Reklama

Duńczycy w pracy – jak się odnajdują w życiu zawodowym?

Duńczycy w pracy kierują się własnym komfortem, często zmieniają pracę i nie jest to źle postrzegane. Niemal każdemu narodowi przypisywane są pewne cechy, które definiują ich podejście do życia zawodowego. Przykładowo, Polacy znani są na świecie ze swojej pracowitości. Jak jest z Duńczykami? Jaka jest ich kultura pracy?  

Duńczycy w pracy - kolorowe budownictwo Danii

Dania to niezwykle piękny kraj. Panuje w nim umiarkowany klimat, lata są stosunkowo ciepłe, a zimy chłodne. Często padają deszcze. Jednak komponują się one z zapierającymi dech wybrzeżami, wydmami i malowniczymi wzgórzami. To wszystko zdaje się oddziaływać na mieszkańców kraju, którzy stanowią jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Jak wynika z rankingu World Happiness Report 2023, najszczęśliwsza jest Finlandia, do Danii należy drugie miejsce, a trzecie do Islandii. Przekłada się to również na kulturę pracy.

Praca i życie w Danii

Duńczycy są otwartym narodem, który emanuje pozytywnym nastawieniem. Są także przyjaźni i potrafią spojrzeć na wiele istotnych spraw z dystansem. Szczególnie znane w ostatnim czasie w kontekście duńskiej filozofii życia stało się duńskie słowo hygge. Choć trudno jest dosłownie przetłumaczyć to słowo na język polski, to można przytoczyć jego pozytywny wydźwięk. Określenie nawiązuje do ciepła, przytulności, ogólnego pojęcia szczęścia. Duńczycy wysoko ocenili swój poziomu szczęścia, o czym świadczą ostatnie raporty World Happiness Report. Słowo hygge odzwierciedla ich poczucie komfortu, można go używać w wielu okolicznościach, także w kontekście pracy.

Jak wygląda duński rynek pracy?

Dania jest jednym z najbogatszych krajów Europy. Warunki na duńskim rynku pracy uznawane są za bardzo dobre, podobnie jak zarobki i możliwości rozwoju zawodowego. W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że obszar zatrudnienia regulują twarde przepisy Kodeksu pracy. W Danii taki dokument nie funkcjonuje, a zasady współpracy na linii pracodawca-pracownik wyznaczają co 4 lata Duńska Federacja Związków Zawodowych i Duńska Konfederacja Pracodawców. Duńczycy mają więc prawo do urlopu wypoczynkowego (5 tygodni rocznie), czy zwolnienia chorobowego.

Nie ma natomiast ustawowej płacy minimalnej, a kwoty ustalają układy zbiorowe w poszczególnych branżach. W Danii godziny pracy są wyznaczone. Obowiązuje 37-godzinny tydzień pracy, niezależnie od sektora. Wraz z nadgodzinami Duńczycy nie mogą jednak pracować więcej niż 48 godzin w tygodniu. W kraju panuje niskie bezrobocie. Stopa bezrobocia w grudniu 2022 wyniosła 2,4%. Dla porównania, w Polsce było to 5,2%. Dania znana jest z rozwiniętej technologii, nowoczesnych zakładów przemysłowych i produkcyjnych.

Kultura pracy w Danii

Wyżej wspomniane hygge jest obecne także w życiu zawodowym Duńczyków. Traktują to jako wyraz poczucia spełnienia, komfortu i szczęścia, które są tak istotne w miejscu pracy dla zachowania zdrowia psychicznego. Przekłada się to na środowisko pracy. Biura w Danii są przytulne, współgrają z kolorami natury. Ważnym elementem dnia pracy są wspólne posiłki, dlatego w zakładach znajdziemy wyznaczone do tego, komfortowe miejsca. Przestrzeń biurowa powinna być zaprojektowana tak, by sprawiać wrażenie przytulnej. Znajdziemy w niej dużo zieleni.

  • Duńczycy bardzo cenią sobie komfortową atmosferę pracy. Integrują się ze współpracownikami, spędzają czas na krótkich spotkaniach przy kawie, a często także i cieście. Duńczycy lubią w pracy celebrować różne okazje, począwszy od świąt, po urodziny współpracowników. Filarami duńskich relacji w pracy są zaufanie i sympatia.
  • Duńscy pracownicy, nawet na niższych szczeblach mają prawo do wyrażenia własnej opinii. W społeczeństwie takie podejście jest cenione. Mogą dzielić się swoimi pomysłami i uwagami z innymi. Taka inicjatywa jest mile widziana.
  • Oczywiście kultura pracy nie opiera się tylko na siedzeniu w przytulnym pomieszczeniu i piciu kawy. Duńscy pracownicy również mają swoje obowiązki. Oprócz terminowości w ich wykonywaniu cenne jest wykazanie się kreatywnością i innowacyjnością.
  • Szczególne miejsce w duńskiej kulturze pracy ma praca zespołowa. Choć pracownik i jego pomysły ceniony jest jako jednostka, to Duńczycy cenią relacje w pracy, lubią pracować w zespole i wspólnie dzielić się pomysłami. Jak czegoś nie wiedzą, to nie wstydzą się pytać współpracowników o radę i pomoc.
  • W Danii nie ma takiej kultury nadgodzin jak w Polsce. Duńczycy nie tylko nie lubią pracować w nadgodzinach, ale i prawo ogranicza takie możliwości, zawężając czas pracy do 48 godzin tygodniowo.

