Reklama

Odwołanie od decyzji lekarza orzecznika ZUS: wzór. Jak napisać odwołanie do ZUS-u?

Odwołanie od decyzji lekarza orzecznika ZUS (wzór w dalszej części artykułu) to prawo każdego, niedoszłego świadczeniobiorcy. Nawet jeśli wydaje się, że przyznanie świadczenia to tylko formalność, możemy spotkać się z odmową. Co zrobić w takiej sytuacji? Ostatnią deską ratunku jest odwołanie od decyzji ZUS-u. Wzór odwołania wraz z omówieniem pisma i całego tematu znajdziesz w tym artykule. 

odwołanie-od-decyzji-zus-wzór-i-omówienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to m.in. organ rentowy, decyzyjny w przyznawaniu świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych takich jak emerytura, zasiłek rehabilitacyjny, zasiłek pogrzebowy, świadczenie rehabilitacyjne, na sanatorium czy renta socjalna. Decyzja tego organu nie zawsze jest zadowalająca. Warto zatem wiedzieć, że można się od niej odwołać na papierze. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z ingerencją sądu. Sposób odwołania określa Kodeks postępowania cywilnego. Jak wnieść odwołanie o decyzji lekarza orzecznika ZUS?

Jak napisać odwołanie do ZUS-u? Omówienie procesu

W wielu sytuacjach, wnioskując o rozmaite świadczenia czy zasiłki, możesz nie zgodzić się z decyzją wydaną przez organ rentowy. Przysługują Ci, na szczęście, określone prawa, dzięki którym będziesz w stanie zawalczyć o zmianę decyzji ZUS-u. To, co możesz zrobić zostało określone w Ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w tytule VII działu III Kodeksu postępowania cywilnego.

W zasadzie, jeśli nie zgadzasz się z decyzją ZUS-u, Twoją jedyną „bronią”, jest wniesienie pisemnego odwołania, w którym odpowiednio opiszesz i umotywujesz powody swojego sprzeciwu. Wniesienie dokumentu jest darmowe – sprawy sądowe z zakresu ubezpieczeń społecznych są wolne są od wszelkich opłat.

Nie wiesz, jak zmusić ZUS do rozpoznania sprawy? Pomożemy Ci w napisaniu skutecznego odwołania od decyzji ZUS-u, a także objaśnimy, jak wygląda całe postępowanie odwoławcze. Podążaj za wskazówkami, jakie możesz znaleźć w tym artykule, a z całą pewnością Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna Twoje odwołanie za zasadne.

Jak odwołać się od decyzji ZUS-u? Trzeba udowodnić swoją rację

W odwołaniu koniecznie musi znaleźć się wyjaśnienie tego, dlaczego wnioskodawca twierdzi, że decyzja ZUS-u jest błędna. W celu poparcia swojego zdania wnioskodawca musi zawrzeć stosowne dowody. Takimi dowodami mogą być na przykład przesłuchania świadków, odwołującego, dokumentacja medyczna czy opinia biegłego lekarza specjalisty.

Warto pamiętać o tym, by nie rozwodzić się zbytnio nad zastaną problematyką i jasno formułować swoje prośby. Zwięzłe uzasadnienie zarzutów powinno w zupełności wystarczyć. W skrajnych przypadkach, warto do wniosku załączyć żądanie przeprowadzenia opinii biegłych, jeżeli osobiście nie dysponuje się tego rodzaju materiałem.

Błędna decyzja ZUS-u – jak przebiega postępowanie odwoławcze?

Jeżeli czujesz się pokrzywdzony przez jakikolwiek błąd w systemie ubezpieczeń społecznych, czy niezgodną z prawdą decyzją urzędnika, nie musisz od razu udawać się do sądu pracy. Postępowanie odwoławcze charakteryzuje się względną przystępnością dla każdego obywatela i najczęściej sprowadza się jedynie do wypełnienia jednego formularza, którego wzór znajdziesz poniżej.

