Zamrożenie cen prądu ma chronić odbiorców energii elektrycznej przed wysokimi rachunkami. Jednak zamrożenie cen nie dla wszystkich przebiega automatycznie. Niektóre osoby, chcące skorzystać z niższych stawek, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Mają na to już niewiele czasu.
Zamrożenie cen prądu – na czym polega?
Zamrożenie cen prądu w 2023 roku dla gospodarstw domowych jest możliwe ze względu na rozwiązania przyjęte w Ustawie z dnia 27 października 2022 r. o ośrodkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Na mocy przepisów część gospodarstw domowych będzie korzystać z tańszego prądu uzależnionego od poziomu zużycia energii. Gospodarstwo musi się zmieścić w określonym, rocznym limicie zużycia energii. Po przekroczeniu tego limitu obowiązują standardowe stawki i opłaty taryfowe. Cena maksymalna po zamrożeniu cen prądu ma wynosić:
- 785 zł/mwh w przypadku odbiorców użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw;
- 693 zł/mwh w przypadku odbiorców gospodarstwach domowych.
Zamrożenie cen prądu – dla kogo?
Niższa stawka dotyczy gospodarstw, które zmieszczą się w wyznaczonym limicie. Limity uprawniające do zamrożenia cen prądu wynoszą:
- 2 MWh – dla gospodarstw domowych;
- 2,6 MWh – w przypadku gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osobę z niepełnosprawnością;
- 3 MWh – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników;
- 250 kWh – dla działek usytuowanych na rodzinnych ogrodach działkowych.
Kto musi złożyć oświadczenie?
Niektóre osoby, chcące skorzystać z zamrożenia cen prądu, mają czas tylko do 30 czerwca 2023 na złożenie wniosku. Są to osoby, które starają się o zwiększenie limitu, a więc osoby z niepełnosprawnościami, rolnicy i rodziny z Kartą Dużej Rodziny. Wzory wniosków można znaleźć na stronach dostawców energii. Gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w limicie 2 MWh, nie muszą składać oświadczeń, aby skorzystać z zamrożenia. Osoby, które starają się o zwiększenie limitu, muszą dołączyć do dokumentu także załączniki, takie jak:
- kopia orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
- skan Karty Dużej Rodziny;
- kopia decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego.
Oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego, można złożyć osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub wysłać pocztą.
Źródło: Money.pl, Muratordom.pl