Duńczycy w pracy -komfortowe biuro z roślinami

Wysoka mobilność zawodowa Duńczyków

Tym, co mocno odróżnia duńską kulturę pracy od polskiej, jest podejście do bezrobocia. W Polsce pracownik, który ma wiele pozycji miejsc pracy w CV, traktowany jest jako “skoczek”, który nie jest lojalny wobec pracodawcy i prawdopodobnie nie warto w niego inwestować, bo szybko odejdzie. Duńczycy znacznie częściej niż Polacy zmieniają pracę. Tamtejszy rynek pracy jest elastyczny, a doświadczenie u wielu pracodawców jest postrzegane pozytywnie. Wskazuje na potrzebę rozwoju kandydata. Duńczycy rzeczywiście mają dużą potrzebę rozwoju. Popularne są tam szkolenie i kursy podnoszące kwalifikacje. Pracownicy chętnie uczą się nowych rzeczy i podejmują nowych zadań u swoich pracodawców.

Jak żyje Duńczyk bez pracy?

Duńczycy na rozwój często wykorzystują właśnie okres bezrobocia. Chociaż, jak wyżej wspomniano, bezrobocie w Danii jest niskie, to ze względu na dużą rotację zdarza się, że przez jakiś czas pracownicy pozostają poza rynkiem pracy. Nie jest to stygmatyzowane. Duńczycy często odchodzą z pracy, zanim znajdą następną. Nie oznacza to jednak, że długotrwale pozostają bezrobotni. Rozbudowany system socjalny daje Duńczykom możliwość robienia sobie przerw zawodowych, w trakcie, których mogą zadbać o swoje kwalifikacje. Dzięki temu nie boją się zmieniać pracy, czy przebranżowić. Państwo pomaga w zachowaniu aktywności zawodowej i rozwoju.

Znaczenie relacji w pracy

Duńczycy bardzo cenią sobie nieformalne relacje w pracy. Choć także u nas, szczególnie w korporacjach można zaobserwować rozwój trendu spłaszczenia struktur, to w Danii funkcjonuje to na inną skalę. Tam nieformalna atmosfera nie jest czymś, o czym trzeba informować. Po prostu funkcjonuje naturalnie. Pracownik może zgłosić się z problemem od razu do pracodawcy, pomijając inne szczeble zarządzania. Pracownicy otrzymują zadania do wykonania, które nie mają twardego charakteru polecenia służbowego, a bardziej prośby.

Relacje między pracownikami w Danii pełnią ważną funkcję. Duńczycy odbywają w ciągu dnia krótkie spotkania, ale częste, podczas których wymieniają się informacjami oraz po prostu miło spędzają czas. Spotkania integracyjne są w Danii częstą praktyką, nawet w trakcie zatrudniania nowych pracowników. Kultura pracy w Danii wyklucza rywalizacje na zasadzie “wyścigu szczurów”, jest brak agresywnych działań biznesowych. Pracownicy działają fair play.

Duńczycy w pracy - infografika

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Duńczycy bardzo cenią sobie zachowanie równowagi między życiem prywatnym a pracą. Na porządku dziennym jest zostawianie pracy w domu. W pracy jest czas na pracę, a po pracy zajmują się swoimi sprawami. Cechą duńskiego rynku pracy jest duża możliwość uzgadniania z pracodawcą ostatecznych warunków, np. elastycznych form zatrudnienia, czy pracy zdalnej lub stacjonarnej. Duńczycy mają zatem wpływ na swój work-life balance. Rozdzielenie życia prywatnego od pracy ukazują także liczby godzin pracy. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej Rozwoju średnia godzin pracy dla krajów OECD to 1765 godzin rocznie. Podczas gdy przeciętny Polak pracuje 1929 rocznie, Duńczyk pracuje jedynie 1540 godzin rocznie.

Duńczycy w pracy – podsumowanie

Jak widać, Duńczycy w pracy funkcjonują w wyjątkowy sposób. Tamtejszy rynek pracy stworzył możliwości do czerpania satysfakcji z życia zawodowego. Duńczyków cechuje szczególnie:

  • poczucie sprawczości swojej pracy (opinia pracownika jest cenna);
  • możliwość wpływu na własne warunki pracy (ustalanie godzin i trybu);
  • poczucie autonomii;
  • silny indywidualizm;
  • potrzeba rozwoju osobistego;
  • silne przywiązanie do zdrowego work-life balance.

Nic dziwnego, że Duńczycy z tak elastycznym podejściem do zatrudnienia stanowią jeden z najszczęśliwszych narodów świata. Być może to właśnie kierowanie się zarówno w życiu, jak i w pracy filozofią słowa hygge jest środkiem do osiągnięcia szczęścia.

Oceń artykuł
1/5 (2)