Reklama

Drastyczny wzrost cen za CO2! Czy wpłynie to na podwyżkę cen prądu?

Wprowadzenie przez Unię Europejską polityki ograniczającej emisję CO2 przynosi efekty – przez podwyżkę cen uprawnień do emisji CO2, coraz więcej firm zastanawia się nad zmianą energetyczną. Jednak co ze spółkami energetycznymi, które produkują energię z węgla? Jak to przełoży się na nasze finanse domowe?

emisja CO2 nad włącznikami światła

Polska energetyka opiera się w dużej mierze na energii z węgla. Fakt ten jest jeszcze bardziej odczuwalny ze względu na wojnę w Ukrainie i odcięcie energetyczne od Rosji. Jednak ceny uprawnień do emisji CO2 narzucane przez Unię Europejską ciągle rosną. Aktualnie koszt uprawnień pod koniec lutego przekroczyły 100 euro za tonę. Nabycie uprawnień jest konieczne, aby firmy mogły wytwarzać energię elektryczną. Na aukcjach można znaleźć nieco oszczędności, jednak na początku roku ceny wahały się tam w okolicach 80 euro za tonę.

Business Insider przytacza komentarz Henryka Kaliśa, prezesa Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii:

To pokłosie tego, żepolityka unijna w zakresie stosowania zachęt do ograniczania emisji jest skuteczna. Mnie osobiście ceny powyżej 100 euro/t przerażają.

Unia europejska dąży do promowania źródeł nisko- i zeroemisyjnych, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się, że koszty związane z CO2 będą rosły. Czy jednak przełoży się to na ceny energii?

Czy będzie drożej?

Jeszcze przed rokiem moglibyśmy powiedzieć, że to będzie miało przełożenie na wzrost cen energii na polskim rynku. Dziś wolny rynek energii w Polsce został moim zdaniem zniesiony przez rozporządzenie rządu, co implikuje brak przełożenia ceny uprawnień do emisji CO2 na cenę energii elektrycznej w krótkim terminie.

Takie analizy przedstawił Paweł Puchalski, analityk Santander BM. Jednocześnie podkreśla on, że nie oznacza to zupełnego zabezpieczenia przed rosnącymi cenami. Elektrownie i zakłady przemysłowe będą musiały w jakiś sposób – prędzej czy później – przełożyc część kosztów na konsumentów. Można zatem spodziewać się wzrostu cen związanych z produkcją między innymi cementu i stali – co przedsiębiorcy również muszą kupować uprawnienia CO2.

Oceń artykuł
1/5 (1)