Ile dni w miesiącu przysługuje nam na bezpłatny urlop? Jeśli syn bierze ślub, to czy przysługuje nam wolny dzień? Pytania odnośnie dni wolnych nie należą do rzadkości. Często nie zdajemy sobie sprawy kiedy wolny dzień jest traktowany jako urlop wypoczynkowy, płatny lub bezpłatny.

praca

Urlop okolicznościowy

Tak naprawdę wszystkie wytyczne na temat urlopów i dni wolnych powinny być zawarte w naszej umowie, jednak zdarza się, że nie są one jasno wyjaśnione. Wiemy, że w ciągu miesiąca przysługuje nam na pewno jeden wolny, pełnopłatny dzień. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z funkcjonowania urlopów okolicznościowych. Nie są ona zapisane w Kodeksie Pracy, jednak pojawiają się w życiu codziennym. Pod pojęciem urlopu okolicznościowego mieszczą się dni wolne, które pracownik ma prawo dostać w związku z pewnymi wydarzeniami rodzinnymi czy też innymi obowiązkami – określonymi przepisami prawa, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie.

urlop

Dodatkowe dni wolne

Kiedy nie wykorzystamy urlopu wypoczynkowego w danym roku, zazwyczaj przechodzi on na następny okres – możemy w ten sposób kumulować wolne dni nawet przez trzy lata. Wniosek o zaległy urlop składamy zawsze z wyprzedzeniem – wyjątkiem jest urlop na żądanie, który pracodawca jest zobowiązany nam udzielić w dowolnym terminie.

Warto pamiętać również, że za okres zwolnienia od pracy w związku z ważnymi okolicznościami rodzinnymi pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracownik, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu okolicznościowego, nie nabywa prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Autor wpisu: GoWork.pl