Reklama

Wykonywanie obowiązków w godzinach nocnych przyczyną endometriozy? Alarmujące wyniki badań

Praca w nocy może powodować endometriozę – takie wnioski płyną z nowego badania, jakie zostało zaprezentowane w trakcie 23. Europejskiego Kongresu Endokrynologii. To bolesne schorzenie niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Pracujesz w godzinach nocnych? Dowiedz się, na jakie objawy należy zwrócić uwagę.

Praca a endometrioza - kobieta trzymająca się za bolesny brzuch
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_116422603_koncepcja-b%C3%B3lu-brzucha-m%C5%82oda-chora-kobieta-stoj%C4%85ca-trzymaj%C4%85ca-brzuch-cierpi%C4%85ca-na-b%C3%B3l-brzucha.html?vti=ltccbozcfdvnnlb1uf-1-15

Endometrioza to schorzenie, które polega na przemieszczaniu się śluzówki macicy do innych narządów. Endometrioza objawia się silnym bólem i jest niezwykle groźna dla kobiecego organizmu. Jak się okazuje, przyczyną endometriozy może być praca w godzinach nocnych. Pod okiem profesor Evy Kassi naukowcy z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach badali aktywność genów wpływających na regulację zegara biologicznego w endometrium (komórkach śluzówki macicy). Analizie poddano zarówno komórki o prawidłowej lokalizacji, jak i te poza nią, czyli w jajowodach lub jajnikach. Do badania przystąpiło 27 pacjentek, które miały stwierdzoną endometriozę. 


Przeczytaj także: Praca zmianowa a zdrowie: jak sobie radzić?


Endometrioza a praca w nocy: wyniki badań

Analiza wykryła, że trzy geny regulujące zegar biologiczny (PER-2, CRY-1 i CLOCK), które znajdowały się poza macicą, wykazywały obniżoną aktywność, natomiast gen REV-ERBb (czynnik transkrypcyjny) wykazał aktywność wzmożoną. Odkładając specjalistyczne słownictwo na bok, o czym może świadczyć taka zależność? Takie zjawisko oznacza, że u kobiet z endometriozą występuje zaburzenie zegara biologicznego w komórkach śluzówki macicy. Choć ciężko już na tym etapie badań wysnuć pewne wnioski, to naukowcy podejrzewają, że praca w nocy może powodować endometriozę, ponieważ to właśnie ona zaburza działanie zegara biologicznego.

Praca w nocy może powodować endometriozę oraz inne groźne choroby

Z badań przeprowadzonych wcześniej można wywnioskować, że kobiet, które pracowały w godzinach nocnych, problemy nieregularnych miesiączek, endometriozy i kobiecych nowotworów dotykają częściej. Zdrowia nie zrekompensuje nawet hojny dodatek za godziny nocne. Zespół podkreśla, że na poziomie tkankowym zaburzenia zegara biologicznego wiążą się z podwyższonym ryzykiem endometriozy. Celem powyższych badań jest lepsze poznanie choroby. Poszerzenie wiedzy na temat endometriozy mogłoby się korzystnie przyczynić do diagnozowania, leczenia i zapobiegania chorobie. 


Zmęczona pracą nocną? Poznaj nowe oferty pracy w Gdyni


Jak rozpoznać endometriozę?

Rozrastanie się błony śluzowej macicy poza jej jamę może doprowadzić do zmian chorobowych otrzewnej, jamy brzusznej, jelit, pęcherza moczowego, jajników, oczu czy płuc. Jakie są objawy endometriozy? Pierwszym niepokojącym sygnałem są bóle brzucha i podbrzusza, mogą wystąpić bolesne miesiączki o obfitym krwawieniu, a współżycie może powodować ból. Często można zaobserwować również plamienia między miesiączkami. Chorobę najlepiej diagnozować czym prędzej, gdyż może doprowadzić do niebezpiecznych zrostów w jamie brzusznej, niedrożności układu pokarmowego, włóknienia dna macicy i niedrożności jajowodów, a nawet torbieli jajnika. Endometrioza dotyka nawet 10% kobiet w wieku reprodukcyjnym. W naszym kraju mogą to być nawet 2 miliony kobiet, a na całym świecie blisko 190 milionów kobiet.

Jak radzić sobie z endometriozą?

Radzenie sobie z endometriozą wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje zarówno leczenie medyczne, jak i zmiany w stylu życia. Farmakoterapia hormonalna, stosowana tradycyjnie, pomaga zmniejszyć objawy poprzez obniżenie poziomu estrogenów, lecz może być wspierana przez dietę o działaniu przeciwzapalnym. Zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa, a zwiększenie błonnika roślinnego, pomaga w regulacji poziomów estrogenów. Ponadto suplementacja witaminy D i kwasów omega-3 wykazuje korzystny wpływ, zmniejszając stan zapalny i objawy bólowe.

Oceń artykuł
0/5 (0)