Reklama

Co to jest optymalizacja podatkowa? Jak bogaci unikają podatków?

Bogaci unikają podatków, przez co płacą je stosunkowo niższe w porównaniu do swoich zarobków, niż przeciętni Polacy. Jak im się do udaje i dlaczego tak postępują? Wyjaśniamy w tekście.

jak bogaci płacą niższe podatki - portfel pełen pieniędzy

Historia progów podatkowych w Polsce pokazuje, że nasz kraj jest przyjazny dla przedsiębiorców. Podczas gdy, w innych krajach bogaci płacą około 50% podatku, w Polsce od lat 90. podatek dochodowy stopniowo malał z kilkoma epizodami podniesienia. Obecnie najlepiej zarabiający Polacy zobowiązani są do płacenia 32% podatku. 

Bogaci nie płacą wysokich podatków. Dlaczego? 

Na ostateczną sumę zapłaconych podatków składa się cała konstrukcja podatku dochodowego oraz innych obciążeń, takich jak składki społeczne, zdrowotne i wysokość stawki podatkowej. Aktualnie w Polsce mamy 17% podatku dla osób, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, oraz 32% powyżej dochodów od nadwyżki tej kwoty. W 2019 najbogatszych zaczęła obowiązywać również tzw. danina solidarnościowa, która wynosi 4% od dochodów, wyższych niż 1 mln rocznie. 

Bogaci unikają podatków. Płacą ich stosunkowo mniej niż zwykły Polak

Jak wynika z obliczeń i danych z lat poprzednich, bogaci płacą stosunkowo niższe podatki w porównaniu do swoich zarobków, a już zdecydowanie niższe niż zwykły Kowalski. Statystyki z roku 2019 pokazują, że zaledwie 5% najbogatszych osób stoi za 25,3 mld wpływami do budżetu rocznie. Podczas gdy bogaci płacą średnio 20 tysięcy podatku dochodowego rocznie, statystyczny Polak płaci 2 tysiące. Jak bogaci płacą niższe podatki? Dane resortu finansów z 2017 roku dowodzą, że zwykli Polacy zarabiający w roku poniżej 30 tysięcy rocznie, przekazali składki i podatki w wysokości 24%, natomiast bogaci o przychodach powyżej 500 tys. rocznie zaledwie 21,7%. Jak to się ma do mitycznych 32%? 

Co to jest optymalizacja podatkowa najbogatszych?

Właśnie tym terminem zasłaniają się ludzie bogaci. Optymalizacja podatkowa najbogatszych to sposób na zmniejszanie kwot, jakie należy odprowadzać do urzędu skarbowego. Choćby poprzez założenie spółki w kraju o niższych stawkach podatku dochodowego. Firma, generując koszty w Polsce poprzez świadczenie badań rynku, czy doradztwa obniża podatek. Sposobów „optymalizacji” jest wiele. 


Oferty pracy w Katowicach czekają na Ciebie. Aplikuj na GoWork.pl!


W jaki sposób bogaci unikają podatków? Na przykład poprzez: 

  • tworzenie fundacji zwolnionych z podatku dochodowego oraz spadków i darowizn, 
  • rozliczanie przychodu przez nową firmę objętą ulgami na start, 
  • rozliczanie przychodu także przez spółki kapitałowe, 
  • magazynowanie przychodu w spółkach objętych podatkiem od osób prawnych, 
  • zmiana rezydencji podatkowej,
  • wybór podatku liniowego, 
  • umowa zlecenie lub umowa o dzieło zamiast umowy o pracę dla pracowników, 
  • ukrywanie stosunku pracy poprzez B2B. 

Bogaci unikają podatków – rozwiązania rządu

To, że bogaci nie płacą podatków, nie jest dla rządu żadną tajemnicą. Rząd w ostatnich latach bierze się za bogatych, którzy unikają podatku. Do rozwiązań mających zwalczyć optymalizację podatkową najbogatszych należy exit tax, nałożenie podatku na zagraniczne spółki, zaostrzenie obowiązków w transfer pricing i wiele innych. W szczególności partia Razem dąży do większego opodatkowania osób zamożnych. Nawołuje do wprowadzenia podatku majątkowego o charakterze progresywnym w wysokości od 1% do 8% aktywów większych niż 10 mln zł. Eksperci twierdzą jednak, że i to rozwiązanie nie powstrzymałoby najbogatszych od unikania podatków.

Oceń artykuł
0/5 (0)