Pisemne odwołanie musi zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji oraz Twój osobisty podpis (albo przedstawiciela ustawowego). Wystarczy zatem osobiście stawić się w placówce, która wydała niekorzystną decyzję i samodzielnie złożyć odwołanie. Niemniej, w przypadku osobistego załatwiania sprawy, pamiętaj, aby odebrać od urzędnika potwierdzenie przyjęcia Twojej skargi – podobnie zresztą, jak w przypadku przesłania Twojego odwołania pocztą – tu także pamiętaj o wybraniu formy, dzięki której otrzymasz potwierdzenie przyjęcia listu przez adresata.

ZUS ma obowiązek niezwłocznie przekazać Twój protokół, wraz z aktami sprawy, do sądu okręgowego. Właściwość sądów rejonowych jest nieco inna. Jest przede wszystkim sąd II instancji, który może (choć nie musi) być istotny w Twojej sprawie. Jeżeli wszystko pójdzie po Twojej myśli, to już w tym miejscu Twoja przygoda się skończy, a ZUS uzna odwołanie za zasadne.

Wówczas, organ uchyla decyzję niezwłocznie, nie później, niż w ciągu 30 dni, licząc od dnia zgłoszenia wniosku. Mówi nam o tym art. 83 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli zakład uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Sąd II instancji – skarga do sądu pracy czy Sądu Najwyższego?

ZUS może uchylić zaskarżoną decyzję, ale niestety, wcale nie musi. Postępowanie odwoławcze charakteryzuje się tym, że, zgodnie z zapisami działu III Kodeksu postępowania cywilnego, ZUS ma pełne prawo oddalić Twoją skargę. Jeśli się tak stanie, nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do sądu II instancji.

Możesz złożyć apelację do tego organu w sytuacji, w której pierwsze odwołanie od decyzji ZUS-u było dla Ciebie niezadowalające lub w sytuacji, w której w ciągu dwóch miesięcy nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi. Czas, jaki masz na wniesienie apelacji, biegnie od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. W praktyce to tydzień lub dwa tygodnie, jeżeli do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, wpłynęło żądanie uzasadnienia decyji, z którą się nie zgadzasz.

Pamiętaj, że wydanie uzasadnienia wyroku nie jest, wbrew powszechnej opinii, gwoździem do trumny całej sprawy. Sąd II Instancji, w celu skutecznego odwołania od decyzji ZUS-u, składa apelację do pierwszego urzędu, który wydał zaskarżony wyrok. Robi to posiłkując się aktami sprawy czy elementami protokołu sporządzonego przez urzędnika ZUS-u przyjmującego Twoją skargę po raz pierwszy. Niestety, to nadal nie gwarantuje Ci sukcesu.

Może dojść do wydania przez sąd prawomocnego wyroku, sprzecznego z Twoim poczuciem sprawiedliwości (lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu) albo umorzenia postępowania. Dróg kończących całe postępowanie jest kilka. Nie oznacza to jednak, że Twoje złożenie apelacji było bezcelowe. Nadal możesz zwrócić się do Sądu Najwyższego. Zrobisz to za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego, stanowiącego w tym przypadku adwokata lub radcę prawnego.

Sąd II instancji zawiódł? Sprawie przysługuje skarga kasacyjna

Jeżeli w Twoim mniemaniu sąd II instancji nie wywiązał się należycie ze swojej roli, wówczas do dyspozycji pozostaje jeszcze Sąd Najwyższy. Twojej sprawie przysługuje skarga kasacyjna. Skargę kasacyjną wnosi się za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego (adwokata lub radcy prawnego) w terminie dwóch miesięcy od ogłoszenia sentencji wyroku, który Cię nie zadowolił.

