Reklama

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – wniosek i dokumenty

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi to dokument zapewniające legalne zatrudnienie obywatela Gruzji, Armenii, Białorusi, Rosji, Mołdawii lub zatrudnienie pracownika z Ukrainy. Jak go zdobyć? Jakie trzeba dostarczyć dokumenty? I ile czeka się na decyzję?

oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - ludzie idący z walizkami

Obecnie, jeśli chcesz zatrudnić cudzoziemca musisz postarać się o zdobycie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz o wpis do ewidencji oświadczeń. Sprawę załatwisz poprzez właściwy powiatowy urząd pracy. Możesz to zrobić osobiście, listownie lub elektronicznie, korzystając z podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Wpis do ewidencji oświadczeń uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, czyli pracodawcy, bez konieczności posiadania pozwolenia na pracę.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi 2022

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi umożliwia zatrudnienie pracowników zza granicy posiadających obywatelstwo Ukraińskie, Mołdawskie, Rosyjskie, Białoruskie, Gruzińskie, oraz Armeńskie.

Dzięki złożeniu kompletnego oświadczenia w sprawie zatrudnienia obcokrajowca, zostaje wydane zezwolenie, które powiatowy urząd pracy wpisuje do ewidencji oświadczeń. W ten sposób można zapewnić cudzoziemcowi wykonywanie pracy legalnie. Wszystkie formalności związane ze zdobyciem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, pracodawca załatwi w powiatowym urzędzie pracy. W wielu sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego, po dostarczeniu dokumentów, czeka się na decyzję 7 dni roboczych.

Oświadczenie o powierzeniu wykonania pracy – dla kogo?

Jest to oświadczenie, które musi złożyć każdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. Aby zaistniała możliwość złożenia takiego oświadczenia muszą wystąpić łącznie trzy warunki:

  • Cudzoziemiec jest obywatelem Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii, Mołdawii bądź Ukrainy.
  • Praca zlecona cudzoziemcowi nie jest pracą sezonową, na którą trzeba mieć zezwolenie.
  • Planowany okres zatrudnienia nie przekroczy 24 miesięcy.

Praca sezonowa: co to jest?

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi może starać się o oświadczenie wpisane do ewidencji oświadczeń wtedy, gdy praca, którą ma wykonywać  obcokrajowiec nie jest pracą sezonową, na którą konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Jednak czym dokładnie jest praca sezonowa?

Praca sezonowa jest wtedy, gdy okresy pracy wykonywanej przez pracownika tymczasowego nie są dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu roku w sektorach takich jak rolnictwo, ogrodnictwo bądź turystyka. Często w gestii podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, na zasadach pracy sezonowej, jest zagwarantowanie miejsca zakwaterowania na czas wykonywania pracy oraz pomoc przy załatwianiu ewentualnych pozwoleń. Jeśli pracodawca nie zatrudnia cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego wtedy musi wystąpić o wpis do ewidencji oświadczeń.

Co daje złożenie oświadczenia?

Złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń znacznie przyspiesza tryb legalizowania zatrudnienia obcokrajowca. Jest to związane z brakiem przeprowadzania testu rynku pracy. Test ten jest wykonywany przez powiatowy urząd pracy właściwy dla miejsca stałego pobytu pracodawcy bądź miejsca siedziby firmy.

Test rynku pracy to procedura, którą wykonuje urząd pracy w celu zweryfikowania, czy lokalny rynek pracy nie jest w stanie zaspokoić kadrowych potrzeb podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Odbywa się to w w ramach rekrutacji urzędu pracy.

Kiedy należy załatwić sprawę?

Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi powinny zostać złożone przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Od dnia złożenia oświadczenia podmiot powierzający wykonywanie pracy musi wziąć pod uwagę okres 7 dni roboczych. Jest to czas liczony od dnia złożenia kompletnego oświadczenia, czyli nieposiadającego braków formalnych.

Ze względu na możliwe wystąpienie niejasności oraz braków formalnych, czas oczekiwania na wpis do ewidencji oświadczeń może znacząco się wydłużyć. Dlatego warto zadbać odpowiednio wcześniej aby oświadczenie zostało złożone, razem z wymaganymi dokumentami na minimum 7 dni roboczych przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi.

Ile się czeka na decyzję urzędu pracy?

