Reklama

Wygrana w sądzie i milionowe odszkodowanie dla Cinkciarz.pl

Serwis Cinkciarz.pl otrzyma ponad 2 miliony złotych odszkodowania w związku ze sprawą w sądzie dotyczącą reklam w Google Ads. Cinkciarz.pl wygrał w sądzie z Currency One. Czego dokładnie dotyczyła sprawa?

Wygrana w sądzie Cinkciarz.pl - młotek sędziowski położony na klawiaturze komputera

Cinkciarz.pl to polska firma, która oferuje wielowalutowe usługi finansowe. Przedsiębiorstwo działa od 2010 roku i w ofercie ma m.in. wymianę walut, płatności online, pożyczki wielowalutowe i usługi inwestycyjne. Serwis jest znany, lecz niedawno zrobiło się o nim jeszcze głośniej ze względu na sprawę sądową dotyczącą reklam w Google Ads.

Cinkciarz.pl wygrał w sądzie. Czego dotyczyła sprawa?

Currency One to firma z branży e-commerce, również działająca na rynku walutowym. To właściciel takich portali jak Internetowykantor.pl i Walutomat. Sprawa trafiła do sądu, po tym, jak Currency One podczas reklamowania konkurencyjnych serwisów przez platformę Google Ads, korzystało ze słów kluczowych, takich jak “cinkciarz” i “cinkciarz.pl” pisanych z literówkami. Najpierw firma otrzymała wezwanie przedsądowe, lecz je zignorowała. Cinkciarz skierował więc sprawę do sądu. Teraz widzimy finał sprawy dotyczącej działań sprzed niemal 10 lat.

Cinkciarz.pl otrzyma odszkodowanie od Curency One

Sąd Okręgowy w Poznaniu 25 maja wydał wyrok w sprawie. Firma Currency One ma: 

  • zaprzestać bezprawnych działań; 
  • przeprosić; 
  • zapłacić odszkodowanie w wysokości 2,2 mln złotych; 
  • wpłacić pieniądze na wybrany cel społeczny (40 tys. zł); 
  • pokryć większość kosztów postępowania sądowego. 

Spółka musi przez miesiąc na swoich stronach internetowych zamieszczać oświadczenie z przeprosinami dla spółki Cinkciarz.pl oraz osób, które w związku z działaniami mogły zostać wprowadzone w błąd.

Biorąc pod uwagę orzecznictwo, nie tylko polskie, ale i międzynarodowe, zdaniem zwycięzców i ich prawników jest to przełomowy wyrok. Jest to kara znacznie wyższa niż w sprawach znanych dotychczas.

To nie koniec sporu?

Currency One planuje odwołać się od wyroku. Wydarzenia, które miały miejsce w latach 2011-2013 w opinii spółki nie mają nic wspólnego z obecnym zarządem firmy. Zarówno Walutomat, jak i Internetowykantor.pl były wówczas niezależnymi podmiotami, posiadającymi różnych właścicieli. Połączenie nastąpiło dopiero w 2018 roku. Z kolei Cinkciarz.pl zamierza ubiegać się o jeszcze wyższe odszkodowanie i także planuje złożyć apelację.

Źródło: Bankier.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)