Reklama

Coraz więcej małych firm! Jednocześnie zmniejsza się liczba dużych przedsiębiorstw! Dlaczego?

Obecna sytuacja na rynku pracy raczej nie napawa optymizmem. Nastroje Polaków są pesymistyczne, a większość z nas z obawą patrzy w przyszłość. Spowolnienie gospodarcze i inflacja bazowa to nadal realne zagrożenia ekonomiczne, których skutki możemy dostrzec w najnowszych statystykach Głównego Urzędu Statystycznego.

Napis "sorry, we are closed"

Jak podaje GUS, w marcu 2023 roku możemy zaobserwować znaczny wzrost wyrejestrowań ze spisu REGON. Co to oznacza? Z rynku znika coraz więcej firmy. Co ciekawe, jednocześnie z tych samych analiz wynika, że w poprzednim miesiącu możemy zaobserwować znaczny… wzrost zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych!

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 76,1 proc. ogółu nowo zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON. Liczba nowo zarejestrowanych spółek handlowych zwiększyła się (o 17,5 proc.), spółek cywilnych (o 11,7 proc.)

Powstaje coraz więcej mikroprzedsiębiorstw i firm jednoosobowych, natomiast skutki inflacji odczuwają przede wszystkim duże biznesy. Już sam wzrost cen za energię elektryczną był sporym ciosem w duże przedsiębiorstwa. Do tego zastój gospodarczy i brak nowych zamówień. Branże, które ucierpiały najbardziej to przede wszystkim budowlanka i deweloperka. Wysokie stopy procentowe znacząco odbiły się na zainteresowaniu klientów nowymi nieruchomościami.

Dane GUS na marzec 2023

Jak wynika z podanych statystyk, z rejestru REGON wyrejestrowano 24 tys. 897 firm, czyli o 36,8 proc. niż w poprzednim  miesiącu. Jednocześnie wyraźnie widać, że miesięczny wzrost w marcu to  25,5 proc. – zarejestrowano 37 tys. 871 firm.

Według analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego Dawida Sułkowskiego obecnie powstaje znacznie więcej jednoosobowych działalności i spółek cywilnych. Jak zauważa ekspert:

Niepewna sytuacja gospodarcza utrudnia rozwój większych firm. W sumie w marcu zarejestrowano o 9,5 proc. mniej spółek niż rok temu. Łącznie w I kwartale br. działalność rozpoczęło o 5,8 proc. więcej nowych przedsiębiorstw niż przed rokiem.

Jednocześnie warto zauważyć, że liczba firm zawieszających swoją działalność spadła o 0,2 proc. Dawid Sułkowski przyznaje jednocześnie, że obecny wzrost wyrejestrowań może być również efektem wykreślenie z rejestru firm, które zawiesiły działalność jeszcze podczas pandemii i do tej pory jej nie wznowiły.

Oceń artykuł
1/5 (1)