Niemniej, pamiętaj, że nie jesteś jedyną stroną uprawnioną do złożenia odwołania od decyzji sądu. ZUS też może je złożyć, jeżeli nie zgadza się z przedstawionym wyrokiem. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obowiązuje ten sam termin na wniesienie apelacji, co dla Ciebie. To dwa miesiące od czasu, w którym nastąpiło wydanie uzasadnienia wyroku. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS-u? Wzór z omówieniem

Odwołanie od decyzji ZUS-u powinno zostać złożone na piśmie. Istnieje także opcja ustna dołączona do protokołu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub protokołu właściwego sądu dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bądź miejsca zamieszkania odwołującego. Jak napisać odwołanie do ZUS-u? Przede wszystkim należy zawrzeć w nim informacje o otrzymanej decyzji. Trzeba również napisać, jakiego świadczenia dotyczyła.

Przepisy jasno stwierdzają, że odwołanie musi zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji. Ponadto wnioskodawca musi wpisać swoje dane osobowe, adres, datę odwołania od decyzji organu rentowego i zwięzłe uzasadnienie zarzutów. Dokument musi zawierać podpis ubezpieczonego (albo podpis pełnomocnika). Poniżej wzór pisma, który można także pobrać w formacie PDF:


…………………………………..

(data, miejscowość)

…………………………………….

(imię i nazwisko wnioskodawcy)

…………………………………….

(adres)

Nazwa Sądu Właściwego………………………………………

za pośrednictwem: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w………………..

Odwołanie od decyzji ZUS-u

Niniejszym odwołuję się od negatywnej decyzji ZUS-u ustanowionej w dniu ………………………….oznaczonej jako………………………

Decyzja, którą otrzymałem/łam w dniu ……………………dotyczyła przyznania zasiłku/świadczenia…………

…………………………………….którego mi odmówiono.

Wnioskuję o zmianę decyzji i nadanie mi prawa do zasiłku/świadczenia……………………………………………

Moje zarzuty wobec decyzyjnego organu dotyczą błędnej oceny faktów…………………………………………………………………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………………..

Uzasadnienie

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Załączniki:

  1.  
  2.  

……………………………………….

(podpis ubezpieczonego)


Pobierz wzór odwołanie od decyzji ZUS


W przypadku osobistego złożenia odwołania, zamiast wypełniać odpowiednie pismo, możesz pokusić się o ustne sporządzenie dokumentu w obecności urzędnika, który ma obowiązek niezwłocznie przekazać protokół do odpowiednich organów.

Niemniej, zarówno w przypadku ustnego złożenia odwołania, osobistego dostarczenia dokumentu czy wyborze przesłania pisma pocztą, pamiętaj o tym, aby zaopatrzyć się w potwierdzenie przyjęcia wniosku. Miej też na uwadze, że wszystkie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są wolne od wszelkich opłat.

Odwołanie od decyzji ZUS-u a sprzeciw wobec decyzji lekarza orzecznika

Jednym z dowodów, który może mieć wpływ na zmianę decyzji organu rentowego, jest opinia lekarza. Jeśli kandydat do świadczenia uważa, że doktor błędnie ocenił jego stan zdrowia, to w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji może się od niej odwołać. Złożyć odwołanie do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy do lokalnej placówki.

Gdy komisja, pomimo odwołania, podtrzyma swoje stanowisko, można złożyć pozew do sądu pracy (wzór). Opinia lekarza to najważniejszy dowód w sprawach takich jak stwierdzenie niezdolności do pracy czy niezdolności do samodzielnej egzystencji. Należy pamiętać, że nie można zaskarżyć samego orzeczenia lekarza, lecz także orzeczenie komisji. Ta składa się z trzech niezależnych lekarzy. W dokumencie należy zawrzeć swoje dane oraz uzasadnienie sprzeciwu i powód zgłoszenia.

Pobierz wzór: sprzeciw wobec opinii lekarza orzecznika


Pobierz: druk – sprzeciw wobec opinii lekarza orzecznika


Gdzie złożyć odwołanie od decyzji ZUS-u? Ile to kosztuje?

