Reklama

Narodowy Spis Powszechny: Polakom grozi kara za unikanie rachmistrzów

Polacy unikają udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, mimo że należy to do obowiązku każdego obywatela kraju. Nasi rodacy ignorują rachmistrzów, narażając się w ten sposób na wysokie kary. Jak dotąd tylko 35% osób spośród objętych koniecznością udziału w spisie, dopełniło obowiązku. Jaka kara grozi Polakom?

ilu Polaków dokonało spisu powszechnego - wizyta rachmistrza

Ilu Polaków dokonało spisu powszechnego? Główny Urząd Statystyczny podał dane, według których na razie spisało się 13,5 mln Polaków. To tylko 35% spośród wszystkich do tego zobowiązanych. Okazuje się, że Polacy nie chcą brać udziału w spisie powszechnym. Rachmistrz twierdzi, że to kwestia ograniczonego zaufania.

Polacy unikają udziału w spisie powszechnym mimo łatwego dostępu

Udział w spisie można wziąć na wiele sposobów. Istnieje możliwość spisania się przez Internet za pomocą Profilu Zaufanego. Można odpowiedzieć na pytania rachmistrza przez telefon. Mniej popularna opcja to zaproszenie go do domu. Mimo to, Polacy nie chcą brać udziału w spisie powszechnym. Jeden z rachmistrzów w rozmowie z Interią podkreśla, że to kwestia zaufania. 

Mam porównanie ze spisem, który był przeprowadzany 10 lat temu. Teraz ludzie stali się bardziej nieufni. Panuje jakiś strach w narodzie. Zwłaszcza gdy odwiedzam bogatsze osiedla, na których wybudowane są niemalże pałace. Do domu nikt mnie nie wpuści. Rozmawiałem przez płot, co najwyżej w garażu. Jeżeli ktoś mieszka w bloku, takich oporów zazwyczaj nie ma.

Co robić, jeśli rachmistrz nie zastał Cię w domu?

Jedni nie chcą brać udziału w spisie, a inni nie mogą. Jeśli byłeś w domu nieobecny i rachmistrz Cię nie zastał, najprawdopodobniej będzie próbował spotkać się z Tobą aż do skutku. Możesz mu oszczędzić prób, umawiając się na inny termin, dokonując spisu przez Internet lub telefonicznie.


Nie wiesz, jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba dokonująca spisu? Przeczytaj nasz artykuł: kto to jest rachmistrz


Polacy, którzy unikają udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, zostaną ukarani?

Nie można odmówić udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Jest to czynność obowiązkowa i za uchylanie się od niej grozi kara pieniężna do 5 tysięcy złotych. Jeśli odmówisz, rachmistrz przekaże tę informację do GUS, a stamtąd trafi do sądu, który zdecyduje o nałożeniu kary.

Do kiedy Spis Powszechny będzie trwać? 

Tylko do 30 września. W ciągu trzech najbliższych miesięcy udział w spisie musi wziąć pozostała część narodu, czyli 65% ludności objętej obowiązkiem. Osoby, które w czasie pandemii boją się wpuścić rachmistrza do mieszkania, nie powinny mieć obaw. Każdy pracownik oddelegowany do pracy w terenie jest zobowiązany do raportowania swojego stanu zdrowia. W razie wątpliwości rachmistrz nie zostanie dopuszczony do pracy. 


Poszukujesz zatrudnienia na Śląsku? Zajrzyj na praca: Częstochowa.


Oceń artykuł
1/5 (2)