Reklama

Obcokrajowcy w Polsce stracą pracę? Odwołanie stanu epidemii im zagraża

Odwołanie stanu epidemii problemem obcokrajowców. Nawet 50 tysięcy osób, które przyjechały do Polski w celach zarobkowych, może stracić pracę. Dlaczego? Gdy restrykcje zostaną zniesione, cudzoziemców czeka masowa utrata pozwoleń.

Odwołanie stanu epidemii a utrata pozwoleń na pracę - lotnisko

Opracowana w kwietniu tarcza antykryzysowa pozwoliła obcokrajowcom zostać w Polsce na dłużej. Jednak gdy pandemia, a wraz z nią restrykcje wygasną, część z nich będzie musiała wrócić do domu. Urzędnicy nie zdążą z rozpatrzeniem 100 tysięcy wniosków o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w miesiąc. 

Odwołanie stanu epidemii a utrata pozwoleń na pracę

Obowiązuje nas obecnie stan epidemii. Dzięki temu obcokrajowcy korzystają z przedłużenia legalnej pracy w Polsce. Niedługo sytuacja może się zmienić. Treść ustaw tarczy kryzysowej wskazuje na konieczność uzyskania pozwolenia do 30 dni od momentu przerwania stanu zagrożenia epidemicznego czy stanu epidemii. Spadek zachorowań wskazuje na to, że zbliżamy się do zniesienia restrykcji. Co podkreśla komunikat agencji SPEK:

„Są argumenty przemawiające za tym, że decydenci mogą podjąć decyzję o zniesieniu stanu epidemii, tym bardziej, że dzienna liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 nie przekracza w skali kraju 100 osób”.

Odwołanie stanu epidemii a praca obcokrajowców. Dlaczego część z nich wyjedzie? 

Według prezes agencji Edyty Nieborak odwołanie stanu epidemii jest problemem obcokrajowców. Gdy restrykcje zostaną odwołane, a cudzoziemcy stracą pracę – nie wszyscy zdążą z uzyskaniem pozwolenia. Urzędnicy musieliby rozpatrzyć około 100 tysięcy wniosków osób zagrożonych utratą zezwolenia. Przy takim natłoku pracy mogliby nie zdążyć z rozpatrzeniem nawet połowy z nich.

Odwołanie stanu epidemii i utrata pozwoleń na pracę: skutki dla firm

Ucierpią na tym nie tylko pracownicy, ale także firmy działające w Polsce. Zatrudnienie cudzoziemca to rozwiązanie, z jakiego korzystają najbardziej znane marki w Polsce. Duże firmy być może sobie poradzą, a małe przedsiębiorstwa mogą mieć z tym problem.


Na GoWork.pl znajdziesz oferty pracy z całej Polski. Sprawdź nowe oferty pracy w Lublinie


W Polsce występuje obecnie deficyt pracowników w branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej i IT. Nagły wyjazd 50 tysięcy pracowników zza granicy może tylko spotęgować kryzys. Jedynie współpraca przedsiębiorców z urzędami może w jakimś stopniu pomóc rozwiązać ten problem. 

Oceń artykuł
0/5 (0)