Reklama

Coraz więcej skarg na pracodawców. Polacy chcą być godnie traktowani w pracy

Coraz więcej skarg napływa do stowarzyszenia „Stop Nieuczciwym Pracodawcom”. W tym roku prawdopodobnie padnie rekord liczby zgłoszeń. Wszystko przez zwolnienia z powodu braku szczepień, zniesienie pracy zdalnej czy złe warunki pracy w upale.

coraz więcej skarg na pracodawców - moment ich składania pracodawcy

„Stop Nieuczciwym Pracodawcom” to stowarzyszenie, które wspiera pracowników w walce o swoje prawa. Działania organizacji skupiają się na uświadamianiu pracowników i docenianiu pracodawców, którzy dbają o ich prawa. Zatrudnieni niezadowoleni ze swoich warunków pracy mogą zgłaszać skargi do stowarzyszenia. Jak widać, chętnie korzystają z takiej możliwości – w pierwszym półroczu 2021 do organizacji wpłynęło już ponad 600 zgłoszeń. Praca w upale i konieczność szczepień budzą największe wątpliwości pracowników.

Skargi pracowników na pracodawców w pierwszym półroczu 2021

Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia „Stop Nieuczciwym Pracodawcom”, przewiduje, że 2021 będzie rekordowym rokiem pod względem skarg. Skargi pracowników na pracodawców w pierwszym półroczu 2021 wyniosły niewiele mniej (ponad 600) niż w całym roku 2020 (850). Stowarzyszenie przekazało prawnikom ok. 120 skarg.


Szukasz zatrudnienia na Górnym Śląsku? To może praca w Częstochowie? Sprawdź oferty z województwa śląskiego na GoWork.pl


Czego dotyczą skargi do stowarzyszenia „Stop Nieuczciwym Pracodawcom”?

Spośród ponad 600 skarg, ok. 400 wpłynęło do stowarzyszenia w drugim kwartale 2021. Powody zgłoszeń są ściśle związane z tym okresem. Coraz więcej skarg na pracodawców dotyczy tematu szczepień, pracy w upale i w niedziele. Szczególnie dyskusyjna jest kwestia obowiązkowych szczepień dla pracowników czy też zwolnień z tym związanych. Część skarg objęła także temat powrotu do biur z pracy zdalnej. Martwić może w szczególności kwestia skarg na temat pracy w upale. Małgorzata Marczulewska przytacza zachowania niektórych pracodawców:

„Wielu przedsiębiorców zapomniało, że w czasie upału pracownik musi mieć zapewniony wolny dostęp do wody. Zgłaszano jej reglamentowanie lub wręcz trzymanie pod kluczem”.

Jak wskazuje Agnieszka Wójcik z firmy Antal, potencjał rynku pracy rośnie. Pracownicy zwiększają zatem swoje oczekiwania względem atmosfery w miejscu zatrudnienia czy płac. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ łatwo jest obecnie zmienić pracę.

Oceń artykuł
1/5 (1)