Jeśli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi chce uzyskać legalność jego zatrudniania musi uzyskać wpis do ewidencji oświadczeń. Dopiero wtedy można podpisać umowę nawiązującą stosunek pracy. Jeśli nie ma braków formalnych we wniosku, na decyzję urzędu czeka się 7 dni roboczych. Z racji tego, że oświadczenie wchodzi w życie dopiero w dniu wpisania oświadczenia należy dopilnować, aby cudzoziemiec rozpoczął pracę w tym lub kolejnym dniu, nie wcześniej.

W sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego, czas oczekiwania na wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń wynosi 30 dni. Dodatkowo w sprawach wyjątkowo skomplikowanych okres ten może się wydłużyć nawet do 60 dni. Dlatego ważne, zważywszy na czas oczekiwania, aby dopilnować złożenia oświadczenia wystarczająco wcześniej. Szczególnie, że urzędy pracy zastrzegają sobie prawo do wydłużenia przedstawionych powyżej okresów, w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od urzędu.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – potrzebne dokumenty

Aby przyspieszyć procedurę wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń oraz wykluczyć ewentualne braki formalne, należy dostarczyć komplet dokumentów, które składa się razem z wnioskiem. Poniżej przedstawiamy listę potrzebnych dokumentów:

  • Dokumenty potwierdzające tożsamość pracodawcy:
    • gdy jesteś osobą fizyczną – kopię dowodu osobistego lub kopię stron paszportu na których widnieją Twoje dane,
    • jesteś osobą prawną – odpis z Krajowego Rejestru Sądowego z aktualnymi danymi,
    • jeśli jesteś osobą prowadzącą gospodarstwo rolne – kopię zaświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia KRUS lub dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego.
  • Kopia wszystkich stron z dokumentu podróży cudzoziemca.
  • Oświadczenie o niekaralności pracodawcy za:
    • brak powiadomienia urzędu pracy o podjęciu (lub niepodjęciu) pracy przez cudzoziemca w ustalonym terminie,
    • nielegalne zatrudnianie cudzoziemca,
    • przestępstwa przeciwko prawom pracowniczym,
    • przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów w związku z postępowaniem o wydanie zezwolenia na pracę,
    • przestępstwo handlu ludźmi.
  • Dowód wniesienia opłaty za złożenie oświadczenia zawierający:
    • nazwę podmiotu składającego oświadczenie, czyli podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
    • tytuł dokonanej wpłaty (złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi),
    • dane cudzoziemca podejmującego zatrudnienie.
  • Jeśli w sprawie występujesz przez pełnomocnika – konieczne jest dostarczenie pełnomocnictwa oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Oświadczenie można także złożyć drogą elektroniczną. Wtedy należy dołączyć skany wymaganych dokumentów. Warto także być w posiadaniu oryginałów dokumentów, ponieważ urząd może wystąpić z nakazem ich przedstawienia.

Jeśli jakiekolwiek dokumenty dołączone do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi są w języku innym niż język polski, pracodawca jest zobligowany do załączenia tłumaczeń tych dokumentów dokonanych przez tłumacza przysięgłego.

Jak wypełnić oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi krok po kroku

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi musi wypełnić formularz w którym podaje najważniejsze dane związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w której chce zatrudnić obcokrajowca. Wzór oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi można odszukać w Internecie, na stronie urzędu pracy bądź w siedzibie placówki.

Oto jakie informacje są wymagane podczas wypełniania oświadczenia:

  • dane podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, w tym min. REGON, NIP oraz PESEL pracodawcy,
  • dane cudzoziemca – obywatelstwo, dane z dokumentu podróży,
  • informacje dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone przez umowę o podjęcie stosunku pracy:
    • stanowisko i nazwa zawodu,
    • kod zawodu,
    • symbol PDK,
    • miejsce wykonywania pracy,
    • rodzaj umowy,
    • wymiar czasu pracy – w przypadku gdy podmiot powierzający podpisał z cudzoziemcem umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej, lub liczba godzin pracy w tygodniu (miesiącu),
    • wysokość wynagrodzenia brutto,
  • kres na jaki podmiot powierzy wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • numer wizy lub karty pobytu jeśli dotyczy,
  • podpis podmiotu zlecającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi jako potwierdzenie, że pracodawca zapoznał się z przepisami regulującymi zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak złożyć takie oświadczenie?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi należy złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania pracodawcy lub głównej siedziby firmy. Warto przed wybraniem się do urzędu sprawdzić jakie wytyczne w nim obowiązują bowiem każdy urząd pracy może mieć własny protokół składania takiego oświadczenia.

