Ile można zarobić na pracy przy zbiorach w Holandii? Dlaczego w ostatnim czasie mniej osób chce pracować za granicą? Czy praca w Holandii przy zbiorach się opłaca? Sprawdź stawkę godzinową i warunki współpracy.

W Holandii brakuje chętnych do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie. Skąd to wynika? Jak pisze dziennik “Trouw” we wschodnich krajach Europy mocno poprawiła się sytuacja gospodarcza i to właśnie dlatego ludzie wolą jeździć tam niż do Holandii. Dla holenderskich firm to spory problem, szczególnie w sezonie letnim. Chętnym do pracy przy zbiorach w Holandii pokrzyżowała drogę pandemia. Teraz kiedy wirus nieco ustąpił, Polacy wrócili do prac sezonowych. Jednak mimo że zarobki za granicą są większe – nie tak licznie, jak wcześniej. Czy praca w Holandii przy zbiorach się opłaca? Ile można zarobić? Wyjaśniamy.
Praca przy zbiorach w Holandii – zarobki
Do pracy przy zbiorach owoców i warzyw nie jest wymagane doświadczenie oraz znajomość języka. Kandydaci muszą mieć jedynie dobrą sprawność fizyczną i chęci. Jak czytamy na stronie Businessinsider.pl, za pracę przy zbiorach w Holandii można otrzymać nawet 10 tysięcy złotych brutto za miesiąc. Sprawdź ile to netto w naszym kalkulatorze płac.
Firmy oferują również 12,28 euro za godzinę, a za nadgodziny nawet 25 procent dodatku. Co więcej, Polski pracownik może liczyć na zakwaterowanie, pomoc w dotarciu na miejsce pracy, dodatek wakacyjny oraz stałą opiekę polskojęzycznego opiekuna. Pod koniec zbiorów każdy pracownik otrzyma specjalny bonus.
Praca w Holandii – zbiory gruszek i jabłek
Praca przy zbiorze gruszek i jabłek w Holandii rozpoczyna się na początku września. Polega ona na zbieraniu owoców w sadach, sortowaniu oraz pakowaniu do odpowiednich skrzynek. Za taką pracę przy zbiorach w Holandii można zarobić od 10,50 do 10,92 euro na godzinę. Do tego osoby zatrudnione otrzymują premie i jednorazowe bonusy.
Praca przy zbiorach w Holandii – truskawki
Stawka godzinowa za zbiory truskawek w Holandii wynosi około 60 złotych za godzinę pracy. Pracownik może również dobrać dodatkowe godziny za odpowiednie wynagrodzenie. Minus jest taki, że sam musi opłacić swoje zakwaterowanie, które wynosi około 70 euro tygodniowo. Mimo to ma zapewniony holenderski pakiet świadczeń socjalnych.
Zbiór cebulek kwiatowych w Holandii
Za zbiory cebulek kwiatowych w Holandii można otrzymać 10,24 euro brutto na godzinę plus premię, dodatek urlopowy (8,3 procent dochodów brutto), dodatek wakacyjny (8,33 procent dochodów brutto) oraz rozliczenie podatkowe. To dzięki niemu pracownik odzyska nadpłacony podatek.
Spadek zainteresowania pracą przy zbiorach w Holandii
Suzanne Steegman, analityczka z agencji badawczej Decisio w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniła, że spadek zainteresowania pracą przy zbiorach w Holandii może być spowodowany dynamicznym wzrostem polskiej gospodarki.
Z naszych obserwacji wynika, że Polacy wrócili do prac sezonowych za granicą, ale nie tak licznie, jak zazwyczaj. Zmieniające się obostrzenia, wymagania odnośnie do testów, szczepień czy kwarantanny zniechęciły do wyjazdu za granicę m.in. studentów, którzy dzięki temu zasilą polski rynek pracy w wakacyjnych miesiącach. Zarobki za granicą są oczywiście o wiele lepsze, jednak Polska ma przewagę pod względem bezpieczeństwa i stabilnej sytuacji dla rodzimych pracowników – wyjaśnia w rozmowie z Businessinsider.pl Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service S.A.
Czy warto wyjechać na zbiory do Holandii? Plusy i minusy pracy sezonowej
Praca przy zbiorach w Holandii to popularna opcja dla osób szukających sezonowego zatrudnienia, ale warto dokładnie rozważyć jej zalety i wady. Największym atutem są zarobki, które – w zależności od rodzaju zbiorów – mogą sięgać nawet 12-15 euro na godzinę. Dodatkowo, wielu pracodawców zapewnia zakwaterowanie i transport, co znacznie ułatwia organizację pobytu.
Z drugiej strony, praca ta bywa niezwykle wyczerpująca fizycznie. Długie godziny na polu, kapryśna pogoda i monotonia mogą być dużym wyzwaniem. Nie wszyscy też trafiają na uczciwych pracodawców, dlatego przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić warunki zatrudnienia. Dla osób gotowych na wysiłek i dobrze przygotowanych, może to być jednak świetna okazja na szybki zarobek.
Najczęstsze problemy pracowników sezonowych i jak ich unikać
Mimo atrakcyjnych zarobków, wielu pracowników sezonowych w Holandii napotyka różne trudności. Najczęstsze problemy to niewypłacone wynagrodzenia, złe warunki mieszkaniowe oraz nieuczciwi pośrednicy pracy. Warto więc korzystać z usług sprawdzonych agencji oraz dokładnie czytać umowy przed wyjazdem.
Innym wyzwaniem jest bariera językowa. Choć w wielu miejscach wystarczy podstawowa znajomość angielskiego, niektóre gospodarstwa preferują osoby mówiące po niderlandzku. Aby uniknąć nieporozumień, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów lub zabrać ze sobą tłumacza w aplikacji. Dobra organizacja i ostrożność mogą uchronić przed nieprzyjemnymi niespodziankami.
kokosow sie moze nie zarobi ale praca przyjemna, nikt nie zrzedzi nad glowa a grosze wpadnie 😉 polecam odwiedzic work4you global bo ja jechalam z nimi.
Bo ja jechałam z nimi, podpisano Kamil. Haha
witam mam pytanko ile tak mozna zarobic na miesiac w holandi przy zbiorze jablek bo rozwazam wyjazd