają, że coraz mniej Polaków angażuje się w zbieranie szparagów

Pracownicy sezonowi nie chcą pracować na akord, gdyż jest to dla nich zwyczajnie nieopłacalne. Zbiór szparagów to praca ciężka, która nie jest obojętna dla zdrowia, a zarobki często są porównywalne z innymi zawodami w Niemczech, które nie wymagają aż tyle wysiłku. Chodzą pogłosy, że zbiory szparagów to praca, która powoli przestaje wymagać pracowników. Zbiór szparagów w Holandii odbywa się już za pomocą robota, który zastępuje pracę ok. 70 osób i podobnie postępuje Francja. 

Robot jest jednak niezwykle kosztowny (ok. 600 tys. euro), dlatego producenci wciąż poszukują pracowników. A zbiór szparagów to wciąż kierunek atrakcyjny dla wielu osób. Pracownicy sezonowi mogą liczyć na zakwaterowanie, a niekiedy nawet na wyżywienie po potrąceniu około 100 euro od wynagrodzenia.

Oceń artykuł
3.3/5 (3)