Postępowanie I instancji nic nie kosztuje. Nie trzeba nawet wnosić opłat sądowych. Odwołanie się od decyzji ZUS-u należy złożyć w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała decyzję lub jest właściwa dla sądu okręgowego, lub sądu rejonowego wnioskodawcy. Informacja o konkretnej instytucji powinna figurować w pouczeniu o naszych prawach, zawartym na decyzji ZUS-u. Choć odwołanie składa się w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, należy pamiętać, że jest adresowane do sądu.

Kiedy złożyć odwołanie do ZUS-u? Termin

Na to, aby złożyć odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wnioskodawca ma miesiąc od dnia jej otrzymania. W przypadku niewielkiego przekroczenia terminu złożenia wniosku, wynikłego z przyczyn niezależnych od osoby wnioskującej, istnieje szansa, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna takie odwołanie. Jednak nie jest to reguła i lepiej starać się dotrzymać wskazanego terminu. W przeciwnym razie trzeba mieć dobre wyjaśnienie, które, i tak, niekoniecznie zostanie uznane.

Czy ZUS może zmienić swoją decyzję? Terminarz postępowania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy naszą sprawę i zmieni swoją decyzję, jeżeli uzna, że złożenie odwołania rzeczywiście ma sens i zostało dobrze uzasadnione. Organ rentowy (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) powinien podjąć decyzję w terminie do 30 dni od dnia wniesienia odwołania. Jeśli jednak na tym etapie stwierdzi, że nie widzi podstaw do zmiany decyzji, wówczas przekaże nasze odwołanie do sądu okręgowego.

Stanie się to również w terminie 30 dni po otrzymaniu odwołania. Następnie sąd ustali terminy rozpraw i powiadomi o ch zarówno wnioskodawcę, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok. Jeśli uzna, że odwołanie jest bezzasadne, to je oddali. Może się jednak również przychylić do naszego punktu widzenia i zmienić decyzję ZUS-u.

Odwołanie od decyzji ZUS do sądu II instancji (sądu apelacyjnego) i skarga kasacyjna

Wyrok sądu okręgowego także może być niezadowalający dla wnioskodawcy. Jeśli sąd wydał decyzję negatywną, niedoszły świadczeniobiorca może skorzystać jeszcze z wniesienia sprawy do sądu II instancji (sądu apelacyjnego). Ma na to dwa tygodnie od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. W przypadku braku uzasadnienia termin jest krótszy i wynosi tydzień od otrzymania wyroku sądu. Czas zaczyna być liczony od momentu, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia.

Maksymalny czas na dostarczenie to trzy tygodnie od dnia ogłoszenia sentencji wyroku sądu. Orzeczenia sądu apelacyjnego stają się prawomocne po upływie terminu pozwalającego na złożenie skargi kasacyjnej. W razie gdy sąd apelacyjny wydał decyzję prawomocną lub umorzy postępowanie, pozostaje jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego w terminie do 14 dni od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.


Mieszkasz na Śląsku? Praca w Sosnowcu i oferty z innych miast są dostępne na GoWork.pl


Odwołanie od decyzji ZUS-u: kiedy na pewno nie zostanie przyjęte?

Świadczeniobiorca ma prawo odwołać się od decyzji organu rentowego. Przysługują mu przy tym prawa określone w odpowiednich przepisach. Odwołać może się także w przypadku niewydania decyzji w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie. Natomiast nie może się odwołać od decyzji na temat świadczenia, które zostało przyznane na drodze wyjątku. Nie ma możliwości odwołania się od negatywnej decyzji w sprawie takiego świadczenia. Odwołanie także nie zostanie przyjęte, gdy będzie dotyczyło umorzenia składek ubezpieczeń społecznych.

Oceń artykuł
3.4/5 (8)