Jeśli właściwy dla pracodawcy urząd pracy obsługuje formularze w trybie online, warto skorzystać z tej opcji. Wtedy do oświadczenia należy złożyć elektroniczne kopie potrzebnych dokumentów. Takie oświadczenie podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź poprzez Profil Zaufany.

Wniosek można także wysłać pocztą. Należy wtedy pamiętać o wykupieniu opcji z potwierdzeniem odbioru ponieważ będzie to dowód na złożenie oświadczenia.

Jaka opłata za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?

Opłata za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest niewielka i wynosi 30 zł. Należy wpłacić tę kwotę na konto bankowe powiatowego urzędu pracy w którym składasz wniosek.

Ponadto jeśli korzystasz z pełnomocnika, należy uiścić opłatę skarbową za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł. Tę opłatę uiszcza się na konto bankowe urzędu miasta bądź gminy właściwego dla urzędu pracy. Opłata ta nie jest obowiązkowa jeśli pełnomocnikiem jest małżonek, dziecko, rodzic, wnuk, dziadek lub rodzeństwo.

Co w przypadku uzyskania decyzji odmownej?

Starosta może wydać decyzję odmowną jeśli pracodawca:

  • nie dopełnił obowiązku płacenia podatków, zalega z odprowadzaniem składek z ubezpieczenia społecznego pracowników,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z powierzaniem pracy innym osobom,
  • dopuścił się przestępstw z zakresu zatrudniania cudzoziemców,
  • z okoliczności wynika, że pracodawca składa oświadczenie w innym celu niż zatrudnienie cudzoziemca.

Otrzymując od starosty decyzję odmowną można się od niej odwołać w ciągu 14 dni od otrzymania tej decyzji. Zajmuje się tym Minister Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem starosty, który wydał decyzję.

Kiedy nie jest wymagany nowy wpis do ewidencji oświadczeń?

Czasami nowy wpis do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany. Związane jest to zazwyczaj z kilkoma okolicznościami, w których zmienia się miejsce siedziby pracodawcy lub inne dane pracodawcy. Oto lista kilku innych przypadków, gdy nie trzeba składać nowego oświadczenia:

  • zmieniło się miejsce stałego pobytu pracodawcy,
  • zmieniła się nazwa firmy,
  • nastąpiło przejęcie zakładu pracy,
  • doszło do zmiany formy umowy z cywilnoprawnej na umowę o pracę,
  • nastąpiło przejście zakładu pracy pod innego pracodawcę,
  • zmianie uległo miejsce wykonywania pracy – tylko gdy inne dane zawarte w oświadczeniu (z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy) nie uległy zmianie.

Ważne jest jednak, aby w przypadku każdej zmiany, podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, skontaktował się z właściwym urzędem pracy w celu uaktualnienia danych zawartych w oświadczeniu.

Decyzja pozytywna: co dalej?

Gdy zapadnie decyzja pozytywna o dokonaniu wpisu do ewidencji oświadczeń, podmiot zlecający pracę musi dopełnić jeszcze kilku formalności, które pozwolą na pewien czas odpocząć od kontaktów z urzędem pracy. Po otrzymaniu decyzji o wpisie należy:

  • w terminie 7 dni od planowanej daty rozpoczęcia pracy określonego w oświadczeniu, powiadomić powiatowy urząd pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca. To samo dotyczy sytuacji, gdy mówimy o niepodjęciu pracy.
  • Doprowadzić do podpisania umowy nawiązującej stosunek pracy z cudzoziemcem w języku dla niego zrozumiałym oraz na warunkach określonych w złożonym oświadczeniu.
  • W dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca lub do 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w umowie, zgłosić go do ubezpieczeń społecznych (jeśli przewiduje to rodzaj umowy).

W przypadku niedopełnienia któregokolwiek z obowiązków pracodawca musi liczyć się z karą grzywny. Wiąże się to także z późniejszymi utrudnieniami na drodze decyzji wpisania oświadczenia na poczet przyszłych zatrudnień cudzoziemców.

 

Oceń artykuł
3/5 (2)